Poslední dobou se hodně věnujeme i tématu učení němčiny, a tak se mi do ruky dostala aplikace Mooveez. Jak se při sledování filmů můžete učit německy? S Mooveez to jde skvěle a navíc ji do 31. 8. 2020 můžete vyzkoušet zdarma. Mrkněte na krátkou recenzi a zjistěte, jestli se hodí i pro vás.

S Mooveez se můžete učit až 5 jazyků

Měl bych se učit slovíčka, ale radši si pustím film. Poznáváte se? Já vás úplně chápu – učení jazyků je někdy pěkná nuda. Naštěstí se už v dnešní době nemusíte nutit do biflování slovíček, výuka jazyka může být mnohem zábavnější. Jednou z možností je aplikace Mooveez. Díky ní se díváte na film, ale zároveň se učíte cizí jazyk.

Mooveez je aplikace vhodná od začátečníků až po pokročilé na úrovni C1. Je dostupná v pěti jazycích: angličtině, němčině, španělštině, ruštině a francouzštině.

Jak aplikace Mooveez funguje?

V aplikaci Mooveez si vyberete film podle svého vkusu a jazykové úrovně. Můžete ho přehrávat online nebo si ho stáhnout do mobilu. Pod obrazem vám poběží přesný přepis dialogů ve filmu a hned vedle je český překlad. Věta po větě, a tak vám nemůže už nic uniknout. Pokud jste nějaké frázi dobře nerozuměli, stačí na ni kliknout a posunete se ve filmu nazpět.

Máte pocit, že si frázi napoprvé nezapamatujete? Potáhnutím prstem si z ní vytvoříte opakovací kartičku. Kartičky se vám uloží a můžete si tak fráze opakovat třeba donekonečna. Kliknutím na kartičku ji obrátíte a uvidíte český překlad, nebo si můžete znovu přehrát originální zvukovou stopu a procvičit si výslovnost. Když frázi zvládnete, označíte ji a můžete tak jednoduše sledovat svoje pokroky ve statistikách.

Jak funguje aplikace Mooveez?

Jaké další funkce Mooveez nabízí?

Další skvělou funkcí jsou Aha! poznámky. Někdy sice znáte každé slovo, ale věta jako celek vám nedává smysl. To jsou případy různých idiomů, narážek nebo vtipů, kterým často rozumí jen rodilý mluvčí. Takové výrazy jsou v aplikaci označené poznámkou a automaticky na vás vyskočí jejich vysvětlení. Pokud chcete funkci vypnout a nerušeně sledovat film, uděláte to v nastavení.

Film je rozdělen na několik lekcí, na závěr každé lekce si můžete zkusit několik cvičení. Ověříte tak svoje nově nabyté znalosti. Kdo si opakovat nechce, může dělení na lekce vypnout a sledovat film v kuse. Pokud si jste porozuměním jistí a ruší vás textový přepis, potáhnutím přepnete náhled jen na obraz filmu. K dispozici je také zákrytka, kterou si můžete posunout na originální přepis nebo český překlad. Získáte tak film pouze s originálními nebo českými titulky, jak vám to zrovna vyhovuje.

Pokud chcete věnovat jen pár minut času denně malému opakování, využijete funkci Aktivity. Na krátké ukázky filmů navazuje mini kvíz nebo cvičení, a tak si jazyk zopakujete každý den, i když nemáte času nazbyt.

VÝUKA NĚMČINY – LEKTOR, JAZYKOVKA, NEBO PO SKYPU? NAJDĚTE SI NEJLEPŠÍ ZPŮSOB!

Kolik se toho s Mooveez naučím?

Ač se to nezdá, koukáním na filmy v originále můžete v cizím jazyce udělat značné pokroky. Věděli jste, že jeden díl dětského seriálu Bob a Bobek, který trvá 7 minut, obsahuje 364 unikátních slov a 165 frází? V Mooveez si je navíc procvičíte pomocí desítek kvízů a cvičení.

Výhody a nevýhody aplikace Mooveez

Když jsem o aplikaci slyšela poprvé, byla jsem absolutně nadšená. To je přesně něco pro mě – věčného prokrastinátora – který se vůbec nechce věnovat opakování cizích jazyků. Jakmile angličtinu nebo němčinu nepoužívám aktivně, hned vypadnu ze cviku, a tak se snažím alespoň občas si něco zopakovat. Musím říct, že Mooveez splnila moje očekávání a ještě víc mě potěšilo, že za ní stojí čeští tvůrci. Tak si to pojďme shrnout.

Výhody

  • nenásilná forma, jak si udržet kontakt s autentickým jazykem namluveným rodilými mluvčími
  • věty z filmů představují řeč běžných lidí, a tak se učíte užitečné fráze, narozdíl od některých učebnic, které jsou plné nepoužitelných slovíček
  • součástí jsou výukové filmy, které vás provedou slovní zásobou každodenních situací
  • když něčemu nerozumíte, nemusíte hledat ve slovníku – překlad je ihned k dispozici
  • rozdělení podle obtížnosti i žánru
  • opakované přehrávání a posunutí k větě, které zrovna nerozumíte
  • vytváření kartiček pro opakování frází
  • kvízy a cvičení jsou součástí všech filmů a videí

Nevýhody

  • v němčině je zatím jen několik výukových videí a seriálů, nejvíce materiálů je v angličtině
  • aplikace je dostupná pouze pro mobily a tablety, do počítače ji nestáhnete, na film se proto díváte pouze na malém zařízení

JAK SE NAUČIT NĚMECKY? ZN. RYCHLE

Často se dívám na filmy v cizím jazyce, ale někdy se mi stane, že něčemu nerozumím – musím film stopnout a hledat slovíčko ve slovníku. Mooveez mi tuhle námahu ušetřil a navíc jsem si neznámé fráze mohla uložit k opakování. Doufám, že se co nejdřív aplikace rozšíří o další filmy.

Aplikaci Mooveez můžete do 31. 8. 2020 vyzkoušet zdarma, stahujte v App Store nebo v Google Play. Další podrobnosti se dočtete na webu mooveez.com.

Máte oblíbenou aplikaci na opakování němčiny? Napište mi tipy do komentářů.

Newsletter jakdonemecka.cz