V roce 2022 vstupuje v platnost několik zákonů a nařízení, další změny plánuje nová německá vláda v koaliční smlouvě. Od ledna 2022 například vzroste minimální mzda, stoupnou odvětvové mzdy pro řemeslníky, bude více zálohovaných obalů nebo zakázány plastové tašky.

Vyšší minimální mzda

Od 1. ledna platí nová minimální mzda 9,82 eura za hodinu (dříve 9,60 eura). Od 1. července 2022 se pak minimální mzda v Německu zvyšuje na 10,45 eura za hodinu. SPD, Zelení a FDP v koaliční smlouvě uvedli, že chtějí zvýšit zákonnou minimální mzdu na 12 eur.

Zvyšují se také odvětvové minimální mzdy, které se řídí kolektivní smlouvou, například pro elektrikáře na 12,90 eur (dosud 12,40 eur).

Změny u minijobu

Minimální mzda platí i pro minijobbery.  Aby nebyla překročena hranice výdělku 450 eur, snižuje se měsíční pracovní doba u minijobu. S minimální mzdou 9,82 eur můžete na minijob odpracovat pouze 45,82 hodin měsíčně.

Nová vláda však oznámila změny u Minijobu v koaliční smlouvě. Maximální výše výdělku by se měla zvýšit z 450 eur na 520 eur.

VŠE O MINIJOBU V NĚMECKU

Zvýšení nezdanitelného příjmu

Daně z příjmu fyzických osob klesnou. Výše příjmu pro svobodné a bezdětné, ze kterého neodvádí žádné daně, se zvyšuje o 204 € na 9.948 € ročně. U manželských párů nebo registrovaných partnerů je částka dvojnásobná, tedy 19.896 eur ročně.

VŠE O DANÍCH V NĚMECKU

Vyšší Kinderzuschlag

Kinderzuschlag, doplňková dávka pro rodiny s nízkými příjmy, se zvýšila o čtyři eura až na 209 € měsíčně na dítě (dříve 205 €). Kindergeld zůstává nadále ve stejné výši jako v roce 2021, tedy 219 € na první a druhé dítě, 225 € na třetí dítě a 250 € na čtvrté a další dítě.

Korona bonus se vyplácí do konce března

Zaměstnanci mohou od svého zaměstnavatele získat korona bonus ve výši maximálně 1.500 eur. Jedná se nezdaněný bonus, který slouží jako speciální odměna za pracovní nasazení v době pandemie. Korona bonus je možné vyplatit do 31. března 2022.

Prodloužení podpory kvůli pandemii do konce března

Do konce března se prodlužují také některé programy na pomoc při koronavirové pandemii. Mimo jiné se bude dále vyplácet podpora pro OSVČ či pomoc v nouzi. Nadále trvá i podpora Kurzarbeit, nicméně od ledna se pojistné na sociální zabezpečení, které hradí zaměstnavatel, bude do 31. března 2022 vracet pouze z poloviny. Zaměstnavatelům bude proplaceno dalších 50 procent, pokud se jejich zaměstnanci během období Kurzarbeit zúčastní uznávaného školení.

Další krok u digitální neschopenky

Už od 1. října 2021 mají ošetřující lékaři povinnost vydávat digitální neschopenku zdravotním pojišťovnám. Od 1. července 2022 nastává další krok v digitalizaci neschopenky – data o hlášení nemoci zpřístupní zdravotní pojišťovny také zaměstnavatelům. Do té doby musí lékaři nadále vystavovat papírové potvrzení, které předáte svému zaměstnavateli. Papírová neschopenka se tak krok po kroku ruší, ale vy jako pacient stále dostanete papírové potvrzení nemoci od ošetřujícího lékaře.

Elektronický recept musí ještě počkat

Digitalizací měly projít také recepty, ale toto opatření se prozatím odkládá. Povinné zavedení elektronických receptů bylo původně plánováno na leden 2022, ale podle zprávy ministerstva zdravotnictví zatím nejsou v lékařských praxích, lékárnách a ambulancích dostupné požadované technické systémy. Nové datum, od kterého bude povinnost vystavit elektronický recept, zatím nebylo stanoveno. Elektronický recept bude mít podobu QR kódu, který si stáhnete do aplikace na svůj smartphone, nebo si ho můžete vytisknout.

Více zálohovaných lahví

Rozšířila se povinná záloha na nápoje v plastových lahvích. Dříve byly ovocné a zeleninové šťávy osvobozeny od zálohy ve výši 25 centů, nově platí i pro ně. Záloze bez výjimky podléhají i plechovky od nápojů.

Zákaz plastových tašek

Od 1. ledna 2022 již nejsou u pokladen německých supermarketů povoleny plastové nákupní tašky. Lehké plastové tašky s tloušťkou mezi 15 a 50 mikrometry jsou zakázány – to jsou standardní tašky, které obvykle dostanete na pokladně. Ze zákazu jsou vyloučeny opakovaně použitelné sáčky a tenké plastové sáčky, které najdete například v oddělení ovoce a zeleniny.

CENY POTRAVIN V NĚMECKU

Povinnost instalace solárních systémů

Od ledna 2022 musí být při výstavbě nových nebytových prostor v Bádensku-Württembersku instalovány fotovoltaické systémy pro výrobu elektřiny. Solární povinnost platí také pro parkoviště s více než 35 parkovacími místy pro vozidla. Od 1. května platí povinnost nainstalovat na střechu fotovoltaický systém i pro výstavbu obytných domů v Bádensku-Württembersku.

Také Severní Porýní-Vestfálsko začíná s reformou stavebních předpisů pro parkovací plochy. Od roku 2022 musí být zastřešeny a vybaveny fotovoltaickými systémy nové parkovací plochy s více než 35 parkovacími místy. Tato povinnost se vztahuje pouze na plochy, které patří k nebytovým budovám.

Zvýšila se daň na CO2

V roce 2022 se zvyšuje daň na CO2. Místo 25 centů za tunu emitovaného oxidu uhličitého činí nyní poplatek 30 centů. To má mimo jiné vliv na ceny pohonných hmot – ne však tolik jako na začátku roku 2021. ADAC propočítal, že kvůli vyšší dani na CO2 bude benzin a nafta dražší zhruba o jeden a půl centu.

Nové typové třídy vozidel pro povinné ručení

Typové třídy používají pojišťovny pro výpočet výše povinného ručení. Odrážejí bilanci škod daného typu vozidla a jsou každoročně aktualizovány. Podle německé asociace pojišťoven (GDV) se v roce 2022 dotkne změna typové třídy zhruba 11 milionů vozidel. Do vyšší třídy se oproti předchozímu roku přesouvá více než sedm milionů vozů. Z nižší typové třídy mohou těžit majitelé zhruba 4,3 milionu aut.

Německé dráhy končí s prodejem jízdenek ve vlacích

Od 1. ledna 2022 si již jízdenky u průvodčích přímo v dálkových vlacích nekoupíte. Pokud nastoupíte bez jízdenky, musíte si ji rychle zarezervovat na notebooku nebo mobilu, maximálně deset minut po odjezdu.

Další změny najdete na DHZ.

Newsletter jakdonemecka.cz