Němci milují auta. Lépe řečeno němečtí muži. Nejspíš víc než svoje manželky a přítelkyně.

První moderní auto vynalezl Němec – Karl Benz.  A od toho okamžiku se píše příběh plný lásky a intimity. Na světě nejspíš nenajdete národ, který by byl víc posedlý auty, než jsou naši západní sousedé. Němci jsou pyšní na svůj automobilový průmysl a stejně tak hrdí jsou na své Mercedesy, BMW a Porsche, které parkují v garážích.

Všimli jste si, jak auta v Německu září čistotou, i když je na silnici jarní břečka? Když Němec vidí špinavé auto, pomyslí si, že ho řídí cizinec. A v 99 % případů bude mít pravdu. Mytí auta je pro Němce povinnost, které pravidelně obětují spoustu času i peněz. Nejlíp si toho můžete všimnout, když na jaře vykoukne sluníčko. V tom případě je program na sobotu jasný – po zimě je načase autíčko opravdu důkladně vypulírovat. Na všech myčkách se tvoří fronty, ale pokud si myslíte, že péče o auto v Německu končí projetím mycí linky, jste na velkém omylu.

Řada německých řidičů by takovou nehoráznost vůbec nedopustila – vždyť by se mohl poškodit lak! Mnohem šetrnější je využít jen tlakovou vapku a hurá na ruční mytí. Každá část auta má svůj speciální přípravek a hadřík a nakonec přijde na řadu ještě důkladný úklid interiéru… Celkem to určitě zabere alespoň dvě hodiny. Dvě hodiny extáze a radosti – není moc situací, kdy by byl Němec šťastnější, než když pečuje o svého plechového miláčka.

Možná ještě, když o něm mluví s kamarády. Ale běda, když se diskuze točí kolem poškrábaného laku nebo promáčklého nárazníku. To majitel popisuje s hlubokým pohnutím, jakoby mluvil o úrazu vlastního dítěte. Auto je zkrátka dalším členem rodiny.

Němci si většinou kupují německé značky aut. Ne proto, že by byli patrioti. Jsou prostě přesvědčeni o tom, že jsou to nejlepší auta na světě. Auto je v Německu součástí národní identity, stejně jako svoboda jet s ním po dálnici neomezenou rychlostí. Říká se, že každá politická strana, která se pokusí omezit rychlost na dálnici, určitě prohraje volby.

Proto vám dám dobrou radu – nesahejte Němcům na auta. Mohli by se naštvat. 🙂

Přečtěte si další ze série příběhů z Německa – třeba o tom, proč Němci tráví tolik času venku.

Newsletter jakdonemecka.cz