Chcete zkusit pracovat v zahraničí, ale stále se nemůžete rozhodnout, která země je pro vás ta pravá? Co kdybych vám řekla, že tu nejlepší máte hned za humny! Upřímně, život v Německu nikdy nebyl mým snem. Ale jak se říká, člověk míní…

Za více než dva roky v Německu jsem zjistila, že pro první zahraniční pracovní zkušenost je to perfektní destinace. Sama vím, že opustit vlastní zemi a odstěhovat se do zahraničí není vůbec jednoduché. Abych vám usnadnila rozhodování, sepsala jsem 7 důvodů, proč pracovat a žít v Německu.

1. Vyšší mzdy a životní úroveň

Vyšší mzdy a šance na lepší životní úroveň patří bezpochyby k hlavním důvodům, proč začít pracovat v Německu. Není divu, platy v Německu jsou přibližně 2,5–⁠3× vyšší než výdělky v České republice. Ze zákona je určena minimální mzda, která je upravována každé dva roky. V roce 2020 byla minimální mzda navýšena na 9,35 €.

Průměrná hrubá mzda v Německu v roce 2018 činila 3880 €. Samozřejmě se nejedná o údaj, který by stoprocentně vypovídal o mzdové úrovni, stejně jako v České republice na ni dosáhne pouze třetina zaměstnanců. Ve výši výdělků také nadále zaostává bývalé východní Německo a citelný rozdíl 21 % zůstává rovněž mezi hrubou mzdou mužů a žen. I přes vyšší zdanění a náklady na bydlení však v Německu pravděpodobně dosáhnete výrazně vyšší životní úrovně, než na srovnatelné pozici v Česku.

Právě teď je perfektní čas pro stěhování do Německa za prací. Nezaměstnanost v Německu dosahuje rekordně nízké úrovně a na trhu práce je 800 tisíc volných pracovních míst.

2. Dostupnost z České republiky

Plánujete se odstěhovat za prací do zahraničí, ale chcete zůstat v kontaktu s příbuznými a přáteli? V tom případě je náš západní soused ideální volbou. Do Německa dojedete z České republiky za několik hodin autem, vlakem nebo autobusem. Díky tomu zvládnete i stěhování levou zadní a nemusíte mít strach, jak se dostanete domů, kdybyste se náhodou neuchytili.

Díky státní hranici s Německem můžete pracovat jako tzv. pendler. To znamená, že bydlíte v České republice a za prací do Německa každý den dojíždíte. Tato možnost je samozřejmě lákavá a hojně využívaná v příhraničních oblastech. Kdo by nechtěl pracovat za německou mzdu a platit české náklady? Přesto bych vám tuto variantu spíše nedoporučovala. Práce v zahraničí totiž není jen o penězích. Život v Německu vás obohatí v mnoha dalších směrech a posune vás dál zejména v osobní rovině.

Věděli jste, že pro práci v Německu nepotřebujete pracovní povolení? Zjistěte, co je potřeba zařídit na úřadech.

3. Zlepšení jazykových dovedností

Sprechen Sie Deutsch? Nein? Tak to máte hned další pádný důvod, proč začít žít v Německu. Zlepšení jazykových dovedností je příjemným bonusem práce a života v Německu. Samozřejmě za předpokladu, že se budete zdržovat v kolektivu Němců. I když jsou začátky v nové zemi těžké a budete mít tendenci vyhledávat spíše české krajany, pro zlepšení němčiny doporučuji udržovat každodenní kontakt s místními.

Je možné najít práci v Německu i bez znalosti němčiny? Určitě ano! Ale raději mrkněte, co všechno byste měli vzít v úvahu, než se do toho pustíte.

