Zavřete učebnici se seznamem slovíček na příští týden. Zahoďte kartičky, na které si píšete slovíčka na jednu stranu německy a na druhou česky. Hotovo? Tak, a teď jste připraveni se konečně učit německá slovíčka efektivně.

Jak se tedy německá slovíčka učit? Bývá s nimi trojí potíž:

  • Jak si slovíčka zapamatovat?
  • Jak vybrat ta nejdůležitější německá slovíčka?
  • A jak je správně použít?

Klíčová jsou dvě slova – kontext a opakování. Bez toho se prostě neobejdete. Jedině tak si slovíčka uložíte do dlouhodobé paměti, a až je budete potřebovat, zase si je vybavíte. To se sice hezky řekne, ale hůř provede. Proto jsme pro vás připravili seznam 15 praktických tipů, díky kterým budete německá slovíčka nasávat jako houba. Připraveni? Jdeme na to.

1. Skoncujte s češtinou

I když to bolí, stojí to za to. Odborně se této metodě říká glossing, ale neznamená to nic jiného, než že si místo překladu do češtiny najdete význam slova v němčině. Může to být klasická definice ve výkladovém slovníku. Další možností je zadat hledané slovíčko do internetového vyhledávače a přidat k němu klíčové slovo „Bedeutung“, „Synonym“ nebo „benutzt in Sätzen“. Anebo ještě lépe: protože obrázek vydá za tisíc slov, často bývá úplně nejjednodušší si slovíčko vyhledat jako fotku. Místo přelouskávání komplikované definice slova „der Plattenbau“ stačí kliknout na obrázky a hned máte jasno.

Proč se takhle týrat? Protože průzkumy tvrdí, že když se budete plně spoléhat jen na němčinu, uložíte si slovíčko do dlouhodobé paměti výrazně lépe než při překladu. A hlavně, aktivujete jiná mozková centra, takže trénujete mozek, aby konečně začal myslet v němčině a nepřekládal každou větu nejdřív z češtiny. Budete tak mluvit plynuleji a ještě víc si rozšíříte slovní zásobu.

2. Nová německá slovíčka hledejte aktivně

Kdykoliv čtete e-mail, vidíte reklamu nebo si povídáte s kolegou, všímejte si, jak se slovíčka správně používají. Mozek si vždy mnohem snáz zapamatuje to, co jste sami zažili, hlavně pokud jde o situaci spojenou s nějakou emocí. Pokud by k vám do kanceláře najednou nakráčel slon, slovo „der Elefant“ už vám z hlavy nikdy nikdo nevymaže.

Samotné povšimnutí ale nestačí. Slovíčko si zapište a pak s ním dál pracujte. Jak? Tipy najdete v dalších odstavcích.

3. Zapojte kontext

Slovíčka si neukládejte jednotlivě, ale v kontextu, ve kterém jste je slyšeli. Učení založené na situacích je totiž mnohem efektivnější než učení slovíček z učebnice. Když vám kolega řekne: „Hast du meine E-Mail erhalten?“, pravděpodobnost, že si spojení „E-Mail erhalten“ uložíte do dlouhodobé paměti, vzrůstá oproti učení z učebnice přímo raketově.

4. Učte se německá slovíčka ve větách

Je dokázáno, že jednotlivá slovíčka si ukládáme pouze do krátkodobé paměti, kdežto fráze a věty do té dlouhodobé. Takže je to jasné: slovíčka si vždy zapisujte rovnou ve větě. Nejen že si je zapamatujete lépe, ale taky se rovnou naučíte, jak je přirozeně použít v kontextu.

