fbpx

Konečně dobré zprávy pro pendlery! Od dnešní dvanácté hodiny nemusí řešit při návratu z Německa ani testy, ani karanténu.

Vláda v tomto týdnu schválila tzv. semafor, který barevně rozlišuje země Evropy. Německo je podle něj zelené, to znamená, že po návratu zpět do ČR není vyžadován test ani karanténa. Stejná pravidla pro vstup do ČR platí i pro Němce.

Původně mělo toto opatření platit až od 15. června, ale v reakci na uvolnění pravidel na rakouských hranicích se dnes vláda rozhodla, že ode dneška 5. června 12 hodin ruší omezení pro Německo, Rakousko a Maďarsko. Na německé straně však stále platí omezení – vstup je umožněn pracovníkům (proto je lepší mít s sebou potvrzení pendlera nebo Meldebescheinigung) nebo v jiných odůvodněných případech (návštěva lékaře), na cestu za nákupy si budeme muset počkat ještě do 15. 6. 2020.

Na hranicích by tak měly již zcela zmizet kontroly. Na německé straně se ale stále můžete setkat s namátkovými kontrolami, proto je dobré mít u sebe potvrzení o účelu cesty do Německa. Od 15. června by cestování mezi Českem a Německem mělo být již zcela bez omezení na obou stranách.

Semafor rozděluje země do tří kategorií

Zdroj: https://www.mvcr.cz/

Zelené země představují nízké riziko. Občané nebo rezidenti ČR, stejně jako občané a rezidenti dané země nemusí mít při vstupu do České republiky ani test, ani nemusí podstupovat karanténu.

Řecko, Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko, Německo, Rakousko, Slovensko, Slovinsko, Polsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Švýcarsko, Finsko, Norsko, Kypr, Island, Andorra, Lucembursko, Chorvatsko

Oranžové země znamenají střední riziko. To znamená, že občané ČR nepotřebují při návratu do ČR test, ani absolvovat karanténu, ale občané dané země (nebo rezidenti dané země, tedy i Češi s pobytem) musí při vstupu do ČR předložit negativní test nebo podstoupit 14denní karanténu.

Španělsko, Francie, Itálie, Portugalsko, Irsko, Belgie, Nizozemsko, Malta, Dánsko

Červené země znamenají vysoké riziko. Čeští občané vracející se do ČR, stejně jako občané daných zemí musí předložit negativní test nebo absolvovat po návratu karanténu.

Velká Británie, Švédsko

Seznam zemí se bude aktualizovat v týdenních intervalech podle aktuální epidemiologického rizika. Aktuální seznam zemí najdete na webu Ministerstva zdravotnictví.

Newsletter Jak do Německa