Podle statistik jsou platy zdravotních sester v Německu 2,5–3× vyšší než jejich kolegyň v České republice. Jaká je realita? Ptali jsme se Klaudie, která pracuje jako zdravotní sestra v Německu už 7 let. Kolik si vydělá? V čem se liší pracovní podmínky a jaké další výhody má práce v Německu? To všechno se dozvíte v dnešním rozhovoru.

Klaudie, prosím krátce se nám představte. Jak dlouho už v Německu pracujete a co děláte?

Jsem zdravotní sestra a v Německu pracuji od roku 2012.

Proč jste se rozhodla odejít za prací do Německa?

Rozvedla jsem se, exmanžel nadělal dluhy a já je musela splácet napůl s ním, také mne finančně ruinoval, protože za vše, co se týkalo dcery, chtěl zaplatit. Například za odvod dcery do školky a potom do školy 1500–2000 Kč měsíčně atd. Vyhodil nás na ulici, takže jsem musela vydělat dost peněz, abych s ní mohla sehnat podnájem, zařídit bydlení a uživit nás obě. 

Jak jste našla v Německu práci? Uměla jste na začátku německy?

Práci jsem našla nejdříve přes agenturu a německy jsem neuměla skoro vůbec. Naučila jsem se komunikací s německými kolegy a koukáním na německou TV. 

Nechala jste si uznat vzdělání a udělala jazykový kurz. Vyplatí se to? Pokud byste měla porovnat, o kolik víc si díky tomu vyděláte, nebo jak vám to rozšířilo možnosti pracovního uplatnění?

Ano, nechala jsem si uznat vzdělání a vyplatí se to stoprocentně. Poté, co mi vzdělání uznali v Německu, což bylo asi po roce a půl, si můžu práci vybírat, protože i v Německu je málo zdravotnického personálu a natož kvalifikovaného. Pracuji na 12 hodinové směny, na třičtvrtě úvazku a plat mám jako dvě sestry v Čechách na plný úvazek. 

Když jste odcházela do Německa, vaší dcerce byly teprve 4 roky. Jak se vám podařilo skloubit práci za hranicemi a starost o dcerku?

Tak nejdříve byla dcerka ve střídavé péči, ale potom co jí otec nepřiměřeně trestal a ona k němu již nechtěla, tak jsem hlídání řešila chůvou. Posléze se k nám přistěhoval přítel, takže dcerka je zajištěna. Vzhledem k tomu, že nepracuji na plný úvazek, tak je to fajn, že s ní můžu být 20 dní v měsíci doma, i více, protože mám i noční směny a potom jsem doma.

Do práce dojíždíte z Chebu, jak máte nastavené v práci turnusy? Jak daleko do práce dojíždíte?

Pracuji 2–3 dny v týdnu a dojíždím nyní 15 km do práce. 

Liší se v něčem náplň práce zdravotní sestry v Německu oproti ČR? Jsou rozdíly v pracovních podmínkách?

Ano, liší, sestra dělá svoji odbornou práci a na ostatní je pomocný personál.

Do Německa zatím pendlujete. Uvažovala jste někdy o kompletním přestěhování? Proč ano/ne?

Uvažovala, jsou tu lepší podmínky pro život. Čechy už vidím jinak, než když jsem pracovala v ČR. Nyní pracuji v Bavorsku, zde jsou lidé přátelští, usměvaví, pořádní, zatímco Češi jsou závisti i zlí a neustále nespokojení.

Musíte jako pendler něco složitě zařizovat? Co se s tím pojí za administrativu?

Ani ne, vše je tu podle přesně daných pravidel, takže když potřebuji něco zařídit, zeptám se, co přesně potřebuji, kde to získám a pak jdu, seženu potřebné doklady a podklady a žádný problém nemám. Na každém úřadě vždy poradí, ví co mají dělat a ne jako v ČR, že úřednice neví, nebo se jí nechce…

Je mi jasné, že každá strana má dvě mince. Je něco, co se vám na práci v Německu nelíbí?

Nemůžu si stěžovat, ale najdou se Němci, kteří mají s Čechy špatné zkušenosti, a tím pádem házejí všechny Čechy do jednoho pytle.

Jaké máte plány do budoucna – chcete zůstat pracovat v Německu, nebo se vrátit do ČR?

Už nikdy bych se do ČR pracovat nevrátila a hned jak to bude možné, tak chci odejít z Česka.


Další rozhovory a příběhy ze života v Německu najdete v rubrice Německo očima Čechů.

Chtěli byste se podělit o svoje zkušenosti s prací a životem v Německu? Tak mě neváhejte kontaktovat, stále hledám nové osobnosti pro rozhovory. 

Newsletter jakdonemecka.cz