Chystáte se za prací do Německa, ale nejste si jistí, co je potřeba zařídit na úřadech? Díky členství České republiky v EU je to úplně jednoduché – stačí zařídit pár formalit a je to! Zvládne to opravdu každý, i bez pomoci agentury.
Zjistěte, jaké dokumenty budete potřebovat před nástupem do práce v Německu a co musíte zařídit na úřadech jako zaměstnanec. Na konci článku najdete také návod krok za krokem, co zařídit před stěhováním do Německa a naopak při návratu zpět do České republiky.
- Je pro práci v Německu potřeba pracovní povolení nebo povolení k pobytu?
- Přihlášení k pobytu v Německu
- Daňové číslo – Steuer ID vs. Steuernummer
- Co musím zařídit jako pendler?
- Zdravotní pojištění v Německu
- Sociální pojištění v Německu
- Krok za krokem, co zařídit před odjezdem z ČR a po příjezdu do Německa a po návratu do ČR
Je pro práci v Německu potřeba pracovní povolení nebo povolení k pobytu?
Čeští občané mohou cestovat do Německa pouze s platným občanským průkazem nebo cestovním pasem. Při stěhování za prací je však potřeba nahlásit své německé bydliště na obecním úřadu.
Přihlášení k pobytu v Německu
Po přistěhování do Německa za prací mají čeští občané povinnost nahlásit své německé bydliště do 14 dnů na příslušném úřadu. Pokud to nestihnete, hrozí vám peněžní sankce, nicméně zatím jsem se nesetkala s tím, že by bylo pozdější přihlášení problém. Přesto je včasné přihlášení k pobytu velmi důležité, protože teprve poté vás zaregistrují na finančním úřadu a přidělí vám daňové číslo – Steuer ID.
Přihlášení k pobytu provedete na obecním úřadu nebo radnici obce, kde máte německé bydliště. Pokud si nejste jisti, vyhledejte si správný úřad na googlu. Například správný úřad v Erfurtu hledejte pod hesly “Meldebehörde Erfurt”, “Einwohnermeldeamt Erfurt” nebo “Anmeldung EU-Bürger Erfurt”.
Pro přihlášení k pobytu potřebujete podepsané potvrzení od pronajímatele vašeho bytu – Wohnungsgeberbestätigung (můžete ho stáhnout ZDE) a pasovou fotografii. Na úřadu dostanete formulář, kam vyplníte svoje údaje. Dejte si pozor na kolonku náboženství – pokud nejste věřící a nechcete platit každý měsíc církevní daň (Kirchensteuer), žádné náboženství nevyplňujte (a dejte si pozor, aby to za vás neudělala snaživá úřednice jako v našem případě). Odhlásit se od církevní daně je totiž poměrně složitá procedura.
Ve velkých městech si nezapomeňte zarezervovat termín na úřadu předem na internetu.
Pokud jste v Německu ještě nepracovali, po přihlášení německého bydliště vás automaticky zaregistrují také na finančním úřadu, který vám přidělí daňové číslo (Steuer ID). Nejlepší je hned se zeptat, jakým způsobem vám ho doručí. Měli byste ho dostat automaticky poštou, ale pokud to trvá moc dlouho, budete muset navštívit finanční úřad. Bez daňového čísla vás totiž po dvou měsících automaticky zařadí do daňové třídy 6, ve které se odvádí nejvyšší zálohy na daň z příjmu.
Proč je důležité mít německou adresu
Po přestěhování do Německa zjistíte, že bez německé adresy nezařídíte v podstatě nic. Budou ji po vás chtít na zdravotní pojišťovně, při založení konta v bance, nebo kvůli potvrzení o bezdlužnosti Schufa, až budete hledat bydlení… Přihlášení k pobytu je také důležité, abyste získali daňové číslo a mohli jste správně odvádět zálohy na daně.
Jenomže jak to udělat, když první dny bydlíte například na hotelu nebo přes Airbnb a nájem hledáte až na místě? V tom případě se vám všechno papírování bohužel odsouvá. Ze své zkušenosti vím, že paní na pojišťovně byla neoblomná. Jestli v Německu pracujete, tak musíte mít německou adresu a tečka. Do té doby mi potvrzení o pojištění odmítli vystavit.
