Najdu práci v Německu bez znalosti jazyka? Tuto otázku si nejspíš kladou všichni, kteří si záludnosti němčiny zatím úplně neosvojili. Dobrá zpráva je, že získat práci v Německu bez jazyka je možné – já sama jsem si tím prošla a uspěla. Než však vyrazíte za hranice s pouhým „Guten Tag“, pojďte se podívat, jaké faktory byste měli vzít v úvahu.

1. Bez němčiny hůř zapadnete do kolektivu.

Záměrně řadím tento bod na úplně první místo. I pro mě to byl po přestěhování do Německa velký boj. Získala jsem práci bez němčiny – na pohovoru mi slíbili, že se obejdu pouze s angličtinou. Že to tak snadné nebude, mi došlo hned na prvním meetingu, kde nepadlo anglicky ani slovo. Musela jsem se začít v němčině pěkně rychle rozkoukávat.

Člověk překoná všechny možné překážky, ale to, že si připadá vyčleněný ze společnosti, se překousává velmi těžko.

Cítila jsem se jako blbec ve chvílích, kdy se extra kvůli mně muselo překládat. Naprosto nejhorší pak byly obědy nebo posezení u piva, kdy se přes sebe bavilo hodně lidí. Lámanou konverzaci jeden na jednoho jsem jakž takž zvládala – německy jsem se totiž před lety učila ve škole. Jazyk jsem ale dlouho vůbec nepoužívala, a tak mi komunikace v početnější skupině činila velký problém. Každé slovo jsem si musela pečlivě promýšlet, a než jsem se rozhoupala, že něco řeknu, téma už bylo jinde.

Opravdu všichni, kteří u nás ve firmě německy neuměli, se učí a postupně přechází na komunikaci v němčině. A to máme zaměstnance více než dvaceti národností!

Proto vám doporučuji (i když to třeba váš zaměstnavatel nebude primárně vyžadovat) naučit se německy co nejrychleji. Bude se vám to hodit nejen na pracovišti, ale i v každodenním životě. Ať už půjdete nakupovat, do fitka, na úřady nebo potkáte sousedy… vždy lépe zapadnete, když budete komunikovat německy. Němci sice umí anglicky celkem obstojně, ale většinou se jim moc nechce a s oblibou stočí jakoukoliv konverzaci dřív nebo později zpět do svého rodného jazyka. 🙂

JAK SE NAUČIT NĚMECKY? ZN. RYCHLE

2. Jakými dalšími jazyky mluvíte?

Hledáte práci v Německu pouze se znalostí angličtiny? Ve větších městech, jako je Berlín, Hamburk, Kolín nebo Frankfurt, to určitě není problém. Zaměřte se při hledání na mezinárodní firmy a start-upy, kde je komunikace v angličtině na denním pořádku.

Nezapomínejte ani na svůj rodný jazyk. Jak jsem již popisovala v článku Jak najít práci v Německu, znalost češtiny nebo slovenštiny můžete využít jako skvělé konkurenční výhody. Přesto je nutné si přiznat, že sehnat práci v zahraničí úplně bez jazyka už bude o dost tvrdší oříšek. V tu chvíli záleží na konkrétní pozici, kterou chcete vykonávat a jaké pro ni máte předpoklady.

životopis v němčině

3. Jaké jste získali vzdělání a kvalifikaci?

Zda je znalost němčiny nutností pro získání zaměstnání v Německu, se hodně odvíjí od toho, na jakou pozici se hlásíte – resp. jaké je vaše vzdělání, kvalifikace a praxe.

Ideální scénář: máš vzdělání a praxi v žádaném oboru – například jako inženýr, ajťák, nebo expert v technickém odvětví, po kterých je v Německu vysoká poptávka. V tom případě určitě vystačíš se znalostí angličtiny. Na těchto pozicích je nabídek práce v Německu bez němčiny spoustu.

Bez vzdělání a praxe bude hledání práce v Německu bez jazyka složitější, ale není potřeba to vzdávat předem. Například v pohostinství ve větších městech vystačíte taky s angličtinou. Porozhlédněte se po barech, kavárnách nebo hostelech na frekventovaných turistických místech. Co nejdříve si však zařiďte jazykové kurzy němčiny, jinak vás neznalost místního jazyka bude do budoucna zbytečně limitovat.

Nemáte čas na docházení do jazykovky? Ani to není v učení němčiny překážka. Vyzkoušejte výuku německého jazyka přes Skype s Míšou Skopalovou. Míša v Německu žije již mnoho let, ale zároveň vám dokáže vysvětlit všechno pěkně česky.

Další možností je, že nemluvíte ani německy, ani anglicky, ale jste šikovný řemeslník nebo chcete získat práci v Německu ve fabrice. V tom případě se zkuste porozhlédnout po agenturách a firmách, které nabízí práci speciálně pro české pracovníky. Mnohdy není znalost němčiny vyžadována, protože tým vede český předák, nebo se můžete přihlásit s kamarádem a stačí, že německy mluví pouze jeden z vás.

