Platy v Německu vypadají na první pohled opravdu lákavě. Výše výdělku na stejné pozici se oproti České republice může vyšplhat až na trojnásobek. Kolik vám ale z výplaty ukrojí povinné odvody a daně? Výpočet čisté mzdy v Německu je poměrně složitý. Spočítejte si, jaký bude váš čistý příjem při práci v Německu.

Co má vliv na výši zdanění v Německu

Největší vliv na výši zdanění má v Německu zařazení do daňové třídy a výše výdělku.

Daňových tříd je šest a zvýhodňují manžele a rodiny s dětmi – především ty, které jsou odkázány jen na jeden příjem.

Daň z příjmu je progresivní, to znamená, že čím víc vyděláváte, tím vyšší procento z vašeho výdělku daně ukousnou. Tím pádem jsou zvýhodněni zaměstnanci s nízkými příjmy.

Zaměstnanci ve spolkových zemích bývalého západního Německa odvádí navíc tzv. příplatek solidarity,
ale od roku 2021 již pouze ti, u kterých daň z příjmu, která se má zaplatit, přesáhne částku 18 130 € (u svobodného poplatníka) a 36 260 € (při společném zdanění manželů). Uvedené částky jsou platné pro rok 2024. Příplatek solidarity byl zaveden na obnovu zemí bývalého východního Německa po znovusjednocení země.

Dobrovolně se můžete přihlásit k placení církevní daně. Tu vám budou strhávat z výplaty, pokud uvedete svoje náboženství při přihlášení k pobytu v Německu. Její výše se v jednotlivých spolkových zemích liší.

Potřebujete pomoci s podáním daňového přiznání? Obraťte se na nás.

Zaměstnanec odvádí z hrubé mzdy (pro rok 2024):

 • zdravotní pojištění (Kranken­versicherung): 7,3 % + příplatek (Zusatzbeitrag) dle vaší zdravotní pojišťovny, z kterého odvádíte polovinu. Zjistěte jeho výši u jednotlivých pojišťoven,
 • důchodové pojištění (Renten­versicherung): 9,3 %,
 • sociální pojištění pro případ nezaměstnanosti (Arbeitslosen­versicherung): 1,30 %,
 • sociální pojištění pro případ odkázanosti na dlouhodobou péči (Pflege­versicherung): 1,7 % + 0,60 % příplatek pro bezdětné (Kinderlosenzuschlag),
 • daň z příjmu (Lohnsteuer): liší se v závislosti na daňové třídě a výši hrubé mzdy,
 • příplatek solidarity (Solidaritätszuschlag zkráceně “Soli”): pouze ve spolkových zemích bývalého západního Německa,
 • církevní daň (Kirchensteuer): dobrovolná, její výše se ve spolkových zemích liší.

Jaké změny přináší rok 2023 pracujícím v Německu?

Jak vypočítat čistou mzdu v Německu

Pro výpočet čisté mzdy v Německu je nejjednodušší využít online kalkulačku. Stačí vyplnit pouze několik údajů a na jedno kliknutí si spočítáte svůj čistý příjem. Přehlednou kalkulačku najdete na nettolohn.de. Stačí, když vyplníte následující kolonky:

Po kliknutí na Berechnen vám vyskočí čistá mzda a výše jednotlivých odvodů. Nenechte se zmást jejich procentuálními hodnotami. Ty jsou uvedeny jako součet %, které odvádí zaměstnanec (AN – Arbeitnehmer) a zaměstnavatel (AG – Arbeitgeber). Když kliknete na modré písmeno i vedle jednotlivých položek, uvidíte, jak se procenta sčítají. V absolutních hodnotách v € jsou však uvedeny pouze vaše odvody a daně.

Po kliknutí na modré písmeno „i“ se rozbalí podrobný rozpis, jakou část odvádí zaměstnanec (AN) a jakou firma (AG).

Zdroj: nettolohn.de

Pokud máte představu, kolik byste chtěli vydělávat v čistém, můžete si hned v první kolonce překliknout z Bruttolohn na Wunschnettolohn, tedy čistou mzdu, kterou byste si představovali a kalkulačka vám vypočte hrubou mzdu, jakou musíte vydělávat.

KINDERGELD – VŠE, CO POTŘEBUJETE VĚDĚT

Jak vysoké jsou daně v Německu v porovnání s ČR

Podle srovnání OECD z roku 2023 má Německo druhé nejvyšší celkové daňové zatížení – tzn. odvody na zdravotní a sociální pojištění zaměstnance i zaměstnavatele a daň z příjmu. Svobodný a bezdětný člověk s průměrnou mzdou dosáhne daňového zatížení 47,8 %. V České republice je to o něco méně, a to 39,8 %.
Vás však nemusí zajímat, kolik za vás odvádí zaměstnavatel, protože to se vašeho čistého příjmu nijak nedotkne.

Proto jsme pro lepší představu srovnali čisté příjmy a procentuální daňové zatížení pouze zaměstnance (tedy rozdíl mezi hrubou a čistou mzdou) pro různé mzdové hladiny:

 • 2 085 € (to odpovídá přibližně minimální mzdě při plném úvazku),
 • 2 500 €,
 • 4 000 €,
 • 5 500 €,

u svobodného, bezdětného člověka (daňová třída 1), který neplatí církevní daň, žije v Bavorsku a je pojištěn u AOK Bayern.

Porovnání čisté mzdy v Německu pro různé úrovně platů v roce 2024:

V České republice zaměstnanec platí nižší odvody na zdravotní pojištění 4,5 % (v Německu 7,3 % + Zusatzbeitrag) i sociální pojištění 7,1 % (v Německu celkem 12,9 %). Zatímco v Česku je daň z příjmu lineární 15 % (ze základu daně), v Německu je její sazba progresivní a zvyšuje se s narůstajícím příjmem.

Z tabulky je patrné, že při nárůstu hrubé mzdy přibližně 2,5× jsou odvody téměř třikrát vyšší. Proto si při porovnávání nabídek práce v Německu vždy vypočítejte čistou mzdu, ať máte alespoň přibližnou představu, kolik vám každý měsíc přijde na účet.

Obrovská výhoda v Německu je minimální mzda. Z tabulky jasně vidíte, že ať budete vykonávat jakoukoliv práci v Německu, pokud to bude plný úvazek, každý měsíc si vyděláte zhruba 1 500 € čistého.

Získejte německé daně zpět

I když je daňové zatížení v Německu vyšší než v Česku, u nižších výdělků není rozdíl tak citelný. Navíc rozdíl v nákladech také není markantní (pokud odhlédneme od největších německých měst) – podívejte se například na porovnání cen potravin. Daně v Německu lze dále optimalizovat při podání daňového přiznání.

Jak se vám kalkulačka pro výpočet čisté mzdy v Německu líbí? Napište mi do komentářů!

Chcete pracovat v Německu? Přečtěte si další užitečné články na téma práce v Německu:


Newsletter jakdonemecka.cz