Možná jste se ocitli v situaci, kdy pro vás němčina najednou hraje mnohem větší roli než dřív. Anglicky už třeba mluvíte, ale protože váš zaměstnavatel sídlí v Německu, měli byste se účastnit porad na dálku i v němčině. Nebo například plánujete přesun za prací přímo do Německa. Proto se v německém jazyce potřebujete co nejrychleji zlepšit.
Ale jak se do toho pustit a co nejdříve vidět výsledky? Vyzpovídala jsem lektorku němčiny a majitelku jazykové školy v Olomouci, Radku Martínkovou Müllerovou.
Jak dobré znalosti němčiny jsou pro práci potřeba?
Vždy záleží na účelu. Pokud se vás týká hlavně e-mailová nebo jiná písemná komunikace v němčině a mluvit potřebujete jen občas, postačí vám zhruba úroveň B1 podle takzvaného společného evropského referenčního rámce. S němčinou B1 už člověk rozumí běžně používané slovní zásobě a umí se zorientovat v obvyklých pracovních situacích. Bez přípravy se umí v těchto situacích zapojit do hovoru a ovládá jednoduchý písemný projev.
Pokud potřebujete denně mluvit a písemně komunikovat s kolegy či zákazníky, je ideální propracovat se k úrovni B2. Na té už by vám nemělo dělat problém pochopit hlavní myšlenky v různých autentických projevech a zapojovat se i do odbornějších diskuzí v oboru. Čím více na své úrovni zapracujete, tím přirozeněji a profesionálněji budete působit.
U nás v jazykové škole učíme studenty německy od úplných začátečníků až po pokročilé úrovně. Často se nám stává, že zájemci už umí obstojně anglicky, ale s němčinou potřebují začít nebo ji oprášit, aby své znalosti konečně posunuli. Často se také věnujeme právě výuce německého jazyka se zaměřením na pracovní prostředí – díky tomu naši klienti dokážou v práci obstát před německým vedením i zákazníky.
Jak si správně vybrat úroveň německého kurzu?
Pokud se rozhodnete pro skupinový kurz němčiny, je jeho správně zvolená úroveň základem úspěchu. Jak ale na to? Myslete na to, že by mělo jít o takovou úroveň, která pro vás představuje výzvu, aby pro vás byl kurz užitečný a posouval vás kupředu. Na druhou stranu se ale v němčině musíte zvládat orientovat a jednoduše řečeno na lekcích „stíhat“. Kvalitní jazykové poskytovatele poznáte tak, že si vaše dosavadní znalosti ověří – buď na úvodní hodině nebo vstupním testem. Díky tomu zjistí, jak na tom jste, na jaké předchozí znalosti budete navazovat a kam se potřebujete posouvat.
Vyplatí se investovat do individuálního kurzu němčiny, který bude na míru mým potřebám?
Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Skupinové kurzy němčiny jsou ve většině případů cílené na obecný jazyk, což pro nižší úrovně může být rozhodně obohacující. Pokud se však nacházíte někde na rozmezí mezi jednotlivými úrovněmi, může pro vás být těžké zvolit odpovídající kurz a individuální výuka němčiny je v tuto chvíli vhodnější. Skupiny totiž obvykle začínají na určité úrovni. Jejich výhoda je ale v tom, že máte kolem sebe další kolegy, kteří jsou na tom podobně a vzájemně se můžete podporovat.
Také v případě, že máte specifičtější potřeby – chcete co nejvíc mluvit nebo máte velmi omezené časové možnosti – bude pro vás výuka jeden na jednoho s lektorem tou správnou volbou. Ve skupinách není tolik prostoru řešit dotazy nebo slabá místa jednotlivců, protože jejich cílem je toho naučit co nejvíce většinu účastníků.
Musím se učit i základy němčiny, nebo je možné přejít rovnou k tomu, co budu potřebovat přímo pro svoji pozici?
U úplných začátečníků je nejprve dobré soustředit se na obecný jazyk a automatizovat běžné vyjadřování, větné struktury a ukotvit si základní slovní zásobu. Rozhodně nemá smysl umět pokročilou slovní zásobu, aniž byste ji reálně uměli použít. Někdo je ale zdatnější a po určité době je už možné přidávat výukové materiály zaměřené na konkrétní oblast. U vyšších úrovní je to ale obvykle vyloženě žádoucí – všichni se asi chceme umět vyjadřovat právě o tom, co se nás nejvíc týká.
Jak častá a intenzivní by měla výuka němčiny být, abych zaznamenala pokroky?
Tady je odpověď jednoduchá. Čím častěji a intenzivněji se člověk jazyku věnuje, tím rychlejší je jeho zlepšování. Každý má samozřejmě své tempo a jiné časové možnosti. Každopádně i s jednou lekcí němčiny za týden je možné mít dobré výsledky, když se student přičiní sám mimo lekci. To může znamenat třeba čtení článků nebo sledování videí v němčině, čtení knih a podobně. Vhodné materiály umíme doporučit.
Někteří lidé však potřebují vždy vedení a systematický přístup a sami doma toho příliš nezvládnou. Kurz tak probíhá dvakrát i víckrát týdně, aby dosáhli kýženého pokroku. Velmi často se s tím setkáváme hlavně u technické němčiny.
Jaké metody na výuku pracovní němčiny nejlépe fungují?
Nejlepší je spojení s prostředím daného oboru. Popisování předmětů, strojů, mechanismů a principů fungování, se kterými člověk denně v práci přichází do styku nebo očekává, že s nimi do styku brzy přijde.
Jak přistoupit k procvičování ve volném čase, když se jedná o takto specifickou slovní zásobu?
V tomhle případě například koukání na filmy v němčině asi moc nepomůže. Pokud se člověk učí slovíčka (ať už obecná nebo technická), může využít například aplikaci Quizlet. Tam se dají tvořit virtuální kartičky, které si můžete otevřít kdekoliv – doma, v tramvaji, ve vlaku, o přestávce v práci.
Vytvořit si kartičky může student sám, více se tak naučí. Ale v případě potřeby je tvoříme i my a svým studentům sdílíme. Samozřejmě je dobré slovní zásobu chápat v kontextu a ne pouze izolovaně. Jednoznačně prospěšné je číst reálné texty, kde se tato slovní zásoba vyskytuje a dál s nimi pracovat. Ve výuce necháváme často studenty slovíčka definovat v cílové řeči, tedy v němčině, ideálně hned nepřekládat.
Patříte k těm, kteří pracují pro německy mluvícího zaměstnavatele? Nebo se k tomuto kroku odhodláváte a nejste si jistí jazykovou úrovní a aktivním používáním německého jazyka? Kontaktujte nás – na všem se domluvíme. Poradíme, pomůžeme, vzděláme, prostě vše dle individuálních potřeb každého z vás. Těšíme se na vás osobně v jazykové škole v Olomouci nebo na jednom z online kurzů němčiny.