5. Zahrajte si na detektivy

Někdy není od věci podívat se i na vyloženě jazykovou stránku slovíčka. Tuhle metodu používá také Christian Fascendini, lektor němčiny z jazykovky Giramondo, který plynně mluví pěti jazyky a který svým studentům vždy doporučuje: „Uvědomte si kmen slovíčka, tedy tu část slova, která je stejná pro sloveso, podstatné i přídavné jméno apod. S trochou kreativity a zkušeností se pak dají lehce odvodit i další nová slova.“ Jako příklad si můžeme vzít třeba „die Sicht“. Jakmile se naučíte toto jednoduché slovíčko, otevře se před vámi paleta dalších, které už nebudou znít zdaleka tak hrozivě: ersichtlich, sichtbar, besichtigen, die Besichtigung, vorsichtig, die Vorsicht, die Weitsicht, die Nachsicht, umsichtig, gesichtet…

Nemluvě o tom, kolik práce vám odpadne, až budete luštit proslulé německé složeniny!

6. Zapisujte si slovíčka správně

Ze školy býváme vytrénovaní psát si slovíčka do jednoho sloupce německy a do druhého česky. Proč vynechat češtinu a proč si psát slovíčka ve větách, jsme už probrali. Máme ale ještě jeden trik. Nepište si věty vcelku, ale vynechte klíčové slovo a napište ho až na konec řádku. Proč? Když si budete svoje poznámky číst pořád dokola, možná ze sebe budete mít dobrý pocit, jak se té němčině věnujete, ale efekt je ve skutečnosti minimální. Mnohem účinnější je mozek při učení skutečně namáhat. Zakryjte si kraj sešitu, kde máte napsaná klíčová slova, a nejprve si je zkuste do vět sami dosadit.

Ano, připomíná to klasické kartičky, které jsme vám v úvodu doporučili vyhodit. J Zásadní rozdíl je ale v tom, že v našem případě se učíte myslet rovnou v němčině, používáte kontext a víte, jak slovo přirozeně použít. Tahle metoda se dá ještě dál rozvinout. Jak? Čtěte dál.

7. Učte se pomocí obrázků

Při učení slovíček se vyplatí využít různé druhy inteligence – tedy nejen jazykovou, ale i vizuální nebo třeba kinestetickou. Zní to sice odborně, ale nejde o nic jiného, než že si k poznámce nakreslíte obrázek nebo uložíte fotku, světové strany si napíšete na mapu a kartičky se slovíčky si roztřídíte do různých kategorií.

Každá inteligence je totiž uložena v jiném mozkovém centru. Čím více typů inteligence zapojíte, tím více propojení si v souvislosti se slovíčkem v mozku vytvoříte a tím snáze si slovíčko zapamatujete.

8. Zopakujte si slovíčko těsně před tím, než ho zapomenete

Ano, ale kdy to je? Slovíčko byste si měli poprvé zopakovat 1 hodinu poté, co jste se ho naučili, pak po 1 dni, po 3 dnech, po 1 týdnu atd. Intervaly se postupně prodlužují. Říká se tomu rozložené učení. Neztrácíte tak čas zbytečným opakováním toho, co už se učit nepotřebujete, a efektivně si do dlouhodobé paměti ukládáte slovíčka, která by jinak spadla do údolí věčného zapomnění.

Jak si ale udržet přehled o tom, kdy které slovíčko zopakovat, a nezbláznit se z toho? Žijeme přece v 21. století, použijte aplikace!

9. Zapojte chytré aplikace

Aplikací na učení slovíček jsou dnes desítky, u nás v Giramondu máme nejraději Quizlet a také méně známou Anki. Jednak samy hlídají, kdy je potřeba jednotlivá slovíčka připomínat. Mají však i další výhody, které popisuje Christian Fascendini: „Aplikace jsou velmi dobře spravované, jsou na mobilu vždy po ruce, dají se nastavit různé druhy cvičení a soubor se dá nasdílet tak, aby nová slovíčka mohli ukládat lektor i student.

