Jakou budu mít v Německu daňovou třídu? Tuto otázku si klade jistě mnoho z vás, kteří se chystáte za prací do Německa. Čistá mzda se liší nejen na základě výše příjmu, ale vliv na výši daňové povinnosti má právě také zařazení do daňové třídy (Steuerklasse). Celkem existuje šest daňových tříd a odvíjí se od rodinného statusu. Podívejte se, jakou daňovou třídu budete mít.

Daňová třída ovlivňuje výši daně z příjmu, příplatku solidarity a církevní daně. Využijte praktickou online kalkulačku pro výpočet čisté mzdy v Německu.

Zdroj: https://www.steuerklassen.com

Steuerklasse 1

Daňová třída 1 je určena pro svobodné, ovdovělé nebo rozvedené. Jedná se o základní daňovou třídu, do které budete zařazeni po svém přestěhování do Německa, až získáte SteuerID (je nutné se přihlásit k pobytu). V 1. daňové třídě nemáte povinnost podávat daňové přiznání.

Steuerklasse 2

Daňová třída 2 je určena pro samoživitele, který sám vychovává dítě a nežije v domácnosti s žádným partnerem. Tuto daňovou třídu nemůžou využívat pendleři, pouze samoživitelé, kteří žijí s dítětem v Německu.

Steuerklasse 3

Daňová třída 3 je určena pro manžele, kde jeden z páru vydělává výrazně víc než druhý. Využívá ji ten z manželů, který má vyšší příjem – daňová třída 3 má nejnižší daňové zatížení. Kombinuje se s daňovou třídou 5.

3. daňovou třídu nejčastěji využívají pendleři (manželé), protože partner v ČR má obvykle výrazně nižší příjmy. Pozor však na to, že v této daňové třídě je povinnost podávat daňové přiznání. Během roku neodvádíte daňové zálohy a budete je muset doplatit dodatečně. Proto je dobré nechat si na doplacení daní peníze stranou.

PLATY V NĚMECKU: O KOLIK BEROU NĚMCI VÍC?

Steuerklasse 4

Daňová třída 4 je určena pro manžele, kteří mají přibližně stejný příjem. V tom případě budou oba dva v této daňové třídě a nemusí podávat daňové přiznání. Při uzavření manželství budou automaticky do této daňové třídy zařazeni – pokud mají velké rozdíly v příjmech, vyplatí se jim pravděpodobně zažádat o změnu na kombinaci tříd 3/5.

Existuje také varianta Steuerklasse 4 mit Faktor, která má tu výhodu, že jsou manželům vypočítány měsíční srážky spravedlivěji, pokud se jejich příjmy liší. Vzniká však povinnost podávat daňové přiznání.

4. daňovou třídu mohou využít i pendleři, pokud oba manželé pracují a odvádí daně v Německu.

TIP: Nejste si jisti, zda se vám vyplatí zažádat o změnu daňové třídy na kombinaci 3/5? Spočítejte si výši daní na jednoduché kalkulačce.

Steuerklasse 5

Daňová třída 5 je určena pro manžele, kde jeden z páru vydělává výrazně víc než druhý. Využívá ji ten z manželů, který má nižší příjem – daňová třída 5 má vysoké daňové zatížení. Kombinuje se s daňovou třídou 3.

MINIMÁLNÍ MZDA V NĚMECKU

Steuerklasse 6

Daňová třída 6 je určena pro vedlejší příjmy. Zdaníte v ní veškeré přivýdělky přesahující 450 € – pod tuto hodnotu se jedná o minijob, který je od daně osvobozen.

Pozor – pokud se nově přistěhujete do Německa a nemáte SteuerID, přeřadí vás po několika měsících automaticky do 6. daňové třídy. SteuerID získáte po přihlášení k pobytu – jak na to se dozvíte v tomto článku.


Více informací o daňových třídách v Německu najdete na portálu https://www.steuerklassen.com.

Newsletter jakdonemecka.cz