Nakonec jsme tuhle prekérní situaci vyřešili pomocí Wohnen auf Zeit, neboli krátkodobého pronájmu. V Německu je to poměrně rozšířená forma ubytování, která se hodí právě první měsíce, než si najdete byt. Narozdíl od hotelu si adresu ubytování můžete přihlásit na úřadu a vyřídit si v klidu všechny formality.
Daňové číslo – Steuernummer vs. Steuer ID
Při nástupu do práce v Německu po vás pravděpodobně budou požadovat Steuernummer. To je staré daňové číslo, které se neustále měnilo, když se člověk přestěhoval. Pro usnadnění bylo od roku 2008 zavedeno jedinečné Steuer ID. To funguje na stejném principu jako rodné číslo v Česku, Němci ho získají hned při narození a celý život zůstává stejné. Někteří však tyto dva výrazy stále zaměňují. Proto se neděste, když po vás zaměstnavatel bude chtít Steuernummer – nejspíš má na mysli Steuer ID.
Steuer ID je podmínkou pro žádost o Kindergeld.
Pracovní povolení v Německu
V rámci volného pohybu pracovníků mají občané České republiky od 1. 5. 2011 právo pracovat v Německu bez pracovního povolení. V současné době tedy nepotřebujete žádné pracovní povolení, ani nemusíte splňovat speciální podmínky pro získání zaměstnání. Na české pracovníky se vztahují stejná práva jako na německé občany – například právo na minimální mzdu nebo sociální zabezpečení.
Návrat z práce v Německu zpět do ČR
Před návratem do Česka se musíte od přechodného pobytu v Německu opět odhlásit. Zařídíte to na stejném úřadu, na jakém jste se přihlásili. Není k tomu potřeba žádný formulář, stačí tam dojít a oznámit, že se stěhujete zpět do Česka. Pro jistotu je dobré mít s sebou výpověď pracovní smlouvy.
Co musím zařídit jako pendler?
Pokud každý den dojíždíte za prací do Německa, ale bydlíte stále v České republice, musíte si vyřídit všechny náležitosti jako pendler. To se mírně odlišuje od postupu popsaného výše.
Pendleři se v Německu nepřihlašují k pobytu. Místo toho musíte zažádat o zamezení dvojího zdanění a zároveň o určení daňové třídy. K tomu potřebujete formulář Žádost o projednání jako pracovník s neomezenou povinností k odvodu daně z příjmu – stáhnete zde.
Jako pendler jste povinni tento formulář podávat na českém finančním úřadu každý rok v lednu, bude vás to stát 100 Kč za kolek. Pokud byste si nevyřídili potvrzení každý rok včas, hrozí, že vás zařadí do daňové třídy 6 s největšími zálohami na daně a rozdíl získáte zpět až při podání daňového přiznání.
Formulář Žádost o projednání jako pracovník s neomezenou povinností k odvodu daně z příjmu musíte vyplnit ve třech vyhotoveních. První dvě jsou v češtině a jeden v němčině. Formuláře jsou stejné, takže vyplnění v němčině určitě zvládnete. Vyplníte oddíly A, B a pokud máte manžela/manželku, tak i odstavec C. Ve formuláři zaškrtněte také políčko pro daňovou třídu, u pendlerů se nejčastěji jedná o 1 (svobodný/á) nebo 3 (ženatý/vdaná).
Tento formulář podáte na českém finančním úřadu podle místa svého bydliště. Poprvé si s sebou vezměte i pracovní smlouvu. Během několika dní vám FÚ formulář potvrdí a zašle na adresu jednou česky a jednou německy. Udělejte si kopie a ty předejte zaměstnavateli, který je předá na německý FÚ. Následně vám z německého finančního úřadu přijde potvrzení Bescheinigung für den Lohnsteuerabzug, jehož kopii předejte zaměstnavateli. To je vše – postup budete opakovat každý rok v lednu.
Nezapomeňte na to, že jako pendler máte v Německu povinnost podávat daňové přiznání, i když patříte do daňové třídy 1.
Zdravotní pojištění v Německu: co je potřeba zařídit
Zdravotně pojištěni můžete být vždy jen v jednom státě Evropské unie. Proto se další postup odvíjí od toho, jestli:
- už máte podepsanou pracovní smlouvu v Německu,
- jedete do Německa hledat práci.