Počítejte však s tím, že se jedná o krátkodobé řešení a ocitnete se ve velmi nevýhodné situaci. V žádném případě nebudete první kandidát na povýšení, přestože patříte v partě k nejlepším pracantům. A pokud o práci přijdete, budete začínat opět od nuly a spoléhat na štěstí. Proto se snažte co nejdříve němčinu doučit – bude to jistě výzva, protože v kolektivu Čechů nebo Slováků vás to sprechtit úplně nenutí.

VÝUKA NĚMČINY – LEKTOR, JAZYKOVKA, NEBO PO SKYPU? NAJDĚTE SI NEJLEPŠÍ ZPŮSOB!

4. Jaké máte sebevědomí a hrdost?

Spoustu lidí žije v představě, že při stěhování za prací do zahraničí musí nutně vzít podřadnější práci, než kterou vykonávali v České republice. Není to tak, ani když neumíte německy. Jestliže pracujete na vysoce kvalifikované pozici a mluvíte anglicky, velmi pravděpodobně můžete získat v Německu stejně dobrou práci jako v Česku – navíc za lepší plat.

Prvním krokem je kriticky odhadnout svoje dovednosti a zapracovat na sebeprezentaci. Není žádný důvod, abyste se podceňovali. Jakmile člověk nezná svoji cenu, snadno spadne do začarovaného kruhu podřadné práce, kde k vám budou přistupovat jako k neschopnému tragédovi z východní Evropy.

Jak už jsem zmínila v článku s tipy, jak najít práci v Německu, my Češi máme v povaze se spíš podceňovat, než chválit. Bohužel s takovým přístupem díru ve světě neuděláte. Pokud máte kvalitní znalosti a schopnosti, není nutné, abyste po přestěhování do Německa začínali jako umývač záchodků, i když německy neumíte ani slovo.

Až se příště ponoříte do vyhledávání práce v Německu, nechte svoji skromnost stranou a zkuste odpovědět na nabídky práce ve svém oboru. Zvládnete to levou zadní díky článku Jak napsat životopis v němčině.

Přesto se můžete dostat do situace, kdy je neznalost němčiny velkou překážkou pro vámi vysněnou pozici. V tom případě musíte zvážit, zda vám stojí za to spolknout svoji hrdost a klesnout na kariérním žebříčku (případně o kolik příček zpět). Podle mě to dává smysl jen krátkodobě v případě, že investujete svoje úsilí do studia němčiny, abyste po čase mohli opět vykonávat práci ve svém oboru.

5. Umím německy, ale bojím se mluvit.

Práce v Německu bez znalosti jazyka se dá najít, ale vaše výchozí situace bude o dost příznivější, pokud už německy umíte. Máte strach mluvit a se svojí úrovní němčiny si vůbec netroufáte hledat práci ve svém oboru? Něco vám řeknu – vaše obavy jsou úplně zbytečné.

V Německu jsou na cizince a jejich nedokonalou němčinu zvyklí. Každý den budete potkávat lidi, kteří mluví německy hůř než vy, přestože tu bydlí dlouhé roky.

V České republice nepřijdeme do styku s tolika cizinci, a tak nám trhá uši i mizerná výslovnost například některých Ukrajinců. Nebo se smějeme prodavačům ve vietnamských večerkách, protože špatně skloňují. V Německu se s chatrnou němčinou budete stýkat každý den. A bohudík to není ze strany Němců vůbec důvod k posměchu.

Hlavně si ze svojí špatné němčiny nic nedělejte a nebojte se mluvit. Čím víc budete mluvit, tím rychleji se otrkáte a získáte komunikační znalost místního jazyka. V Německu žije vysoké procento cizinců, kteří němčinu neovládají jako rodilí mluvčí. Budete se s nimi setkávat každý den – v kavárnách, obchodech i nemocnicích.

Navíc tyto situace z běžného života vám zaručeně dodají sebevědomí. Vážně neexistuje důvod, proč byste se za svoje jazykové dovednosti měli stydět. V Německu žijí tisíce lidí, jejichž reálná znalost němčiny je stoprocentně horší než ta vaše. Proto se nebojte a mluvte i s chybami, dál už to půjde samo. Jak popisuji v článku Jak najít práci v Německu, dobře si také promyslete, jakou úroveň němčiny uvedete ve svém životopisu – není nutné se zbytečně podceňovat.

Německá slovíčka sypete z rukávu, jako když bičem mrská? Super, v tom případě máte k práci v Německu skvěle našlápnuto. Ale pozor na to, pokud jste německy mluvili jenom v české škole nebo v jazykovce. Ať neodcházíte z prvního setkání s rodilým Němcem jako opaření! V každé oblasti se používá jiný dialekt a na začátku pro vás bude úspěch, když pochytíte, o čem se vlastně mluví. Proto i vám, jazykově pokročilejším, doporučuji trávit co nejvíc času v kolektivu Němců nebo navštěvovat jazykové kurzy v Německu.


Práce v Německu bez jazyka se najít dá, ale vždy se hodí předem si ujasnit, jaká je vaše výchozí pozice. Zásadní však je – ať už němčinu ovládáte, nebo ne – věřit si, že práci v Německu získáte. A do hledání se pusťte nejlépe hned! Získejte také užitečné informace, jak najít práci v Německu nebo proč začít pracovat v Německu.

Máte s hledáním práce v Německu bez němčiny zkušenost? Podělte se prosím o svůj názor do komentářů.

Newsletter jakdonemecka.cz