Aktualizováno

Doručování zásilek z e-shopu je jedna z věcí, která mě na životě v Německu vážně překvapila. Absolutně totiž popírá údajný německý smysl pro pořádek.

Jak vypadá taková první online objednávka v Německu?

 1. Objednáte si balík z e-shopu.
 2. Doručení trvá minimálně 2x déle, než je avizováno.
 3. Přijde vám e-mail, že zásilka byla úspěšně doručena, i když jste celý víkend pryč.
 4. Voláte na zákaznickou linku, abyste zjistili, co to má znamenat.
 5. Dovolali jste se a máte tu čest s automatem. Ptá se vás na číslo objednávky a jméno. Vůbec nerozumí vaší mizerné němčině. Zkoušíte, jestli něco odpoví na vaše “Scheisse”.
 6. Pokud firma nepoužívá automat, jste 150. v řadě na operátora. Po půl hodině jste se posunuli o dvě místa dopředu, takže to vzdáváte.
 7. Nemáte vůbec tušení, kde váš balíček je. Ptáte se v práci kolegů, jak je možný, že váš balíček doručili někomu jinému, když zásilku máte samozřejmě zaplacenou předem.
 8. Totálně se vám vysmějou s tím, že je to tady normálka. Balíček bude 100% u sousedů, nebo hozený někde na schodech.
 9. Ještě jednou se vracíte na tracking zásilky a zadáváním PSČ se snažíte získat jméno, kdo balíček převzal.
 10. Konečně zjistíte jméno a chystáte se k sousedům. Na zvoncích a schránkách samozřejmě tohle jméno není.
 11. Obcházíte byty a ptáte se, jestli nemají váš balík.
 12. Hurááá, zásilka je opravdu u sousedů. Samozřejmě u těch, které jste v životě neviděli. Zabírá jim půlku chodby a sousedi se tváří pěkně naštvaně, že u nich byl balík tři dny, zatímco jste byli na víkend pryč.

Napoprvé jsem tomu vůbec nemohla uvěřit, ale tenhle způsob doručování je tu úplně normální. I když si objednáte zásilku za několik set euro, pokud zrovna nejste doma, je dost velká pravděpodobnost, že ji převezmou sousedi nebo zůstane přede dveřmi.

Přímo na stránkách dopravců si můžete dokonce předem vybrat, kam chcete zásilku doručit. Například u DHL je na výběr:

 • soused
 • garáž
 • zahradní domek/kůlna
 • terasa
 • jiné (např. zimní zahrada)

Takže situace ve videu, kde se kurýr snaží o doručení na balkon, vůbec neznamená, že to je pěknej blbec, ale možná si to sám zákazník tak objednal. 🙂

A to ani nemluvím o délce dodacích lhůt. O doručení do druhého dne si tu můžete nechat zdát. A služby některých českých e-shopů s doručením ještě tentýž den zní Němcům jako totální sci-fi. Tak si važme kvalitních služeb českého e-commerce, tak vysoký standard opravdu není samozřejmost. 😉

Musím ale říct, že i když mě místní způsob doručování zásilek nejdřív dost rozhodil, nemám já (ani kolegové v práci) žádnou negativní zkušenost, že by se balík ztratil nebo ho někdo ukradl. Očividně to teda funguje perfektně. 🙂

Pobavila vás moje zkušenost s objednáváním online v Německu? Tak sdílejte článek s přáteli! 🙂

Koukněte i na další díl mých zážitků z Německa, tentokrát na téma sport.