1. Máte podepsanou pracovní smlouvu v Německu.
Pokud v Německu začnete pracovat, musíte tam být i zdravotně pojištěni. Jestliže již máte domluvenou práci v Německu a podepsali jste pracovní smlouvu od určitého data, měli byste zajít na svoji zdravotní pojišťovnu ještě před odjezdem z ČR. Tam musíte nahlásit, od jakého data budete pracovat v Německu a vrátit svůj Evropský průkaz zdravotního pojištění (modrá kartička). Obvykle nemají pojišťovny na odhlášení žádný speciální formulář, ale budete muset předložit německou pracovní smlouvu.
Místo průkazu zdravotního pojištění si nechte vystavit Potvrzení dočasně nahrazující Evropský průkaz do té doby, než vám začne běžet německý pracovní úvazek. Například máte pracovní smlouvu od 1. 7. 2019, ale kartičku na pojišťovně vrátíte už 20. 6. 2019. Do konce června vám vystaví náhradní potvrzení, abyste měli nárok na lékařské ošetření.
Pokud jste pracovali jako OSVČ, musíte se před odjezdem odhlásit nejen ze zdravotního, ale také ze sociálního pojištění.
2. Jedete do Německa hledat práci.
Jestliže jedete do Německa práci teprve hledat, je nejlepší, když zůstanete zatím pojištěni v Česku. V případě potřeby se můžete nechat ošetřit na základě Evropského průkazu zdravotního pojištění, který slouží jako doklad o nároku na nezbytně nutnou lékařskou péči.
Na základě průkazu máte nárok na akutní ošetření za stejných podmínek jako místní obyvatelé. Pozor – to však také znamená uhradit stejné poplatky za ošetření jako německý pojištěnec. Zdravotním pojištěním není krytý ani případný převoz zpět do České republiky. Pokud chcete pokrýt i náklady na spoluúčast nebo převoz do ČR, je lepší uzavřít navíc ještě cestovní pojištění.
V případě, že se rozhodnete ponechat si prozatím české pojištění a odjet hledat práci do Německa, máte dvě možnosti (předpokládám, že jste již ukončili pracovní poměr v ČR):
- Přihlásit se na úřad práce: Pojištění za vás jako nezaměstnaného v ČR platí stát, ale musíte se dostavit na schůzky na úřad práce a dodržovat jeho nařízení.
- Přihlásit se u zdravotní pojišťovny jako samoplátce: Máte volnost, ale musíte každý měsíc uhradit zdravotní pojištění ve výši 1803 Kč (sazba pro rok 2019).
V okamžiku, kdy v Německu začnete vykonávat výdělečnou činnost, musíte to neprodleně (do 8 dnů) oznámit svojí české zdravotní pojišťovně a vrátit průkaz pojištěnce. Stačí zaslat krátkou žádost o ukončení zdravotního pojištění a přiložit doklad o pracovním úvazku v Německu (pracovní smlouvu).
Aktuální informace si ověřte na stránkách zdravotní pojišťovny VZP.

Jak si vybrat zdravotní pojišťovnu v Německu
Při nástupu do práce v Německu se vás zaměstnavatel zeptá, u jaké zdravotní pojišťovny (Krankenkasse) jste zaregistrováni. Svoji zdravotní pojišťovnu si můžete vybrat. V Německu existuje kromě veřejného zdravotního pojištění ještě soukromé. Jedná se o duální systém, který v současné době zahrnuje přes 100 veřejných a 40 soukromých zdravotních pojišťoven.
Základní veřejnou pojišťovnou je AOK (obdoba české VZP). Od veřejné zdravotní pojišťovny můžete za splnění určitých podmínek přejít k soukromé. V roce 2019 je podmínkou pro přechod k soukromé pojišťovně minimální roční příjem 60 750 €. Ale pozor – jakmile jste jednou soukromě pojištěni, už se v podstatě nemůžete vrátit k veřejné pojišťovně, i když vaše příjmy klesnou pod minimální hranici.
