Chystáte se stěhovat do Německa? I když je život u našich západních sousedů velmi podobný tomu v České republice, přece jen se najde několik odlišností. Určitě víte, že v neděli je v německých obchodech zavřeno – to vás už nejspíš ani nepřekvapí. Pár dalších věcí by však mohlo. Podívejme se na ně.
1. Lidé si častěji tykají – i v obchodech a restauracích
Výuka němčiny v Česku probíhá způsobem, že téměř všechny věty se formulují se Sie – tedy jako vykání. Každému to přijde úplně normální, protože u nás je zvykem tykat si pouze s rodinou a kamarády.
Po přestěhování do Německa ale může nastat velké překvapení – mladá generace v Německu už téměř kompletně přešla na tykání. Kromě oficiálních institucí (úřady, pošta, banka, pojišťovna) a starších lidí (dejme tomu nad 50 let) vám budou všude tykat – v restauracích, barech, kavárnách, obchodech s oblečením…
Nejdřív si na to člověk musí zvykat, ale nakonec vám to už ani nepřijde divné. Lidé ve službách v Německu jsou velmi příjemní a nikdy nezažijete pocit, že byste nějakou prodavačku obtěžovali (což se bohužel v ČR stává velmi často). Takže familiérnější oslovení k jejich milému vystupování vlastně skvěle sedí.
TIP: Samozřejmě vás nechceme nabádat, abyste přijeli do Německa a na každého spustili “Hey du!” Když si nejste jisti, vždycky je lepší vyčkat, jak vás osloví protistrana. Pokud vám však budou tykat v restauraci nebo obchodě, neberte to jako urážku. V Německu je to zkrátka u mladých lidí standard.
2. Placení kartou aneb Německé finanční služby ze středověku
Němci milují hotovost. To je fakt, od kterého se odvíjí ostatní platební (ne)možnosti. Říkáte si, že přece cestujete směrem na západ, a proto by tam měli být v otázce platebních metod o dost vyspělejší než u nás? Opak je ale pravdou.
V posledních letech už se situace rapidně zlepšila, dokonce se rozšířilo i bezkontaktní placení. Přesto v Německu stále narazíte na spoustu míst, kde můžete platit pouze v hotovosti nebo EC kartou. EC karta (hladká plastová kartička) se standardně vydává k německým účtům, na embosovanou kartu (s vytlačenými písmenky) můžete zapomenout.
TIP: Pokud vlastníte jen českou embosovanou kartu, dávejte si pozor zejména v restauracích. Ty mají často na dveřích napsáno, že akceptují karty, ale myslí tím EC karty. Proto se vždy ptejte na placení s “Kreditkarte”. Ta samá nepříjemnost se vám může stát i na levných benzínkách (Shell a Aral berou embosované karty) nebo obchodech (Lidl a Aldi už naštěstí naše karty taky berou). Nejlepší je mít u sebe vždy pár eur v hotovosti pro případ nouze – ale pozor, některé bankomaty akceptují rovněž pouze EC karty.
3. Úmorná byrokracie aneb Pošleme vám to poštou
Jestli si myslíte, že v naší republice vládne byrokracie a úřady jsou pomalé, neschopné a neefektivní, tak do Německa radši vůbec nejezděte. 🙂 Němci milují papírování a co nestojí černé na bílém, jako by vůbec neexistovalo.
Veškeré procesy navíc komplikuje fakt, že ačkoliv vystupuje navenek Německo jako jednotný stát, každá spolková země má svoje vlastní instituce. Například největší veřejná zdravotní pojišťovna AOK v Severním Porýní-Vestfálsku je úplně jiná firma než AOK v Bavorsku.
Téměř nic nelze vyřídit na úřadě osobně. Můžete si podat žádost, ale konečné potvrzení, které potřebujete, vám obvykle zašlou poštou. Elektronická komunikace velmi zaostává, i když i tady už snad dochází k nějakému pokroku. Nakonec si ale všechno radši vytiskněte a uchovejte nejlépe po celý život. 🙂
Základní papírování při stěhování do Německa však není vůbec nic složitého. Podrobný návod, co všechno je potřeba pro práci v Německu, si přečtěte v tomto článku.
4. Pronajmout si vybavený byt je nadlidský úkol
S tímto problémem se možná setkáte, až budete hledat bydlení v Německu. Neplatí to ale pro všechny oblasti, například v Severním Porýní-Vestfálsku je to naprostý standard: byty se pronajímají nevybavené. A tím myslíme nejen bez nábytku, ale také bez kuchyně a velmi často dokonce i bez podlah.
K čemu to je dobré, netušíme, Němci nejspíš preferují stěhovat svoje věci s sebou. To dokážeme pochopit v případě nábytku, ale taková kuchyň je na přesun dost nepraktická. Navíc určitě nebude v příštím bytě sedět, ale… prostě to tak je.
Nemá smysl nad tím kroutit hlavou, ale spíš se nenechat při hledání bytu vykolejit. Často na realitních serverech narazíte na nabídku, že si kuchyni nebo i další nábytek můžete odkoupit. V inzerátech uvidíte i takové perly, jako je možnost odkoupení podlah a tapet. U těch je to až komické, to vážně strhnou tapety ze zdi, když nebude mít příští nájemník zájem?
