Jak se naučit rychle německy? Takové dotazy dostáváme často. Poprosili jsme proto lektorku němčiny Kiku Šrédlovou, aby pro vás sepsala, jak se začít učit německy. Kika dala dohromady všechny užitečné fígle – ale pozor, žádné zázračné recepty nečekejte. Bez píle to nepůjde! Kolik hodin týdně věnovat němčině, abyste viděli výsledky? Vše se dozvíte v článku.

Chci se naučit německy, ale co mě k tomu vede?

Ještě před tím, než se pustíte do učení a biflování slovíček, je dobré si určit cíl, ke kterému budete následující týdny a měsíce směřovat. Naučit se cizí jazyk je nikdy nekončící proces, který vám však musí dávat smysl. Tak se pojďme na začátek zamyslet nad tím, proč byste měli chtít umět německy. 

Proč němčina, všude se domluvím anglicky…

Němčina patří mezi deset nejpoužívanějších světových jazyků a jen v Evropě mluví německy asi 100 milionů obyvatel. S Českou republikou tvoří Německo přibližně 800 km dlouhou hranici, to znamená nespočet pracovních míst hned za humny. Navíc spoustu velkých prosperujících firem vlastní německé či rakouské společnosti. Němčina se pro profesní růst zkrátka hodí. 

Ačkoliv Němci velmi dobře ovládají angličtinu (a to i starší generace), je jejich rodný jazyk často vyžadován. Místní ocení raději snaživé cizince s nedokonalou výslovností své mateřštiny, než s perfektní angličtinou. Němci jsou velmi hodní a milí, a pokud uvidí upřímný zájem o svoji kulturu a jazyk, jsou velmi tolerantní a ochotní pomoci.

Na tohle máme úplně stejný názor jako Kika. O tom, proč se učit německy, jsme se rozepsali podrobně v článku 5 důvodů, proč se učit německy.

U osobní motivace vše začíná (a někdy i rychle končí)

Začít dělat cokoliv – od jízdy na kole, přes hraní na saxofon, až po studium cizího jazyka vyžaduje hodně energie. Kde ji brát? Musíte dobře znát důvod, proč to děláte a stále si ho připomínat. Jinak motivace, se kterou jste vzali do ruky první učebnici, vyprchá hned u druhé kapitoly.

Čím bude vaše motivace silnější, tím vám půjde učení snáz a lépe – bude vám to prostě dávat smysl i ve chvílích, kdy toho na vás bude moc a slovíčka vůbec nepolezou do hlavy.

Určete si konkrétní cíl a jděte za ním

Jednou z mých prvních otázek na nové studenty je: ,,Proč se chcete učit německy? Jaký je váš cíl?“

Chcete se naučit německy proto, abyste mohli cestovat, bavit se s lidmi, složit maturitní zkoušku nebo získat certifikát z Goethe institutu, chcete rozumět písním od Rammstein nebo se dívat na filmy z druhé světové války?

Toužíte dát sbohem českým firmám a vydělat si v Německu to, na co v Čechách dřeme dlouhá léta?

Zaměřte se na začátku primárně na svůj cíl a za tím si jděte! Vždy jej postupem času můžete rozšiřovat a učit se další a další dovednosti, neklaďte na sebe na začátku příliš velké nároky.

Už teď víte, v jakém oboru chcete pracovat? Budete z větší části pouze mluvit či naopak psát? To je ten nejlepší začátek, protože máte před sebou jasný cíl.

PRÁCE V NĚMECKU: CO JE POTŘEBA ZAŘÍDIT (DOKUMENTY A ÚŘADY)

Německy snadno a rychle? Nikdo to za vás neodmaká.

Takže tento týden si odškrtávám jako splněno:

  • vyplnit 1 cvičení v učebnici.
  • 10 minut procvičovat slovíčka v Duolingu.

… taky se plácáte po rameni, jak si to učení němčiny pěkně plánujete? Tak to mám pro vás špatné zprávy – takhle málo určitě nestačí k tomu, aby se se naučili německy.

