Začátek roku bývá bohatý na změny zákonů a nařízení, nejinak tomu je i v Německu od 1. ledna 2020. Na co byste se měli připravit, když v Německu pracujete nebo žijete? Máme pro vás výběr těch nejdůležitějších změn v roce 2020.

Steuer ID nově povinné i pro pendlery

Od roku 2020 bude daňová evidence v Německu online, a s tím vzniká i povinnost pro všechny zaměstnance registrovat se u finančního úřadu a mít svoje Steuer ID.

Steuer ID získáte automaticky při přihlášení k pobytu v Německu, pokud však dojíždíte do Německa jako pendler, v minulosti jste ho získali až s prvním daňovým přiznáním. To se teď mění. I jako pendleři musíte předložit zaměstnavateli svoje Steuer ID hned od počátku zaměstnání, jinak budete zařazeni do daňové třídy 6, ve které se odvádí velmi vysoké zálohy na daně (až 40 % hrubé mzdy).

Pokud jste pendler a Steuer ID nemáte, neprodleně o něj zažádejte FÚ, pod který spadá váš zaměstnavatel. Žádost si stáhněte zde, musíte k ní přiložit kopii občanského průkazu. Steuer ID vám bude doručeno na adresu do ČR, ale ve formuláři můžete zaškrtnout, že si přejete rovnou ho zaslat i svému zaměstnavateli.

Už jste v Německu podávali daňové přiznání? V tom případě najdete svoje Steuer ID ve svém daňovém výměru.

Steuer ID vám zůstane už celý život, i když práci v Německu přerušíte a opět se tam vrátíte.

Zvýšení minimální mzdy na 9,35 €/hod

Jak jste si mohli přečíst v tomto článku, minimální mzda v Německu je navyšována pravidelně. Tentokrát vzroste o 16 centů na 9,35 €/hod z původních 9,19 €/hod. To se může zdát na první pohled jako zanedbatelná částka, ale kde ji najdete? Navíc do budoucna se počítá s dalším zvyšováním, odbory volají dokonce po 12 € za hodinu.

Tato zákonná minimální mzda v Německu platí pro firemní zaměstnance (včetně částečných úvazků a minijobů).

Pro agenturní zaměstnance je určena minimální mzda kolektivní smlouvou, která je vyšší. Ve spolkových zemích bývalého západního Německa je to 9,96 €, v těch východních pak 9,66 €. 

Nové odvětvové minimální mzdy

Pro určité profese jsou v Německu mzdy stanoveny tarifem a jsou závazné i pro firmy, které nejsou kolektivně vázány. Jakmile existuje v daném oboru kolektivní smlouva, je zaměstnavatel povinen dodržovat a vyplácet podle ní tzv. odvětvovou minimální mzdu (má přednost před tou určenou zákonem).

Od roku 2020 bude platit nová výše odvětvové minimální mzdy (Branchenmindestlohn) pro pokrývače a elektrikáře (od ledna 2020), malíře a natěrače (od května 2020) a uklízeče (od prosince 2020).

Odvody na sociální pojištění pro případ nezaměstnanosti se sníží

Od 1. ledna 2020 se sníží odvody na sociální pojištění pro případ nezaměstnanosti z nynějších 2,5 % na 2,4 %. Jedná se o souhrn odvodů zaměstnance i zaměstnavatele – jako zaměstnanec tedy budete odvádět místo 1,25 % jen 1,2 %. Toto opatření je zavedeno s omezenou platností do 31. prosince 2022.

Navýšení diet pro řidiče a zaměstnance na služební cestě

Od nového roku si na vyšší diety přijdou nejen řidiči, ale také všichni zaměstnanci, kteří vyjíždí z místa svého obvyklého pracoviště na služební cesty po Německu (montéři, obchodní zástupci apod.).

Diety se zvyšují na:

  • 14 € při jednodenní pracovní cestě bez noclehu v délce nejméně 8 hodin
  • 28 € za celodenní služební cestu přes noc
  • 14 € při vícedenních cestách za den odjezdu a příjezdu

Pro řidiče kamionu máme další dobrou zprávu. Od nového roku dostanou za každou noc strávenou v kabině paušální částku ve výši 8 €, aniž by museli prokazovat jakékoliv doklady. Příspěvek je určený na zvýšení pohodlí řidičů a pokrytí nákladů, jako jsou například placené toalety nebo sprchy.

Odlehčení byrokracie v Německu

Na začátku roku 2020 by měl vstoupit v platnost zákon o “odlehčení byrokracie” (Bürokratieentlastung). Klíčovou součástí bude zavedení elektronických neschopenek. V praxi se však budou elektronické neschopenky vystavovat nejspíš až od roku 2021.

V Česku budou elektronické neschopenky zavedeny už od 1. ledna 2020. Pokud pracujete v Německu jako pendler a docházíte k českému lékaři, musíte i nadále doručit zaměstnavateli a zdravotní pojišťovně v Německu neschopenku v papírové podobě. Tu vám vytiskne lékař.

Povinnost vydávat účtenky

Od 1. ledna 2020 bude v Německu povinnost vydávat účtenky. To platí pro všechny prodejce i tam, kde to nebývalo zvykem – například v pekárně. Zákon samozřejmě zvedl vlnu nevole proti zbytečnému plýtvání papírem. Účtenka proto nemusí být v papírové formě, obchodník může nabídnout i její zaslání např. e-mailem v elektronické podobě.

Zároveň musí obchodníci opatřit svoje registrační pokladny ochranou proti manipulaci s daty, aby pokladny ukládaly veškerá data objednávek na šifrovaném čipu. Tento soubor opatření by měl zamezit daňovým podvodům.

Konec igelitových tašek v Německu

Spolková vláda schválila návrh zákona o zákazu plastových sáčků a tašek, který by měl začít platit v první polovině roku 2020. Ze zákazu jsou vyjmuty pytlíky na ovoce a zeleninu, stejně jako nákupní tašky se silou stěny alespoň 50 mikrometrů.

Od března 2020 začíná povinnost očkování proti spalničkám

Od 1. března 2020 vstoupí v platnost zákon, který nařizuje povinnost očkování proti spalničkám pro všechny děti ve školách a školkách. Rodiče musí prokázat, že bylo dítě očkováno, než bude do vzdělávacího zařízení přijato. U dětí, které už školu nebo školku už navštěvují, musí rodiče předložit potvrzení o očkování do 31. července 2021.

Zdražení elektřiny a zvýšení cen balíků u DHL

Domácnosti v Německu musí od nového roku počítat s navýšením plateb za elektřinu. V roce 2020 se cena elektřiny zvýší o 5,5 % kvůli přirážce z obnovitelných zdrojů (zákon EEG). Pro průměrnou čtyřčlennou domácnost se spotřebou 3500 kWh to znamená zvýšení asi o 13 € za rok.

Od 1. ledna 2020 vzrostou ceny balíků u DHL pro soukromé zákazníky v průměru o tři procenta. Navýšení ceny se u různých typů balíků liší. Například středně velký balík o hmotnosti až dvou kilogramů bude stát v budoucnu 4,79 € místo 4,50 €.

Není vám něco jasné? Napište do komentářů!

Zdroj: Deutsche Handwerks Zeitung, berlin.de

Přihlášení k newsletteru