AKTUALIZACE 15. 11. 2023
Chcete pracovat v Německu? Právě teď je nejlepší čas!
Práce v Německu se momentálně nabízí spoustu – na německém pracovním trhu je v současné době přes 700 tisíc volných pracovních míst. Největší zájem přetrvává o pracovníky v technických oborech, zdravotnictví a péči, ale nedostatek je i dělníků a zaměstnanců v pohostinství.
Přehled volných pracovních míst v číslech:
Zjistěte, kde všude práci v Německu můžete hledat. Máme pro vás desítky užitečných odkazů a prověřených způsobů.
České pracovní portály
Práci v Německu můžete najít i na českých portálech – já sama jsem toho důkazem. Vyfiltrujte si nabídky práce v zahraničí, nebo přímo v Německu. Výhodou je, že většina inzerátů je zveřejněna v češtině a na mnohých pozicích nemusíte ani mluvit německy.
Nejširší nabídku práce v Německu mají portály:
- jobs.cz
- prace.cz
- dobraprace.cz
- interprace.cz
- jobsik.cz
- profesia.cz
- inwork.cz
- flek.cz
- arbee.eu
- cz.jooble.org
- quantajobs.com
Často tu můžete narazit na nabídky práce v Německu bez znalosti jazyka. Na co si dát pozor, než na takovou nabídku nadšeně kývnete, se mrkněte v článku Práce v Německu bez jazyka.
Úřad práce
Německý úřad práce (Bundesagentur für Arbeit) provozuje online portál Jobbörse.de. Tam můžete filtrovat nabídky práce podle oboru a města. Vyhledávání je dostupné v sedmi jazycích, většina inzerátů je však v němčině. Na stránce se můžete rovněž zdarma zaregistrovat jako uchazeč o zaměstnání.
Obrátit se na úřad práce můžete také osobně. Tahle možnost se vám vyplatí, zejména pokud pocházíte z příhraniční oblasti nebo chcete pracovat jako pendler. Na webu arbeitsagentur.de si vyhledejte nejbližší úřad práce podle PSČ. Lepší je předem zavolat a sjednat si termín na osobní schůzku.
Německé pracovní portály
Stejně jako v Česku, působí i v Německu řada online pracovních portálů. Ty nabízí možnost vyhledávání pracovních pozic podle oboru, typu úvazku, klíčových slov a místa výkonu práce. Na řadě portálů si navíc můžete vytvořit svůj vlastní profil uchazeče o zaměstnání, aby vás mohly oslovit firmy napřímo.
TIP: Nastavte si filtry dle svých požadavků a nechte si nové nabídky zasílat pravidelně na e-mail.
Mezi nejpoužívanější online německé burzy práce patří:
- stepstone.de
- jobware.de
- monster.de
- jobs.de (dříve jobscout24.de)
- stellenanzeigen.de
- jobs.meinestadt.de
- jobstairs.de
My jsme si oblíbili praktické vyhledávače, které shromažďují inzeráty od více pracovních portálů:
Zajímá vás práce v Německu v IT nebo jiném specifickém oboru? Tak mrkněte na článek srovnávající nejlepší pracovní portály v různých oborech nebo abecední seznam pracovních portálů v Německu, Rakousku a Švýcarsku. Počítejte s mravenčí prací – jen v Německu působí přes 1000 online pracovních portálů!
EURES
Evropská komise provozuje vlastní portál EURES, který podporuje pracovní mobilitu v zemích EU. Najdete tam databázi prověřených pracovních nabídek v Německu. Pozice si můžete vyhledat podle požadovaného jazyka a díky tomu objevit ty určené speciálně pro česky mluvící uchazeče.
Pracovní agentury v Německu
Hledáte práci v Německu bez agentury a chcete tento odstavec úplně přeskočit? Raději se neukvapujte a přečtěte si, jak fungují personální agentury na německém pracovním trhu. I když si v Česku získaly spíše negativní pověst, nebojte se je při hledání zaměstnání v Německu využít.
Personální agentury působí v Německu opravdu ve velké míře. Firmy je využívají často jen pro nábor pracovníků nebo headhunting – pokud tedy narazíte na inzerát zadaný agenturou, neznamená to nutně, že pod ní budete pracovat. Vždy si však předem zjistěte podmínky spolupráce – zda budete agenturní zaměstnanec, nebo dostanete smlouvu přímo ve firmě, případně za jakých podmínek můžete přestoupit od agentury pod firmu.
Jako agenturní zaměstnanec smíte u jedné firmy působit maximálně 18 měsíců, poté se musíte stát kmenovým zaměstnancem, nebo vás převelí jinam.
Největší personální agentury v Německu jsou:
Hledat zaměstnání na stránkách personálních agentur se neostýchejte, ani když se chcete ucházet o vysoce kvalifikovanou práci – agentury zprostředkovávají i pozice v IT či technických oborech.
⇛ PLATY V NĚMECKU: O KOLIK BEROU NĚMCI VÍC?
Nabídky práce v novinách
Ťukáte si na čelo – přece žijeme v 21. století, která firma dnes inzeruje práci v novinách?! Divili byste se, ale v Německu je annonce v denících dodnes velmi populární. Pokud se dáte do řeči s Němcem staršího ročníku a zmíníte, že hledáte práci, stoprocentně vás na inzertní rubriku novin odkáže.