Zaměstnavatel po vás při nástupu bude nejspíš vyžadovat Mitgliedsbescheinigung der Krankenversicherung – potvrzení o členství u zdravotní pojišťovny. To pochopitelně nemáte, protože jste byli doposud pojištěni v ČR. Stačí tedy zaměstnavatele požádat, aby vás přihlásil u vámi vybrané pojišťovny, protože jste ještě v Německu nepracovali. Všechny potřebné dokumenty pro vystavení kartičky pojištěnce dostanete poštou.
V případě, že vás zaměstnavatel odmítne přihlásit, dojděte si na pobočku vámi vybrané pojišťovny sami a požádejte o registraci. Vezměte si s sebou pasovou fotografii a svoji pracovní smlouvu. Pojišťovna vám vystaví Mitgliedsbescheinigung, které předáte zaměstnavateli a on za vás může začít odvádět zdravotní pojištění.
Plastovou kartičku pojištěnce obdržíte následně poštou. To může trvat několik týdnů. Do té doby si můžete na pobočce vyžádat papírové potvrzení, které průkaz pojištěnce nahrazuje. Vydají vám ho však až ve chvíli, kdy vás zaměstnavatel na pojišťovnu skutečně nahlásí – to musí udělat nejpozději s první výplatou.
Chci být zdravotně pojištěný jako pendler
Pokud každý den dojíždíte za prací do Německa, ale bydlíte stále v České republice, musíte si vyřídit všechny náležitosti jako pendler. Na zdravotní pojišťovně si však můžete zažádat o status pendlera i v případě, že máte přihlášenou adresu v Německu a do Česka dojíždíte méně často, například každý víkend. Je to dobré v tom, že budete mít nárok na ošetření v České republice, jako byste byli českými pojištěnci.
Jakmile vás zaměstnavatel přihlásí ke zdravotnímu pojištění (nejpozději s první výplatou), zažádejte si na pojišťovně o pendlera. Nejspíš budete muset vyplnit jednoduchý formulář, kde uvedete, jak často dojíždíte do Česka. Pojišťovna vám následně vystaví formulář E106/S1, se kterým přijdete na pobočku své české pojišťovny. Od české pojišťovny dostanete žlutý průkaz pojištěnce, který vám dává právo na plnou zdravotní péči v České republice. Počítejte však s tím, že vyřízení pár týdnů potrvá.
Někdy posílá německá pojišťovna formulář E106 poštou přímo do vaší české pojišťovny. V tom případě byste měli na svoji českou adresu dostat dopis, ve kterém to potvrzují. S tím pak vyrazte do české pojišťovny, ať vám začnou vyrábět kartičku. Myslím totiž, že úplně automaticky to bohužel nefunguje. Jestli potřebujete jít v ČR k doktoru, než se žlutá kartička vyrobí, vyžádejte si na pobočce alespoň papírové Potvrzení o registraci, to je platné maximálně 6 měsíců.
Zdravotní pojištění při návratu do ČR – formulář E104
Po návratu z Německa se musíte opětovně přihlásit u své zdravotní pojišťovny a předložit doklad o zdravotním pojištění v Německu a jeho délce. Pokud takový doklad nepředložíte, musíte pojistné doplatit zpětně. Jako doklad o placení pojištění v zahraničí slouží formulář E104, ve kterém vám německá zdravotní pojišťovna potvrdí délku trvání vašeho pojištění.
Formulář vám buď vystaví přímo na pobočce, nebo vám ho zašlou poštou do ČR. Pro jeho vystavení pojišťovna vyžaduje potvrzení o odhlášení z německého bydliště. Poslání poštou se může samozřejmě protáhnout a pravděpodobně nebudete mít potvrzení v ruce hned po vašem návratu do ČR. Přesto neprodleně vyrazte na pobočku svojí české pojišťovny a informujte je, že se vracíte do ČR a chcete se opět přihlásit k pojištění. Prozatím jim bude stačit například čestné prohlášení a výpověď německé smlouvy (nebo smlouva na dobu určitou), E104 doložíte dodatečně.
Sociální pojištění v Německu: co je potřeba zařídit
Pro zaměstnance je sociální pojištění v Německu povinné. Jakmile si vyberete zdravotní pojišťovnu, začne za vás zaměstnavatel odvádět zdravotní i sociální pojištění. To funguje automaticky, vy nemusíte dělat vůbec nic.