I na chytrou aplikaci ale musíte chytře! Doporučujeme dodržovat všechny předchozí rady, tedy: žádná čeština, slovíčka si psát v kontextu, ve větě a ideálně doplnit obrázkem. Výsledek může vypadat nějak takto:

Německá slovíčka

10. Najděte nejdůležitější německá slovíčka

Když jsem měla němčinu na střední škole, každé pondělí nám učitelka zadala seznam slovíček, která jsme se měli naučit, aniž bychom tušili, jak je použít nebo proč je vůbec potřebujeme znát. Další hodinu nás vyzkoušela, a tím to skončilo. Slovíčka jsme už nikdy znovu neviděli. Není třeba dodávat, že v učebnici se to jen hemžilo větami typu: „Durch Bodybuilding bekommt man eine tolle Figur.“ Jestli se tu najde někdo, kdo takovou větu někdy řekl, napište do komentáře!

Poučení zní: nezahlcujte si paměť spoustou slov, která nejspíš nikdy nepoužijete. Místo toho si vybírejte taková, která jsou pro vás skutečně důležitá. Třeba proto, že je potřebujete kvůli práci nebo je využijete, až budete mluvit o svých koníčcích. Zapisujte si je ve větách, které se vás týkají a které máte šanci reálně použít. Jinak řečeno: ta nejdůležitější německá slovíčka jsou ta, která jsou o vás.

Pokud ale tápete, která německá slovíčka pro začátečníky jsou skutečně důležitá, můžete využít frekvenční seznamy a slovníky, které vám rovnou řeknou, jak často se slovíčko v každodenním jazyce používá. Pokud jste úplní začátečníci, můžete se inspirovat třeba seznamem Top 500 slov sestavených katedrou německého jazyka na univerzitě v Michiganu.

11. Neučte se související slovíčka najednou

Teď nemluvíme o slovech, která tvoří fráze, jako třeba „E-Mail erhalten“. Máme na mysli na první pohled logickou tendenci naučit se najednou všechny druhy ovoce nebo světové strany. Pozor ale na interference! V jedné z prvních studií, které se interferenční teorii věnovaly, si studenti museli související slovíčka zopakovat v průměru 11,3×, než si je zapamatovali, kdežto navzájem nesouvisející slovíčka stačilo zopakovat 7,2×. To je rozdíl 35 %! Jako lepší nápad se tak jeví učit se jednotlivá slovíčka postupně tak, jak na ně narazíte v různém kontextu.

12. Ptejte se, co to znamená

Nebojte se, nebudete za hlupáky. Naopak! Čím víc se budete ptát na slovíčka, která jsou pro vás nová, tím rychleji uděláte v němčině pokrok. Trocha matematiky: zeptat se 2× denně znamená víc než 700 nových slovíček za rok!

13. Co nepoužijete, to neznáte

Mozek funguje jako sval, který je třeba trénovat. Takže zahoďte stud a každé nové slovíčko se snažte co nejdřív sami aktivně použít. Jedině tak můžete svoji slovní zásobu rozšiřovat mílovými kroky. A o to přece jde, ne? Vždyť jak říká lingvista David Wilkins: „Bez gramatiky se dá říct jen velmi málo, ale bez slovíček se nedá říct vůbec nic.

14. Učte se německá slovíčka s členy

Německá slovíčka se učte rovnou i se členy, a to bez výjimky. Do budoucna si tak ušetříte spoustu práce. A ruku na srdce, jakmile se dostanete na středně pokročilou úroveň, bude vám neznalost členů kazit jinak už pěknou němčinu.

15. Papouškujte

Znáte to. Chybí vám slovíčko, složitě ho vysvětlujete, až se kolega nebo paní prodavačka konečně dovtípí a řekne slovo za vás. V tu chvíli na nic nečekejte a zopakujte ho pěkně po ní. I tahle metoda má své jméno. Říká se jí echoing a je velmi efektivní – kombinuje totiž učení založené na situacích a aktivní použití nového slovíčka.

Rada na závěr: nezoufejte! Ve slovníku Duden, bibli všech německých slovníků, sice najdete 450 000 hesel, ale uvádí se, že k tomu, abyste porozuměli většině každodenních konverzací, jich stačí znát 750. A to se dá zvládnout!

Autorem článku jsou lektoři němčiny z jazykové školy Giramondo.

Newsletter jakdonemecka.cz