TIP: Naštěstí existují i byty s kuchyní a ve výjimečných případech i plně vybavené. Na většině serverů s nabídkou bytů existují rozšířené filtry “Einbauküche” nebo vyhledávejte “möbliert”.
5. Ceny benzínu se mění několikrát denně
Ráno odjedete do práce s tím, že natankujete až cestou domů. Při polední pauze si všimnete, že cena benzínu je jiná než ráno, a když se odpoledne konečně dostanete ke stojanu, stojí na něm opět jiná částka. To je v Německu normální, ceny benzínu se mění někdy i každou hodinu. Během jednoho dne může rozdíl dosáhnout i desítek centů.
TIP: Jak tedy na čerpací stanice vyzrát a tankovat co nejlevněji? Cena pohonných hmot klesá na minimum nejčastěji mezi 21–22 hodinou, často natankujete levně už po 18 hodině – je dobré si to vysledovat u své oblíbené benzínky. Proto je ideální zastavit se natankovat cestou z práce. Pokud zapomenete, tak naopak ráno jde cena nahoru. Krátké zdražení přichází také během polední pauzy a odpoledne kolem 16–17 hodiny. Úplně nejdražší jsou pohonné hmoty po 22 hodině a v noci, nejspíš abyste zbytečně neotravovali personál. 🙂
6. Všechny filmy v Německu jsou dabované
Chtěli jste vyrazit na nejnovější americký trhák do kina, protože němčinu neovládáte, ale v sále vás čekal nadabovaný film? To je bohužel v Německu úplně normální. Téměř všechny filmy jsou s německým dabingem, s titulky se promítá spíše ve specializovaných kinech. Jestli chození do kina patří mezi vaše hobby, nejspíš se budete muset naučit pěkně rychle německy. 🙂
7. Objednávání v e-shopu a doručování balíků
Stejně jako Němci zaostávají v platebních metodách, něco podobného platí i o kvalitě služeb e-shopů. V Česku si zákazníci zvykli na doručování do druhého dne (dokonce i tentýž den), ale v Německu tak vysoký standard nečekejte. Samozřejmě to souvisí s tím, že se jedná o mnohem větší zemi a doprava z jednoho konce na druhý není tak rychlá. Často se však doručování protáhne i výrazně nad dobu, která je uvedena na webu e-shopu.
Nenechte se vykolejit ani tím, když se kurýr neobtěžuje předat vám balík do ruky. Pokud nejste doma, většinou ho prostě položí za dveře nebo ho doručí k sousedům. Více o tom, jak funguje doručování balíků v Německu, si přečtěte v článku Ze života v Německu #1: Objednávání v německém e-shopu.
8. Chceš dělat sport? Musíš být člen!
Sportování v Německu má svoje silné i slabé stránky. Třeba měsíční členství ve fitku pořídíte za skvělých 25 €, na druhou stranu se musíte upsat minimálně na rok nebo dva. A tak je to tady téměř se všemi sporty. Pokud si chcete jít jen tak zahrát odpoledne tenis s kamarádem, dá vám nejspíš dost práce najít kurty, kam byste mohli přijít bez členství.
Tohle je věc, která může odpůrce dlouhodobých závazků frustrovat. Jiný naopak bere členství ve sportovním klubu jako skvělou příležitost, jak zapadnout a najít si kamarády – mluví o tom i Marek v rozhovoru.
TIP: Jestli se nechcete upisovat dlouhodobě, vyrazte na sportoviště osobně a zkuste se domluvit třeba jen na několikaměsíčním členství. Někdy vám vyjdou vstříc.
Napadá vás ještě něco ohledně života v Německu, co tam funguje úplně jinak než v České republice? Napište do komentářů!
Oslavy a slavnosti – Němci se na oslavy a slavnosti těší, navštěvují je celou dobu, že ani není poznat jestli oslava začíná nebo je uprostřed nebo bude za 3 dny končit. Rádi chodí na setkání a akce Hasičů a Svazu žen, Červeného kříže a podobně, jak tomu bylo i u nás za dob socialismu. Rádi a vždy vyjadřují svůj respekt a úctu zvláště oblečením. Nepřipadají mi rozdělení a i zlí k sobě, jako to je vidět někdy u nás, zvláště když jde o politiku a nebo závist. Jsou to pro mne velice slušní řidiči, dodržují dost velké vzdálenosti mezi vozidly. Mají hezké sousedské vztahy a baráčníci se obdarovávají různou úrodou.
Ano, souhlasím se všemi body. 🙂 Hlavně při řízení je opravdu vidět rozdíl, na to jaký je provoz, tak jsou k sobě všichni velmi ohleduplní. 🙂
Jen k tem tapetam, odkoupenim se mysli, ze pokud se majiteli bytu libi a hodla je ponechat ( i po odchkdu najemnika), uhradi je najemnikovi, ktery je platil
To chápu, ale co když se mu nelíbí? Vezme si je nájemník s sebou? :))