V Německu existuje tzv. 5 pilířů sociálního pojištění:
- nemocenské pojištění,
- důchodové pojištění,
- pojištění pro případ nezaměstnanosti,
- úrazové pojištění,
- pojištění pro případ odkázanosti na dlouhodobou péči.
Sociální pojištění při návratu do ČR – formulář PD U1
Po ukončení pracovního poměru v Německu je dobré nechat si vystavit formulář PD U1. Ten plní v podstatě funkci zápočtového listu. Slouží jako potvrzení o době placení sociálního pojištění v Německu a budete ho potřebovat pro přiznání podpory v ČR.
Formulář vám vystaví úřad práce podle vašeho bydliště (Agentur für Arbeit). Žádost o vystavení PD U1 zašlete na adresu příslušné pobočky úřadu práce. Pokud nevíte adresu, získáte ji zadáním poštovního směrovacího čísla na odkazu na webu Agentur für Arbeit.
Žádost o vystavení formuláře PD U1 (Antrag auf Ausstellung eines PD U1) si stáhněte ZDE. K žádosti přiložte kopii potvrzení o zaměstnání (Arbeitsbescheinigung – stáhněte ZDE), které vám potvrdí zaměstnavatel. Nejlepší je nechat si ho vyplnit ještě poslední pracovní den.
Aktuální informace si ověřte na webových stránkách MPSV.
Postup krok za krokem, co je potřeba pro práci v Německu a po návratu zpět do ČR
Zdá se vám celý postup složitý? Vůbec není! Teď víte spoustu podrobností, co všechno je potřeba při stěhování za prací do Německa. Pro jistotu vám ale shrnu ještě jednou krok za krokem, jak budete postupovat.
Před odjezdem z ČR
1. Zkontrolujte si platnost dokladů (občanský průkaz/pas, řidičský průkaz).
2A. Pokud už máte podepsanou pracovní smlouvu v Německu od určitého data, zastavte se ve svojí zdravotní pojišťovně – odhlaste se z českého pojištění a vraťte kartičku.
2B. Pokud budete práci teprve hledat, do Německa odjedete s českou kartičkou pojištěnce. Jakmile zahájíte výdělečnou činnost, máte povinnost to nahlásit svojí české pojišťovně do 8 dnů.
Po příjezdu do Německa
3.A Do 14 dnů nahlaste svoje německé bydliště na příslušný obecní úřad nebo radnici (Meldebehörde). Tamtéž se zeptejte na Steuer ID, zda ho obdržíte poštou nebo si ho musíte vyzvednout na finančním úřadu.
3B. Jako pendler si musíte po podepsání pracovní smlouvy zařídit zamezení dvojího zdanění a přiřazení daňové třídy. Potřebujete k tomu formulář Žádost o projednání jako pracovník s neomezenou povinností k odvodu daně z příjmu. Ten nejdřív potvrdí český FÚ, pak německý a vydá vám Bescheinigung für den Lohnsteuerabzug.
4. Vyberte si zdravotní pojišťovnu a požádejte zaměstnavatele o přihlášení (případně si na pojišťovnu zajděte sami a zaměstnavateli přineste Mitgliedsbescheinigung der Krankenversicherung).
5. Přibližně po měsíci byste již měli obdržet Steuer ID – předejte ho co nejdříve zaměstnavateli. Daňové číslo je důležité pro odvedení záloh na daň z příjmu.
6. Nejpozději s první výplatou by vás měl zaměstnavatel přihlásit ke zdravotnímu pojištění. Pokud chcete, můžete si od této chvíle vyzvednout na pobočce potvrzení o pojištění (než vám vyrobí kartičku). Zároveň si můžete zažádat o pendlera (formulář E106), pokud na něj máte nárok.
Ihned od začátku pracovního poměru v Německu můžete žádat o přídavky na děti – Kindergeld.
Po návratu do ČR
Před návratem se nezapomeňte opět odhlásit od přechodného pobytu v Německu na obecním úřadu/radnici.
Po návratu se ihned přihlaste ke zdravotnímu pojištění v Česku. Pro potvrzení doby pojištění v Německu budete potřebovat formulář E104 od německé zdravotní pojišťovny.
