Aktualizováno

Jaké jsou platy v Německu? Na stejné pozici přibližně 2,5–3× vyšší než v Česku. Tento fakt zůstává důvodem číslo jedna, proč Češi odchází za prací k našim západním sousedům.

Kdo by si myslel, že se citelný rozdíl setře kvůli vysokým nákladům na život, je tak trochu vedle. Není tomu tak – například ceny potravin jsou srovnatelné nebo dokonce nižší než v Česku a vzhledem k raketovému růstu nájmů v ČR se už i bydlení dá v některých městech pořídit levněji. Pár žijící v menším německém městě, kde oba vydělávají minimální mzdu, pohodlně vyžije a ještě ušetří.

Kolik přesně si vydělají pracovníci jednotlivých povolání? Podívejte se na orientační přehled.

Platy v Německu dle profesí

Skladník

Plat skladníka v Německu začíná na cca 1700–2000 €. Na tuto mzdu můžete dosáhnout jako začátečník bez zkušeností, případně pokud máte pouze slabé znalosti němčiny. Zkušenější pracovníci dosáhnou na mzdu asi 2300–2500 €.

Operátor výroby

Mzdy pracovníků ve výrobě se stejně jako v České republice výrazně odlišují na základě konkrétní firmy. V průměru si zaměstnanci na pozici operátor výroby vydělají 2000–3000 €.

Řidič kamionu

Plat řidiče kamionu v Německu průměrně dosahuje asi 2500 €. K tomu se ještě připočítávají příplatky za noční, víkendy a diety. Před časem přišla německá vláda s návrhem, aby byla všem zahraničním řidičům, kteří jezdí přes Německo, vyplácena mzda podle stejných měřítek jako místním řidičům. S tím samozřejmě Česká republika nesouhlasila a zákon nakonec neprošel.

Lékař

Plat lékaře v Německu se odvíjí od toho, na jaké pozici a v jakém oboru pracuje, nebo zda má vlastní praxi. V loňském roce vyšlo na praktischarzt.de srovnání, kolik si v průměru vydělají doktoři v nemocnici:

  • primář: 23250 €
  • vrchní lékař: 9500€
  • odborný lékař: 7000 €
  • asistent (lékař bez atestace): 5700 €

Zdravotní sestra

Plat zdravotní sestry v Německu začíná na cca 2100–2400 € při nástupu ihned po škole. Po letech se mzda navyšuje až na 3200 €. O něco méně vydělávají pečovatelky. U těch, které pracují v domácnostech, velmi záleží na jejich turnusech.

U kvalifikovaných pozic jako je lékař nebo zdravotní sestra je nutná dobrá znalost němčiny a uznání vzdělání.

Kuchař

Plat kuchaře v Německu se pohybuje mezi 2000–3000 € v závislosti na zkušenostech. Pomocní kuchaři zpravidla pracují za minimální mzdu. Na druhou stranu by i pracovníci v kuchyni měli mít podíl na spropitném.

Číšník

Plat číšníka v Německu začíná obvykle na minimální mzdě 1600 €, ale se zkušenostmi a v lepších podnicích si číšník nebo servírka vydělá i 2500 €. I když číšníci pracují za nižší mzdy, navíc dostanou spropitné a v hotelech je zpravidla součástí i ubytování zdarma.

Učitel

Plat učitele na základní škole je v průměru 3500 €. Na střední škole si pedagog vydělá ještě o pár set euro víc.

Uklízečka

Plat uklízečky je zdola ohraničen minimální mzdou, která měsíčně vychází na cca 1600 € a dosáhne maximálně asi 2000 €.

Prodavač

Plat prodavače v Německu se obvykle pohybuje kolem 2000 €. Na pozici prodavače se mzdy v České republice v posledních letech skokově navýšily, a tak se rozdíl mezi ČR a Německem trochu smazal.

Policista

Platy policistů v Německu dosahují v průměru 3000–4000 € v závislosti na délce odpracovaných let a kvalifikaci.

Zajímá vás, kolik je to v čistém? Spočítejte si to na kalkulačce čisté mzdy v Německu.

Platy v Německu – tabulka

Zajímají vás další profese? V roce 2016 vyšlo velké srovnání mezd v Německu a České republice u 70 profesí. Podívejte se na tabulku.

Průměrný plat v Německu

V roce 2018 dosáhla průměrná hrubá mzda v Německu 3880 €. Oproti předchozímu roku vzrostla jen o necelá 3 %, na druhou stranu je nutné podotknout, že tímto tempem roste stabilně a výše přes tři tisíce dosahuje už přes 10 let.

Jedná se o průměrný měsíční plat pro celé Německo – největší rozdíly ve výši výdělku jsou stále mezi spolkovými zeměmi bývalého západního a východního Německa. Východní Němci vydělávají v průměru asi o 20 % méně než ti západní. Také ženy si vydělají méně než muži, v průměru je jejich mzda nižší o 21 %. Německo je v tomto ukazateli třetí nejhorší země EU (po Estonsku a ČR).

Průměrná mzda samozřejmě stoprocentně nevypovídá o mzdové úrovni v zemi, stejně jako v ČR na ni v Německu dosáhne pouze třetina zaměstnanců. Platy v Německu jsou také ovlivněny tarify, které jsou dojednány odbory v určitých odvětvích.

Podrobnější statistiky si můžete prohlédnout na de.statista.com.

Dosáhneme někdy na německou mzdu v ČR?

Vývoj posledních několika let ukazuje, že rozdíly mezi mzdami v České republice a v západní Evropě zůstávají stále přibližně na stejné úrovni. Dobře je to patrné například v aktuálním článku z letošního léta na finance.cz. Na druhou stranu si musíme přiznat, že v případě Německa se porovnáváme se zemí s jednou z nejvyšších životních úrovní na světě. Míříme tedy opravdu vysoko.

Ucházím se o práci v Německu a chtějí po mě představu o platu, kolik si mám říct?

Součástí pracovních inzerátů bývá, že spolu se svým životopisem máte poslat i představu o platu (Gehaltsvorstellung). Nevíte, kolik si říct? Využijte srovnávače gehalt.de.

Zadáte svoji profesi a město, ve kterém se o práci ucházíte a dostanete průměrnou mzdu v daném regionu. Samozřejmě se jedná pouze o orientační ukazatel, posuzujte to také podle svých zkušeností a znalosti němčiny.

Vždy je lepší uvést rozmezí cca 200€, abyste měli větší šanci, že se vejdete do představ zaměstnavatele.

Chcete najít v Německu dobrou práci? Pak potřebujete kvalitní životopis v němčině. Zjistěte, jak na to a získejte konečně práci!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Přihlášení k newsletteru