Hodně lidí si myslí, že čím více peněz zaplatí za jazykové kurzy, učebnice a online cvičení, tím rychleji a snadněji se naučí německy – omyl! Tu práci za vás nikdy nikdo neudělá. Ani nejlepší lektor na světě, ani nejdražší učebnice nebo aplikace z vás neudělá polyglota, zkrátka si to musíte odmakat sami.

„Člověk jen stálou pílí, ne naráz se učeným stane.“ Walther

⇛ VÝUKA NĚMČINY – LEKTOR, JAZYKOVKA, NEBO PO SKYPU? NAJDĚTE SI NEJLEPŠÍ ZPŮSOB!

Kolik hodin týdně se učit německy, abyste viděli výsledky?

Za jak dlouho se dá naučit německy? Začátečníkům doporučuji minimálně 2×90 minut němčiny týdně s lektorem a stejný čas věnovat domácí přípravě, opakování, učení slovíček apod.

Celkem to tedy dělá šest hodin týdně, a zaručuji vám, že se během 6–7 měsíců posunete o jednu jazykovou úroveň výš. Úrovní je podle společného evropského referenčního rámce celkem šest: A1–C2. Na těch vyšších úrovních je to nikdy nekončící proces, ani sami Němci nemají perfektní němčinu. 🙂

Pro pohodový společenský i pracovní život za hranicemi bohatě postačí B1–B2 úroveň. Pokud byste chtěli studovat na tamní univerzitě, budete potřebovat certifikát C1.

Všichni mí studenti, kteří mají pravidelnou docházku, píší domácí úkoly a ještě dělají něco navíc, vykazují obrovské pokroky již po třech měsících, ačkoliv předtím neuměli ani slovo.

životopis v němčině

Způsoby výuky – najděte si svůj nebo nejlépe kombinujte všechny

Osobně jako nejlepší zdroj informací shledávám lektora, mentora či nějakého člověka, který vás na vaší cestě za dokonalou němčinou bude doprovázet. Ať už je to kamarád, který má lepší jazykové dovednosti než vy, váš učitel, lektor z jazykové školy nebo kolega z práce. Jakmile si najdete někoho, z jehož úst budete nové vědomosti doslova hltat, máte napůl vyhráno.

.. ve dvou se to lépe táhne…

Jaký by měl správný lektor být? Těžká otázka, ale protože nejen vyučuji, ale také se sama učím angličtinu, španělštinu a polštinu, pokusím se ji z mého pohledu zodpovědět.

Lekce by měly studenta hlavně bavit! Vyučující by vám měl být sympatický, na hodiny byste se měli těšit, měl by vás motivovat, chválit a měli byste po každé jednotlivé lekci cítit alespoň malý pokrok.

Lektor by vám měl doporučovat materiály, dávat úkoly a pomáhat vám udržet motivaci. Měl by vás nasměrovat k tomu, co se máte učit, jak se máte učit, čím začít a jak postupovat. Měl by vám dávkovat gramatiku od nejjednodušší po nejtěžší a zároveň ji s vámi slepovat do kompletních celků. 

Pokud jste opravdu hodně důslední a cílevědomí, možná se obejdete i bez lektora, ale já jsem dva roky koukala, jak se na učebnice španělštiny práší, než jsem oslovila svoji lektorku. 

Těch slovíček je strašně moc… a všechna vypadají stejně

To si budete říkat, pokud se je budete učit nazpaměť v nesouvisející řadě z učebnice. Je lepší učit se slovní zásobu rovnou v kontextu.

Za prvé je dobré si slovíčka tematicky rozdělit a tvořit si tzv. mind maps.

Například se učíte slovo ruka. Tak se rovnou naučte části ruky: jak se jmenují prsty, jak se řekne prsten, jak se řekne ukazovat, a jaké jsou další části těla – malujte, vybarvujte, pište, tvořte si souvislosti.

Za druhé zkuste každé slovíčko použít alespoň v jedné větě či frázi, kterou někdy reálně můžete potřebovat. Například ,,Mám zlomenou ruku. Bolí mě prsty.“ a podobně.

Jak se rychle naučit německy? Češtinu vynechte.