Pro potvrzení doby sociálního pojištění a nárok na podporu si vyžádejte na německém úřadu práce formulář PD U1.
Potřebujete poradit s hledáním práce v Německu? Tak využijte 10 tipů, jak najít práci nebo seznam užitečných odkazů, kde hledat.
Jestli nejste s němčinou zrovna kamarádi, mrkněte na článek, co je dobré zvážit při hledání práce v Německu bez jazyka.
Pokud máte děti, zjistěte, jak žádat o Kindergeld.
A to je vše – opravdu to není nic složitého. Díky našemu členství v EU není potřeba žádné velké papírování, většina věcí běží automaticky nebo je za vás zařídí zaměstnavatel.
Stále se v důležitých dokumentech a úřadech ztrácíte? Ptejte se v komentářích, pokud budu znát odpověď, ráda vám poradím. 🙂

Prosim kde hledat praci v Torgau nemecko bydleni mame,ale moc neumime mluvit.praci potrebuji co nejdrive jinak nam nespustej davky.Dekuji za kazdou radu.S pozdravem Holomkovi
Dobrý den,
celou řadu zdrojů, kde hledat práci v Německu, jsem sepsala v tomto článku https://jakdonemecka.cz/prace/kde-hledat-praci-v-nemecku/
Zdravím,
Jana
Dobrý den,prosím o radu.Přítel je Ukrajinec a chceme odjed do Německa za prací.Co potřebuje přítel za dokumenty,aby tam mohl pracovat?Děkuji kulíšková Irena
Dobrý den,
bohužel se zaměstnáváním osob mimo EU nemám žádné zkušenosti, ale našla jsem vám alespoň několik zdrojů do začátku.
Občané mimo EU musí zažádat o Aufenthaltstitel – povolení k pobytu. Existují různé druhy. Ještě před příjezdem do Německa by si měl vyřídit vízum pro vstup do země a tam by mu měli také poradit, jaký druh je ten správný, aby se vízum dalo následně přeměnit na povolení k pobytu, jehož součástí je i pracovní povolení.
Více informací najdete například zde: http://www.bamf.de/SharedDocs/Anlagen/DE/Publikationen/Broschueren/bildung-und-beruf-in-deutschland.pdf?__blob=publicationFile#page=7
http://www.bamf.de/DE/Migration/Arbeiten/BuergerDrittstaat/einreise-ausland.html?nn=3752624
http://www.muenchen.de/dienstleistungsfinder/muenchen/1086574/
Snad vám to alespoň trochu pomůže.
Přeji hezký den!
Jana
Dobry den od 1.11.2019 budu pracovat jako pendler v nemecku ze clanku chapu jak na pozadat o status pendlera na pojistovne. Ale co ta zadost o Steuer ID? Dostanu ho jako pendler bez nemecke adresy?
dekuji hadra
Dobrý den,
pokud budete v Německu jako pendler, potřebujete potvrzení z českého daňového úřadu – viz postup zde: http://czinde.caffcaffe.com/pojisteni-dane-zamezeni-dvojiho-zdaneni.php
Na základě toho vám přiřadí daňovou třídu, následně si můžete zažádat i o SteuerID, nejlépe by vám s tím měl pomoci zaměstnavatel, případně postup zde:
http://czinde.caffcaffe.com/pojisteni-dane-steuerid.php
Ať se vám v nové práci líbí!
Hezký den,
Jana
Dobrý den,
mám stálou práci v ČR, ale chci v Německu pracovat jako brigádník pouze o víkendech a ve dnech mého volna. Potřebuji mít německou pojišťovnu a německý účet?
Děkuji
Dobrý den,
mělo by to být možné, pokud si vyřídíte A1, které potvrzuje, že platíte odvody v ČR. Informujte se na ČSSZ https://www.cssz.cz/web/cz/soubezny-vykon-cinnosti
Bankovní účet nemá na nic vliv, můžete mít klidně český.
Hezký den
Jana
Dobry den, chybi mi varianta, kdy clovek pracuje jako externista v Nemecku, ale fakticky zustava z hlediska smlouvy pod ceskou firmou. klasicky na 40h tydne, v Nemecku pronajaty byt. Jak se toto resi? Dekuji.