Jste si svými znalostmi němčiny jistí? Přesto si myslím, že vám pobyt v Německu prospěje. Ono totiž mluvit německy ve škole nebo s českým lektorem v jazykovce není jako mluvit s rodilým Němcem – nedejbože, když se odstěhujete do oblasti se silným dialektem. Při své první pracovní zkušenosti v Drážďanech jsem nastoupila s certifikovanou(!) úrovní němčiny C1 a myslela si, že mě nemůže nic překvapit. No co vám budu povídat… První dny jsem se pěkně zapotila a byla jsem jen krůček od toho všechno vzdát. Ale jak se říká, co tě nezabije, to tě posílí. A za týden už jsem si zvládla i objednat oběd v kantýně – konečně mi totiž rozuměli! 🙂

Ať tedy německy umíte, nebo neumíte, z jazykového hlediska vám pobyt v Německu jedině prospěje. Z akademické znalosti němčiny se posunete k té komunikativní.

Chcete se začít učit německy? Najděte si lektora a domluvte si hned první hodinu!

4. Plusové body do životopisu

Německo je vyspělá západní ekonomika, proslulá kvalitou a precizností svých výrobků. Není tedy divu, že v české kotlině je v podstatě jakákoliv pracovní zkušenost z této země vnímána velmi pozitivně. I když neplánujete zůstat v Německu napořád, může vám alespoň pár měsíců za hranicemi přinést plusové body, až budete hledat novou profesní výzvu.

Máte čerstvě po škole, vaše němčina nestojí za nic a uplatníte se přinejlepším jako servírka? Ani potom neházejte flintu do žita.

Za prvé, každou pozici můžete v životopisu lehce zaonačit. Tím vás samozřejmě nenabádám ke lhaní, ale nejspíš tušíte, co mám na mysli. Mezi pojmy Front Desk Manager a recepční je na první pohled diametrální rozdíl, i když náplň práce se vůbec neliší. A schovat běžnou pracovní pozici za sofistikovaný název je praxí především samotných firem. Nebojte se to využít i ve svůj prospěch.

Za druhé, vaše zkušenost s prací v zahraničí dává budoucímu zaměstnavateli několik jasných signálů: jste sebevědomí, motivovaní, odvážní, aktivně se staráte o svoji kariéru, ovládáte cizí jazyk a máte chuť se rozvíjet. Vaše hodnota na českém trhu práce zaručeně stoupne.

Chcete naopak poradit, jak dát dohromady perfektní životopis v němčině? Tak pro vás mám životopis v němčině na míru.

5. Nadhled a rozšíření obzorů

V žádném případě nepatřím k lidem, kteří si myslí, že v Česku je všechno špatně. Naopak, díky cestování už jsem si dávno uvědomila, že se v naší malé zemičce žije hezky a pohodlně. Na druhou stranu, před spoustou problémů zavíráme oči. A to je škoda. Právě zkušenost ze zahraničí nám může dát tolik potřebný nadhled nad problémy vlastní země. Zjistíme, jak to funguje jinde a co bychom se mohli přiučit.

Život v Německu vás donutí přizpůsobit se novému prostředí. A schopnost myslet mimo zavedené zvyklosti se vám bude hodit i v zaměstnání, zejména pokud se vrátíte do Česka. Získáte nový úhel pohledu, který vám umožní řešit problémy a úkoly novým, kreativním způsobem.

6. Samostatnost, sebevědomí, osobní rozvoj

Představujte si… Přijeli jste do Německa sami, bez jazykových znalostí, nemůžete sehnat bydlení, v práci si s nikým nerozumíte, stýská se vám… O moc hůř už být nemůže, co říkáte? Ano, nejspíš se budete muset kousnout – překážky, které vám stěhování do Německa připraví, budou nepříjemné. Ale právě jejich překonávání vás bude pohánět vpřed, protože zkouší vaši odolnost, výdrž a schopnosti.

Přestěhování do zahraničí dokáže posílit vaši osobnost. Budete muset vystoupit ze své komfortní zóny a porvat se s problémy. Sami za sebe. Vaše zázemí – rodina a přátelé – budou daleko a vy se budete muset spolehnout na svoje schopnosti. Tím se naučíte vypořádat s problémy bez pomoci a upevníte svoji samostatnost.

Navíc zjistíte, kdo vlastně jste – v čem jste silní a na čem byste měli zapracovat. Každý den budete bojovat své malé bitvy, ať už jazykové nebo kulturní. Ale nakonec z těch bitev vyjdete silnější a sebevědomější. Zjistíte, že se můžete spolehnout sami na sebe a jen tak něco vás nerozhází.