Jakmile se vaše jazyková úroveň přehoupne přes fázi začátečníka, je nejlepší se nová slovíčka učit pouze německo-německy pomocí obrázků, pantomimy, vysvětlování, synonym (slova stejného významu) nebo antonym (slova opačného významu). Stejně funguje německý slovník duden.de.

Na první lekci studentům vždy ukazuji slova, která se velmi podobají češtině, a jsou až mile překvapeni, kolik slov máme s Němci podobných, ne-li stejných a jakou slovní zásobu po první lekci ovládají. 

Ach, ta gramatika!

Představte si, že jazyk je jako strom, slova jsou listy, gramatika kmen a větve. 

,,Pokud neovládám gramatiku, zbude mi jen hromada spadaného listí.

Jak již přísloví mého kolegy napovídá – gramatika je opravdu důležitá. Někteří studenti se naučí slova, která skládají za sebe a radují se, jak na to vyzráli. Ale uznejte sami, chcete působit na lidi takto? ,,Já být z Česká republika, bydlet v Německo, pracovat učitel“? 

Asi ne, proto se nenechte (někdy na první pohled složitě vypadající) gramatikou odradit. Jakmile pochopíte základní pravidla, bude vám do sebe všechno zapadat jako ozubená kola v hodinkách a to mi věřte, Němci umí být pünktlich, ve všem.

Novou gramatiku ihned použijte. Tvořte si věty, fráze, pište si deníček, sepisujte si každý den, co jste zažili, plánujte si, co zažít chcete – používejte všechny časy, předložky, spojky. Pište, mluvte, zpívejte si a opakujte si vše, co jste se již naučili.

Jak se nenechat otrávit?

Nečekejte zázraky! Chodit jste se také nenaučili za týden, a plavat už vůbec ne. Chce to čas a cvik. Opět se zde vracím na začátek k tomu, proč je dobré mít lektora, či mentora. 

Pokud jste na to sami, je velmi snadné to vzdát. Když se však učíte s někým, často zvítězí vaše touha dokázat mu, že na to máte, případně ho nezklamat. Jestli hovoří pouze německy, chcete mu povědět něco víc nebo mu zase o kousek víc porozumět, a proto by byla škoda to vzdát.

Nechte se chválit a chvalte i sami sebe za sebemenší pokrok. Používejte nově nabité znalosti – dopisujte si s kolegy, kamarády, jinými studenty nebo choďte na německo-česká setkání, ať sami vidíte, jaké pokroky děláte. 

Najděte si něco, co vás bude opravdu bavit. Ať je to německý seriál, podcast, kniha či nějaká společenská hra nebo videa o autech. Zdánlivě to s učením cizího jazyka nesouvisí, protože konzumujete především obsah – aneb Komenského škola hrou.

Neexistuje jedna univerzální cesta pro všechny

Jak se nejlépe naučit německy? Univerzální odpověď neexistuje. Všichni jsme individuální osobnosti s rozdílnými potřebami, přístupy k životu a způsoby učení, a tak si každý musí najít to, co mu vyhovuje.

Srovnání a recenze online kurzů němčiny

Někdo se nejvíce naučí, když látku slyší (auditivní typ), někdo pokud ji vidí a čte (vizuální typ), jiní si to doslova musejí ohmatat v praxi (kinestetický typ). Proto je dobré mít zkušeného lektora, který se přizpůsobí vašim potřebám.

V příštím článku se podíváme na několik způsobů, materiálů a přístupů k výuce, a je na vás, jaký si vyberete. Na prvním místě bude ale vždy vaše motivace a krok k lepšímu já a lepší němčině – ten totiž musíte udělat sami.

Článek pro vás napsala lektorka němčiny Kristýna Šrédlová alias Kika z Kika’s German

Kika's German výuka němčiny

  • Odjela jsem do Německa na Erasmus a nakonec tam zůstala přes dva roky.
  • Kromě studia na univerzitě jsem pracovala v baru, v jazykové škole, ve stánku s trdelníky či obsluhovala na rautech a oslavách.
  • Momentálně cestuji a pracuji na volné noze – učím němčinu přes Skype a překládám.

Taky válčíte s němčinou? Napište nám do komentářů, jaký postup se nejvíc osvědčil vám!

Newsletter jakdonemecka.cz