Dobrý den,
pokud správně rozumím vašemu dotazu, ptáte se na situaci, kdy vás český zaměstnavatel vyšle vykonávat práci do Německa, ale zůstáváte českým zaměstnancem. V tom případě je důležité mít potvrzení A1, které se vztahuje na vyslané pracovníky – viz: https://www.cssz.cz/web/cz/vyslani-pracovnici
Hezký den!
Jana
Dobrý den, ano, jedná se o tuto situaci.
Děkuji za zaslání relevantních zdrojů. Vyplnit tedy tiskopis, přiložit pracovní smlouvu a doručit na danou pobočku OSSZ. Následně čekat na vystavení A1 – co ale s ním potom? Je nutné podniknout nějaké kroky ještě přímo v Německu? Jinak co se týče Anmeldung, máte nějakou zkušenost s tím, když nejpřijde člověk na úřad do oných 14 dnů? Vím o Meldegesetz, ale neznám plné znění. Jako cz zaměstnanec není Steuernummer nikde potřeba, paušál je firemní, bankovní účet zůstává také český, když výplatu platí český zaměstnavatel… Tak jak moc se na tom lpí. Moc děkuji za případné rady a za to, co děláte!
Dobrý den,
určitě musíte mít A1 pro případ kontroly, ale jinak bohužel nevím, to by si měl především zjistit váš zaměstnavatel, který vás tam vysílá. Co se týče té lhůty pro přihlášení, mám zkušenost od kolegů, kteří to udělali až po měsíci nebo dvou a nebyl to problém. Oficiálně se s pozdním přihlášením pojí pokuta, ale ještě jsem neslyšela o tom, že by ji někdo platil, takže na tom asi moc nelpí. Každopádně až půjdete na Meldebehörde, tak nahlašte, že jste v Německu na A1 a možná se s tím pojí nějaké úplně jiné přihlášení. Určitě vám poradí, úředníci v Německu jsou většinou ochotní. 🙂
Přeji hezký den!
Jana
dobrý den,
plánuji se odstěhovat za přitelem do Německa a asi jen na půl roku. Musím teď dát vypověď v práci a nahlásit se na pracák a být v ČR jestě 4 týdny?
Dobrý den,
ano, pokud si chcete zažádat o převod dávek do Německa, musíte být nejdřív 4 týdny registrovaná v ČR.
Tady najdete více informací: https://europa.eu/youreurope/citizens/work/finding-job-abroad/transferring-unemployment-benefits/index_cs.htm
Hezký den!
Jana
Dobrý den, přítel pracuje jako OSVČ v Německu, ale smlouvu o dílo podepsal se slovenskou firmou. Musí si vyřídit tzv. Freistellung ( povolení o osvobození od placení daní v Německu). Daně platí u nás v ČR. Finanční úřad v Německu po něm neustále vyžaduje nějaké informace ( adresu pracoviště, kolik si vydělá atd.). Neměl by státní úřad zasílat dopisy přeložené do češtiny?Děkuji za odpověď
Dobrý den,
pokud pracuje v Německu, měl by se řídit místními zákony a pravidly, která jsou samozřejmě v němčině. Rozhodl se pro práci v Německu dobrovolně, tudíž nechápu, proč by mu měli cokoliv překládat do češtiny. Pokud si neví tady, ať se zastaví na FÚ osobně a zkusí se domluvit, často mluví i anglicky a jsou ochotní. 🙂
Hezký den!
Jana
Dobrý den,
jsem student střední školy a rád bych po maturitě pracoval měsíc v Německu, než nastoupím v ČR na VŠ. Bydlení v Německu mám obstarané.
Chci se tedy zeptat. Pakliže bych pracoval na nějaký ekvivalent české Dohody o provedení práce (pouze 1 měsíc), jak mám postupovat? Je nutné si měnit zdravotní pojištění a vše více popsané, pakliže mám v ČR stále status studenta?
Děkuji mnohokrát.
Dobrý den,
ekvivalentem DPP je v Německu minijob, ale v tom případě potřebujete potvrzení A1, ale jelikož jako za studenta za vás stát odvádí jen zdravotní a nikoliv sociální, raději se informujte na ČSSZ, zda je to pro vás vůbec možná varianta.
Hezký den!
Jana