7. Uděláte si vlastní názor

Z médií se na nás soustavně hrnou velmi protichůdné zprávy. Jedna strana vynáší Německo do nebes – silná ekonomika, vysoké mzdy, kvalitnější potraviny… prostě spousta tvrzení, že na západě je všechno růžovější. A pak druhý extrém – vysoké daně, nízké důchody nebo novinové titulky hlásající, že “Němci jsou největší chudáci v eurozóně”. Tak jak to tedy vlastně je? Jak se žije v Německu?

V žádném případě nelze paušalizovat a vždy záleží, kde přesně budete žít a jaké jsou vaše nároky. Ve velkých městech jako Berlín, Hamburg nebo Stuttgart se náklady na bydlení šplhají opravdu vysoko, na druhou stranu tomu úměrně stoupá i mzda. S minimální mzdou v Hamburgu nemáte v podstatě šanci vyžít, ale v Erfurtu z ní možná ušetříte i na dovolenou. Je tedy důležité spočítat si rozdíl vašich očekávaných příjmů a nákladů předem a nevzít mizerně placenou práci v nejdražším regionu.

Naše zkušenost je, že si v Německu zajistíme vyšší životní úroveň, než jaké bychom momentálně dosáhli jako dva vysokoškoláci v Praze. Přesto, že se naše platy ani nepřibližují německé průměrné mzdě (a to nemluvím o té v západním Německu) a bydlíme v osmém největším městě Německa, navíc v jedné z nejdražších spolkových zemí.

Tím však nechci říct, že každý Němec se má lépe než Čech. Bohužel se však v Česku poslední dobou objevují různé statistiky o tom, že se ve skutečnosti nemáme tak špatně a žijeme si snad dokonce na vyšší životní úrovni než Němci?! Například článek srovnávající výši soukromého majetku domácností naprosto vytrhává fakta z kontextu. Podle něj jsou Němci vlastně úplní žebráci, protože na rozdíl od obyvatel České republiky jich ani polovina nebydlí ve vlastním bytě nebo domě. Podle tohoto ukazatele je tedy Němec, který bydlí v pronajatém bytě, nemá v povaze šetřit, ale každý měsíc vydělá a utratí 4000 €, větší chudák než Čech, který vydělává 10 tisíc měsíčně a zdědil garsonku na maloměstě.

Kolik stojí v Německu potraviny? Některé dokonce míň než v Česku! Podívejte se na velké srovnání.

Papír zkrátka snese všechno. Jak jsem již psala výše – v žádném případě si nemyslím, že se problémy soustředí jenom v České republice a Německo je zemí zaslíbenou. Na druhou stranu bychom se podobnými statistikami a senzačními novinovými titulky neměli nechat ukolébat. Platy v Česku jsou podhodnocené a první krok k tomu, aby se to změnilo, je si to přiznat.

Velkou oklikou se konečně dostávám k poslednímu, ale podle mě nejdůležitějšímu důvodu, proč pracovat v Německu. Abyste si udělali vlastní názor. Nedejte na názory ostatních v diskuzích nebo na pokřivené statistiky. I můj názor je úplně nepodstatný. Musíte si udělat svůj vlastní.

Nečekejte na správný okamžik – prostě se sbalte a vyrazte směrem na západ. Vyzkoušejte si, jaké je to pracovat v Německu. Poznejte, jak se žije v Německu – vám konkrétně. Alespoň nebudete muset později litovat, že jste to nezkusili. Ať bude vaše zkušenost jakákoliv, stoprocentně vás totiž do budoucna obohatí.


Přestěhovat se do zahraničí a opustit Českou republiku není vůbec jednoduché. Stojí před vámi obrovská výzva. Doufám, že jsem vám dala pár podnětů k přemýšlení. Třeba je právě pro vás Německo to pravé?

Pokud to s hledáním práce v Německu myslíte vážně, získejte podrobný návod v e-booku. Krok za krokem vás provede začátky v Německu.

Chcete začít pracovat a žít v Německu? Napište mi do komentářů, z čeho máte největší obavy!

Newsletter jakdonemecka.cz