Nemůžete vystát české úřady a papírování? Pak se do Německa radši vůbec nevydávejte! Němci jsou milovníci byrokracie – co není černé na bílém, jakoby vůbec neexistovalo. Na všechno musíte mít papír a ten papír nejspíš ještě přijde poštou.
Jestli si myslíte, že něco vyřídíte přímo na pobočce například zdravotní pojišťovny, tak na to můžete rovnou zapomenout. Zaměstnanec na přepážce je totiž spíš něco jako tiskový mluvčí pro styk s veřejností, ale obvykle nemá kompetence poskytnout konkrétní poradenství. Probíhá to asi takto: přijdete s dotazem, úřednice se zamyslí, následuje telefonát kolegyni, nadřízenému, na centrálu… Tam si většinou ví rady, takže… vám to pošlou poštou.
Asi nejveselejší příhodu jsme zažili při odhlašování církevní daně. Snaživá úřednice nám totiž při přihlašování k pobytu do formuláře uvedla, že jsme katolického vyznání. Toho jsme si bohužel všimli až ve chvíli, kdy nám začali strhávat církevní daň z výplaty. Odhlásit se z ní není nic jednoduchého, ale nakonec jsme si to nastudovali a vyrazili na soud. Tam jsme podali žádost a vyrozumění jsme měli očekávat – jak jinak než poštou.
Nejen, že tyhle veledůležité dokumenty nikdy nechodí doporučeně – jak zaručí, že opravdu dojdou? Netuším. Navíc nám bylo potvrzení (vytištěné na tenoučkém, asi recyklovaném papíru) doručeno do schránky, zrovna když pršelo. Když jsme rozvlhlý papír vytáhli z obálky, dozvěděli jsme se, že ho máme uchovat až do doby odchodu do důchodu. To je tak přibližně 40 let (když budeme mít kliku). Kdyby náhodou byly nějaké nesrovnalosti, museli bychom daň doplácet zpětně. Byrokracii zdar.
Samozřejmě píšu s nadsázkou, tak se hlavně nevyděste předem – nakonec si zvyknete a budete se v té záplavě německých papírů taky vyžívat. 🙂 Doufejme, že to bude do budoucna jenom lepší – už se začíná blýskat na lepší časy s novinkami, jako je elektronická komunikace s pojišťovnou nebo finančním úřadem.
Když začnete v Německu pracovat, stačí vyřídit jen pár formalit – všechno jsem sepsala do podrobného přehledu.
Zajímají vás další zábavné příhody z Německa nebo zkušenosti Čechů, kteří zde žijí? Mrkněte do rubriky Německo očima Čechů.
S tímto článkem souhlasím. Sice při nahlášení změny trvalého bydliště se Vaší novou adresu dozví i cizinecký úřad, zdravotní pojišťovna, finanční úřad, apod., což spoustu času ušetří. Zároveň Vám spoustu informací poskytnou předem telefonicky, takže je možné se dobře připravit (i když někdy záleží, kdo Vám ten telefon zvedne). Určitě tu nečekejte služby podobné CzechPointu. Pro každé potvrzení musíte na příslušný úřad, výpis z rejstříku trestů vystavuje např. pouze spolkový úřad v Bonnu, a s ověřením podpisů na smlouvách či plné moci zajděte raději rovnou k notáři.