fbpx

Práce v Německu

Daňové přiznání v Německu za rok 2020

Daňové přiznání v Německu za rok 2020

Nevíte si rady, jak na daně v Německu? Jste povinni odevzdat daňové přiznání v Německu nebo ne? A jaké slevy na dani můžete uplatnit? Mám pro vás velký přehled všeho, co potřebujete vědět o daňovém...

Práce v Německu: Vše, co potřebujete vědět

Hledáte práci v Německu? Práce za hranicemi s sebou nese celou řadu výhod. Platy v Německu jsou přibližně 2,5–3x vyšší než v České republice a navíc můžete získat ještě hodně peněz zpět na daních. V roce 2021 byla minimální mzda navýšena na 9,50 €/hod. To znamená, že ať vykonáváte jakoukoliv práci v Německu na plný úvazek, odnesete si každý měsíc domů téměř 1200 € čistého.

Zjistěte, jak vypočítat čistou mzdu v Německu >>>

Práce v Německu na dojíždění nebo se raději odstěhovat?

Mezi nejvyhledávanější patří práce v Bavorsku nebo Sasku – hned za hranice totiž můžete snadno dojíždět jako pendler. Nemůžete se rozhodnout, zda chcete pracovat v Německu jako pendler nebo dáte přednost stěhování do Německa? Já vždy doporučuji tu druhou variantu. Práce v Německu totiž není jen o vyšších výdělcích, obohatí vás i jiným způsobem. Jakmile se odstěhujete za prací do Německa, budete si muset poradit v nové zemi. To vás naučí překonávat překážky a spolehnout se sami na sebe. V neposlední řadě vám to rozšíří obzory. Práci a život v jiné zemi by si podle mě měl alespoň jednou v životě vyzkoušet každý.

Přečtěte si 7 důvodů, proč začít pracovat a žít v Německu >>>

Jak najít práci v Německu?

Práce v Německu se hledá podstatně jednodušeji, pokud mluvíte německy. V tom případě nemusíte nad ničím dlouho přemýšlet a pusťte se do hledání, jako byste to udělali v Česku. V Německu se nikdo nebude divit, že se o zaměstnání ucházíte jako Čech – na cizince jsou zvyklí a není to důvod k diskriminaci v přijímacím řízení. Když se podíváte na záplavu nabídek práce v Německu, můžete se cítit zahlceni. Proto je dobré držet se několika zásad, jak hledat práci v Německu.

Získejte 10 tipů, jak najít práci v Německu >>>

Kde hledat práci v Německu?

Míst, kde hledat práci v Německu, jsou doslova stovky. Neupínejte se pouze na online zdroje, inzeráty na práci v Německu najdete velmi často třeba v novinách. Jakmile se rozhodnete, že chcete pracovat v Německu, není na co čekat! Pusťte se do hledání a využijte i české portály. U kvalifikovaných pozic stojí za to založit si také účet na profesní síti. Věděli jste, že v Německu používají jednu místní ještě víc než světoznámý Linkedin? Jmenuje se XING.

Projděte si užitečné odkazy, kde hledat práci v Německu >>>

Práce v Německu bez znalosti jazyka

Chystáte se za prací do Německa bez jazyka? Ano, i to je možné. Přesto bych vás před tím varovala. Některé nekvalifikované pozice nabízí práci v Německu bez znalosti jazyka – většinou totiž ve stejné společnosti pracují jiní Češi, kteří vám pomůžou s překládáním. Počítejte ale s tím, že se budete neustále na někoho spoléhat, někdo vám bude muset vyřídit papíry a často tyto situace nedopadají dobře.

Přečtete si podrobnosti v článku Práce v Německu bez jazyka – najdu ji? >>>

Úplně jiná situace nastává, pokud se jedná o práci v Německu bez němčiny, ale například s angličtinou. Takové pozice určitě najdete – většinou ve velkých městech, na vysoce kvalifikovaných pozicích (IT, technické pozice) nebo u start-upů. I v tomto případě bych vám ale doporučila se němčinu doučit. Proč?

Zjistěte 5 důvodů, proč se učit německy >>>

Co je potřeba pro práci v Německu?

Pro práci v Německu nepotřebujete jako český občan žádné pracovní povolení. Pro cestu za hranice vám stačí pouze platný občanský průkaz. Pokud se ale budete do Německa i stěhovat, musíte se přihlásit k pobytu. Tím získáte německé daňové číslo – SteuerID. Práce v Německu s sebou nese také povinnost platit zdravotní a sociální pojištění. Potřebné dokumenty se liší pro české občany, kteří se do Německa stěhují a pro ty, kteří tam pouze dojíždějí jako pendleři.

Zjistěte postup krok za krokem, co je potřeba zařídit pro práci v Německu >>>

Práce v Německu – agentura ano či ne?

Na tuto otázku neexistuje jedna správná odpověď. Záleží na konkrétní pozici, ale také na agentuře, která práci v Německu nabízí. Vždy však mějte na paměti, že vy jako zaměstnanec nikdy neplatíte agentuře za zprostředkování práce. To je pro vás služba zdarma. Naopak firmy platí agenturám za to, že jim najdou zaměstnance.

Jak se ucházet o práci v Německu?

Každá žádost o práci v Německu začíná kvalitním životopisem v němčině. V mnohém se od toho českého liší – především byste jako odpověď na pracovní inzerát neměli poslat jen jednu stranu strukturovaného CV, ale splnit všechny požadavky tzv. Bewerbung. Žádost o práci v Německu byste si také vždy měli nechat zkontrolovat rodilým mluvčím. Životopisem plným pravopisných chyb nikoho neoslníte. Zdá se vám to složité? Nechte to na mě – pro české uchazeče o práci v Německu jsem přeložila a upravila už desítky životopisů.

Chci vypracovat životopis v němčině na míru >>>

Bojíte se práce v Německu?

Najít si práci v Německu a začít nový život za hranicemi vyžaduje spoustu odvahy. Vím to, protože jsem si tím sama prošla. Právě proto pro vás tvořím webové stránky jakdonemecka.cz. Abyste to vy měli alespoň o fous snazší. A jestli to myslíte s prací v Německu vážně, mám pro vás rovnou celý návod, jak si během začátků v Německu poradit.

Stáhněte si e-knihu Jak začít v Německu od nuly (i když neumíte německy) >>>