Nejspíš tam nenarazíte na hi-tech firmu, ale tradiční německé firmy tuto možnost rádi využívají. Není divu – Němci jsou milovníci byrokracie a co není na papíře černé na bílém, jako by neexistovalo. 🙂
Zejména když hledáte v konkrétní oblasti, hodí se prolistovat nabídky v regionálních periodikách. Zveřejnit pracovní inzerát stojí v Německu spoustu peněz a firmy se často musí rozhodnout, zda inzerovat online nebo offline. Často tak v novinách narazíte na úplně jinou nabídku, než která je dostupná na internetu.
TIP: Vyrazte do knihovny! Tam většinou najdete vydání všech novin na jednom místě a můžete si je pročíst zdarma.
Do nejbližší trafiky za hranicemi to máte moc daleko? Ani potom nezoufejte. Některé deníky zveřejňují volná pracovní místa i online, mrkněte například na:
Kariérní stránky firem
Jestli máte o svém budoucím zaměstnání jasnou představu a jste vázáni ke konkrétnímu městu, není nic jednoduššího, než si vygooglit místní firmy. Pak už jen na jejich webových stránkách vyhledáte záložku Karriere.
Zpravidla tam najdete jak aktuální nabídku volných míst, tak kontaktní formulář pro zaslání životopisu bez konkrétní pozice.
Networking
Networking (neboli budování sítě kontaktů) by měl být důležitou součástí vaší kariérní cesty. Právě, když hledáte novou pracovní výzvu, se taková síť kontaktů hodí. Příbuzní, přátelé, bývalí kolegové nebo spolužáci, obchodní partneři, ale i zájmové skupiny na sociálních sítích – je skvělé, pokud s nimi udržujete kontakt. Získat zaměstnání přes doporučení je jedním z nejrychlejších způsobů, jak se vydat za prací do zahraničí.
I když vás nenapadá nikdo konkrétní, kdo by vám mohl doporučit práci v Německu, se všemi mluvte o svém záměru najít si práci v zahraničí. Nikdy nevíte, kdo má známého, který by vám mohl nový job dohodit.
Facebookové skupiny
Sociální sítě se staly jednou z důležitých platforem, kde lze najít volné místo podle specifických požadavků. V Česku existuje několik skupin, ve kterých se nabízí práce v Německu:
- Češi a Slováci v Německu – Hledám/nabízím práci
- Práce v Německu bez agentury
- Práce v Německu
- Práce v Německu bez němčiny
- Kariéra a práce s němčinou
- Práce brigády v zahraničí
- Práce v pohraničí – Bavorsko, Sasko, Rakousko, Česko
Profesní sítě
Při hledání práce v Německu neopomeňte ani profesní sítě. V Česku se používá Linkedin, ale v Německu je oblíbenější místní Xing.
Obě sítě fungují obdobně – můžete si založit svůj profil nebo sami vyhledávat firmy a jejich nabídky. Kouzlo těchto portálů je však právě v založení vlastního profilu – díky tomu vás můžou objevit sami personalisté.
Pokud jste odborníkem v oboru, určitě se vám vyplatí vyzkoušet placené členství alespoň na jednom z těchto portálů. To vám umožní nejen lepší filtrování nabídek práce, ale především se prémiové účty zobrazují na předních pozicích ve vyhledávání personalistů.
TIP: Nezapomeňte si nastavit jako místo pobytu Německo a přepněte na možnost, že jste otevřeni novým nabídkám. Jedině tak se začnete zobrazovat ve vyhledávání německých náborářů.
Kariérní veletrh
Veletrh (německy Messe) patří v Německu k nejoblíbenějším způsobům, jak zůstat informován o novinkách v různých oblastech života. A to platí i pro hledání zaměstnání. Na kariérních veletrzích vystavují zaměstnavatelé z rozličných oborů a hledají nové zaměstnance. Seznam veletrhů najdete na stránkách jobmessen.de.
V případě, že se vám nechce vážit dlouhou cestu do Německa, můžete se zúčastnit i online veletrhu pod záštitou EURES. European Job Days jsou pravidelné online akce, kde zaměstnavatelé hledají zahraniční pracovníky. Součástí jsou živé přednášky o novinkách v oboru, firmy prezentují volné pozice a vy je můžete kontaktovat přes live chat nebo video chat. Online veletrhy se zaměřují zpravidla na konkrétní region a obor – například pohostinství v Bavorsku. Mrkněte na aktuální rozpis nadcházejících akcí.
Hledejte až na místě
Pokud hledáte práci v Německu v pohostinství, můžete se zkusit porozhlédnout až na místě. Jednoduše si vyberte město, kde chcete žít, vytiskněte štůsek životopisů a vyrazte do terénu. Možností je spoustu – hotely, restaurace, bary, kavárny… V pohostinství se často noví zaměstnanci hledají pouze na sezónu, tak si to dobře načasujte.
Nabízí se opravdu široká paleta možností, kde s hledáním práce v Německu začít. Cítíte se tolika zdroji zahlceni? Mrkněte, jak si poradit s celým procesem hledání práce v Německu krok za krokem. Nebo si snad stále nejste jisti, zda je pro vás Německo ta pravá země pro život a práci? Koukněte na 7 důvodů, proč pracovat a žít v Německu.
Napadá vás ještě jiný užitečný způsob, jak hledat práci v Německu? Podělte se prosím do komentářů.