Minijob je oblíbený částečný úvazek v Německu, kterým si můžete přivydělat k hlavnímu pracovnímu poměru nebo ho vykonávat samostatně. U minijobu často vznikají nejasnosti kvůli placení pojištění a otázky vyvstávají také v souvislosti s nárokem na přídavky na děti. V následujícím přehledu vám přináším odpovědi na nejčastější otázky ohledně minijobu.

Co je minijob a jak funguje?

Minijob je forma zkráceného pracovního úvazku, který je omezený buď částkou, nebo odpracovanými dny. Existují dva typy:

  • 538-Euro-Minijob: jedná se o přivýdělek, kde si zaměstnanec nesmí vydělat více než 538 € za měsíc (částka platná od 1. 1. 2024). Obvykle pracuje pravidelně – nezáleží na tom, kolikrát týdně nebo měsíčně práci vykonává. Vzhledem k platnosti minimální mzdy smí měsíčně odpracovat maximálně 43,33 hodin (12,41 € × 43,33 = 538 €).
  • krátkodobý minijob (Kurzfristige Minijobs): jedná se o krátkodobý přivýdělek, který je omezen časově. Zaměstnanec nesmí minijob vykonávat déle než 3 měsíce v roce nebo celkem 70 pracovních dní. Nepracuje pravidelně, ale nárazově – měsíční výdělek není omezen.

Oba typy minijobů lze vykonávat pro firmu (Minijobs im Gewerbe) nebo pro soukromou osobu v domácnosti (Minijobs im Privathaushalt) – např. hlídání dětí nebo úklid.

V textu se budeme dále věnovat pouze typu 538-Euro-Minijob, při kterém zaměstnanec pracuje pro firmu, protože se jedná o nejoblíbenější způsob přivýdělku. Další informace k ostatním typům najdete na stránkách Minijob Zentrale:

Zajímá vás, jak si hledat práci v Německu? Přehled všech způsobů a zdrojů najdete v článku Kde hledat práci v Německu.

Opravdu si nesmím vydělat měsíčně více než 538 €?

Základní pravidlo je, že výdělek z minijobu nesmí překročit 538 € za měsíc. Z toho lze udělit výjimku, pokud částka nepravidelně přesáhne 538 € měsíčně, ale celkový roční příjem zůstane pod hranicí 6 456 €. Nesmí se však jednat o výrazné a pravidelné výkyvy.

Například není možné tři měsíce v roce vydělávat 1 500 € a po zbytek roku pouze 100 € – to odporuje povaze minijobu a ačkoliv celkový roční výdělek nepřesahuje 6 456 €, nebude tento úvazek jako minijob uznán.

Jestliže si vyděláváte pravidelně mezi 538,01 € a 2 000 €, nejedná se o minijob, ale o tzv. midijob. V tom případě odvádíte již zdravotní a sociální pojištění, jejichž sazby jsou však pro zaměstnance s takto nízkým příjmem zvýhodněny. Midijob také podléhá zdanění, avšak kvůli nízkému výdělku budou daně ve většině případů nulové. Oblíbenou kombinací, která je z hlediska odvodů pojištění a daní velmi výhodná, je mít jeden midijob a jeden minijob.

Jak vypočíst svoji čistou mzdu v Německu? Vyzkoušejte kalkulačku čisté mzdy.

Musím se jako Minijobber někde hlásit?

Jakmile Minijobber začne pracovat, musí zaměstnavatel posoudit, zda se jedná o krátkodobý nebo
538-Euro-Minijob. Má povinnost zaměstnance nahlásit na Minijob Zentrale a vypočítat výši jeho odvodů, které za něj bude pravidelně odvádět. V případě zájmu si prohlédněte výši odvodů zaměstnavatele. Jako zaměstnanec se o nic starat nemusíte.

PRÁCE V NĚMECKU: CO JE POTŘEBA ZAŘÍDIT (DOKUMENTY A ÚŘADY)

Liší se práva zaměstnance pracujícího na minijob a klasický úvazek? Mám nárok na minimální mzdu?

Jako Minijobber máte téměř ve všech ohledech stejná práva jako klasický zaměstnanec. To znamená, že s vámi zaměstnavatel nesmí zacházet hůř než se zaměstnancem na plný úvazek. Vztahují se na vás například stejné výpovědní lhůty nebo zákon o minimální mzdě. Všechny podrobnosti si nastudujte na stránkách minijob-zentrale.de.

Odvádím ze mzdy zdravotní a sociální pojištění nebo daně?

