Minimální mzda v Německu se od 1. 1. 2022 navýšila na 9,82 € za hodinu.

Minimální mzda v Německu je poměrně novou záležitostí, prosadila ji až vláda Angely Merkelové v roce 2015. Před sedmi lety byla zavedena spodní hranice mzdy na úrovni 8,50 €/hod a od té doby se již několikrát navyšovala. Součástí zákona o minimální mzdě je totiž pravidelná revize. Navýšení pro rok 2022 je rozděleno do dvou kroků. Od 1. července 2022 se minimální mzda zvyšuje na 10,45 €/hod.

Toto je úroveň minimální mzda, která je již pro letošní rok schválena. Stále se však debatuje o zvýšení na dokonce 12 € za hodinu, což slíbila SPD v předvolební kampani. Sociální demokraté by minimální mzdu na úrovni 12 eur chtěli zavést již od 1. října 2022. Zda se zákon povede schválit, zatím není jasné.

Minimální mzda v Německu 2022
Úroveň minimální mzdy v Německu v jednotlivých letech

PLATY V NĚMECKU – SROVNÁNÍ DLE PROFESÍ: O KOLIK BEROU NĚMCI VÍC?

Na koho se německá minimální mzda nevztahuje?

Jsem z Česka a chci pracovat v Německu vztahuje se na mě minimální mzda? Ano, nemusíte mít strach. Zákon o minimální mzdě platí i pro všechny zahraniční pracovníky pocházející ze zemí Evropské unie. Přesto existuje několik výjimek, na které se zákonná minimální mzda v Německu nevztahuje:

  • mladí lidé pod 18 let bez ukončeného odborného vzdělání,
  • učni bez ohledu na věk v rámci praxe,
  • dlouhodobě nezaměstnaní během prvních šesti měsíců po návratu do práce,
  • stážisté, je-li stáž povinnou součástí studia,
  • stážisté, pokud je stáž dobrovolná na dobu až 3 měsíců,
  • dobrovolníci.

Tyto výjimky jsou vyloučené ze zákonné minimální mzdy, nikoliv odvětvové minimální mzdy.

JAKÉ ZMĚNY ČEKAJÍ V ROCE 2022 PRACUJÍCÍ V NĚMECKU?

životopis v němčině
životopis v němčině

Odvětvové minimální mzdy

Kromě minimální mzdy, která platí plošně pro všechna zaměstnání, existují ještě odvětvové minimální mzdy (Branchen-Mindestlöhnen), také nazývány tarifní mzdy (Tariflohn). Ty jsou určené kolektivní smlouvou pro určité obory a jsou závazné i pro firmy, které nejsou kolektivně vázány. Jakmile existuje v daném oboru kolektivní smlouva, je zaměstnavatel povinen ji dodržovat a vyplácet podle ní minimální mzdu (má přednost před tou určenou zákonem). Díky tomu jsou odměny v Německu ještě vyšší, než jak je stanovuje zákon.

Odvětvové minimální mzdy jsou určeny například ve stavebnictví, pečovatelství, pro pedagogické pracovníky, elektrikáře, malíře atd. Projděte si seznam všech odvětví, které mají uzavřené kolektivní smlouvy, a výši jejich minimální hodinové mzdy.

Kolektivní smlouvu mohou mít navíc vyjednané i odbory jednotlivých firem. V tom případě se výše vaší mzdy musí odvíjet od podmínek stanovených v této smlouvě.

Až třikrát vyšší mzdy jsou jedním z důvodem, proč se odstěhovat za prací do Německa. Jaké jsou ty další? Přečtěte si článek 7 důvodů, proč začít pracovat a žít v Německu.

Budoucnost minimální mzdy v Německu

Ačkoliv se při zavedení minimální mzdy v roce 2015 ozývala varování, že pevná spodní hranice výdělku bude mít negativní dopad na nezaměstnanost, obavy se nepotvrdily. I teď opozice varuje, že by se kvůli rychlému nárůstu minimální mzdy na 12 eur mohla zvýšit nezaměstnanost, a to především v gastronomii, kde už tak jsou problémy kvůli pandemii covid-19. Kritici zvýšení mzdy na 12 eur navrhují, aby se opatření provedlo alespoň ve dvou fázích.

Aktuální informace k minimálním mzdám v Německu najdete na webu mindestlohn.de.

Kolik je čistá minimální mzda v Německu?

Čistá mzda v Německu se liší podle vaší daňové třídy. Pro její výpočet využijte praktickou online kalkulačku.

Pomohl vám článek získat nové informace? Sdílejte ho s přáteli!

Newsletter jakdonemecka.cz