Minijob je z velké části bez pojištění. To znamená, že zaměstnanci neplatí pojištění, ale ani z něj nemůžou čerpat výhody. To platí pro zdravotní pojištění i pojištění pro případ nezaměstnanosti – nemáte tedy nárok na žádné dávky, pokud zůstanete bez práce.

Každopádně jste ze zákona povinni být zdravotně pojištěni. Proto se při práci na minijob musíte pojistit jako samoplátce, nebo být pojištěni v hlavním pracovním poměru, případně v rámci rodinného pojištění.

U 538 € minijobu musíte platit odvody 3,6 % na důchodové pojištění, ale můžete si zažádat o osvobození od této povinnosti. Když si však důchodové pojištění platíte, vzniká vám v Německu nárok na důchod za stejných podmínek jako při klasickém úvazku a mírně se vám navýší jeho budoucí výše. Platbu za vás odvádí přímo zaměstnavatel, vy se nemusíte o nic starat.

Z minijobu neodvádíte žádné daně a nemusíte ho uvádět ani do německého daňového přiznání. Zaměstnavatel za vás odvádí paušální daň, a tím je veškerá daňová povinnost splněna.

DAŇOVÉ TŘÍDY V NĚMECKU

Minijob a nárok na Kindergeld v Německu – mám na něj právo?

Nárok na Kindergeld v Německu mají občané České republiky, kteří jsou v Německu přihlášeni k pobytu. V tu chvíli nerozhoduje, jakou formu pracovního úvazku v Německu vykonávají, nebo zda jsou dokonce nezaměstnaní – na Kindergeld vzniká nárok.

Pokud v Německu máte minijob jako přeshraniční pracovník, neboli pendler a bydlíte v Česku, na Kindergeld máte nárok pouze v případě, že v Německu vykonáváte výdělečnou činnost, ze které odvádíte daň z příjmu. Jelikož z minijobu daň neodvádíte, nemáte na Kindergeld nárok.

Pro koho se minijob hodí?

Minijob je oblíbený druh částečného úvazku v Německu, který využívají především důchodci, studenti a ženy v domácnosti. Ti profitují právě z toho, že nemusí platit odvody na zdravotní a sociální pojištění. Toho můžete rovněž využít, když pracujete na hlavní pracovní poměr a chcete si ještě pár euro přivydělat.

Pokud nemáte žádný jiný pracovní úvazek, je nutné dávat si pozor na povinné zdravotní pojištění, které musíte odvádět – v tomto případě jako samoplátce nebo v rámci rodinného pojištění.

Podmínky minijobu se liší pro určité skupiny zaměstnanců – například existují výjimky v pravidlech pro studenty, učně, praktikanty, důchodce, nezaměstnané apod. – přečtěte si více informací k výjimkám.

V roce 2023 činil maximální měsíční výdělek Minijobbera 520 €. Celkem bylo v tomto roce na Minijob Zentrale ohlášeno 6,8 milionů minijobů.

ŽIVOTOPIS V NĚMČINĚ: JAK HO NAPSAT + VZOR KE STAŽENÍ ZDARMA

Můžu mít více minijobů zároveň?

Jestliže nemáte žádný hlavní pracovní poměr (resp. úvazek, kde odvádíte sociální pojištění), můžete vykonávat více minijobů – váš celkový měsíční příjem však nesmí přesáhnout 538 €. Je-li váš příjem vyšší, začnou všechny vaše přivýdělky podléhat odvodům pojištění a daní.

Pokud máte hlavní pracovní poměr, smíte si jako přivýdělek přibrat pouze jeden 538 € minijob. Jestliže byste přijali ještě další minijob, bude již připočítán k hlavnímu pracovnímu úvazku, a tím pádem z něj budete odvádět pojištění a daně.

Práce v Čechách a minijob v Německu – je to možné?

Minijob můžete v Německu vykonávat, i když máte pracovní poměr v České republice. V případě, že v ČR vykonáváte výdělečnou činnost a odvádíte sociální pojištění, musíte v Německu předložit potvrzení A1.

Pokud si v Německu přivyděláváte pomocí minijobu, ale zůstáváte daňovým rezidentem v ČR, musíte veškeré příjmy ze zahraničí uvést do daňového přiznání v České republice. U příjmů z Německa se použije při výpočtu daně postup o zamezení dvojímu zdanění formou vynětí příjmů.


Jako snad ve všech případech, i u minijobu existuje z těchto pravidel spousta výjimek. Proto si vždy aktuální informace ověřte přímo na portálu Minijob Zentrale.

Máte k minijobu ještě další otázky? Ptejte se v komentářích.

Newsletter jakdonemecka.cz