Rozhodli jste se, že se pustíte do studia němčiny naplno. Ale jaký je nejlepší a nejrychlejší způsob výuky němčiny? Přesně tomuto tématu se věnuje dnešní článek. Sepsala ho pro vás lektorka němčiny Kika Šrédlová. Kromě výhod a nevýhod jednotlivých způsobů výuky se dozvíte tipy na nejlepší materiály pro opakování němčiny doma nebo způsob, jak si zajistit lekce němčiny zcela zdarma.
Jaký kurz zvolit a kde lektora hledat?
Je lepší individuální kurz, lekce v jazykovce nebo výuka po Skypu? Každému vyhovuje trochu jiný způsob výuky němčiny i přístup lektora. Krátce zmíním plusy a mínusy jednotlivých kurzů, které jsem sama absolvovala – a to jak z pozice lektora, tak z pozice studenta španělštiny.
Výuka němčiny v individuálním kurzu
+ máte 100 % pozornosti | – s nikým se neseznámíte |
+ probírá se jen to, co vás zajímá | – žádný kolektiv, chybí vícero přízvuků |
+ váš čas i peníze jsou využité naplno | – vyšší cena |
+ více konverzace | |
+ nemusíte mít strach, že se vám bude někdo smát |
Výuka němčiny v jazykové škole – skupinový kurz
+ kolektiv (noví přátelé, podpora) | – neosobní přístup |
+ přesně dané materiály jednotlivých úrovní | – často není prostor pro dotazy |
+ moderní technologie, učebny (tabule, učebnice, poslechová cvičení..) | – nedostanete se tolik ke slovu |
+ skvělá příprava na certifikáty (přesně znají zadání) | – často není skupina znalostně vyvážená |
– přesně určený čas výuky |
Výuka němčiny ve firemním kurzu
+ cena (platí zaměstnavatel) | – stydlivost před kolegy |
+ zaměřeno přímo na potřeby firmy | – nižší motivace (neplnění domácích příprav) |
– žádný osobní a individuální přístup |
Němčina přes Skype
+ výuka němčiny z pohodlí domova | – žádný kolektiv |
+ flexibilní plánování lekcí | – s nikým se neseznámíte |
+ ušetřený čas | |
+ individuální přístup lektora | |
⇛ 5 DŮVODŮ, PROČ SE UČIT NĚMECKY
Poté, co jsem prošla několika jazykovými školami a vedla pár firemních i skupinových kurzů, učím momentálně pouze individuální lekce němčiny přes Skype. Osobně mi to dává největší smysl a kromě toho mě i mým studentům volnost být kdekoliv na světě. Jaké jsou ale další výhody výuky němčiny přes Skype a v čem je jiná, než třeba zakoupené video kurzy?
K výuce němčiny přes Skype stačí pouze připojení na internet, počítač (tablet nebo mobilní telefon), tužka a papír. Připojíte se odkudkoliv ze světa, z pohodlí svého domova, kanceláře nebo třeba na chalupě. Z monitoru se na vás neusmívá youtuber, kterého můžete kdykoliv pauznout či vypnout, ale já – živá, přítomná a stoprocentně soustředěná na vaše slova.
Ušetříte čas na cestě, protože lekce němčiny přes Skype opravdu zabere jen těch 45 nebo 60 minut, které si zaplatíte a ušetříte i peníze – nejen za benzín či MHD. Zároveň si jednotlivé lekce můžete nahrávat a pouštět si je po čase znovu, stejně jako videa.
Další výhodou je, že pokud se vám v domluvený den naše lekce nehodí, můžete ji kdykoliv (minimálně 24 hodin předem) zrušit a přesunout na jiný termín. Pokud tedy pracujete na směny, máte malé děti nebo často cestujete, nemusí vás stresovat fakt, že půlroční kurz u vás ve městě nedáváte. Jednoduše se vždy týden dopředu domluvíme, jak se vám to následující dny hodí a kdy se uvidíme.
Lekce probíhají pouze v německém jazyce, vyučuji pomocí obrázků, pantomimy, pracovních listů, prezentací a popisováním – občas je to stejné jako hrát aktivity. 🙂
Tímto způsobem se naučíte přesně to, co potřebujete, někdy za velmi krátkou dobu – záleží na osobním přístupu každého studenta. V případě zájmu o výuku či více informací mě neváhejte kontaktovat.
Chcete lekce němčiny zdarma? Vyzkoušejte tandem!
Jestli jste ještě neslyšeli o tandem výuce jazyků, rychle se podívejte do facebookových skupin ve vašem okolí. Jedná se o vzájemnou výpomoc a předávání znalostí. Za výuku jazyka neplatíte penězi, ale svými znalostmi. Pokud skvěle ovládáte český jazyk, zkuste se poohlédnout po nějakém Němci, žijícím v Česku, který by si rád češtinu s někým procvičil.
Podobně fungují buddy programy od ESN organizace. Cizinci, kteří přijedou do Česka z nejrůznějších koutů světa, se potřebují v naší kultuře rozkoukat, a za pomoc při hledání ubytování, zařizování lítačky či ukázání hospodského života vám jistě rádi pár lekcí jazyka předají. Hledejte zejména mezi německými studenty slavistiky.
Materiály – jak na to, když za sebou lektor zavře dveře
V poslední době frčí především výuka němčiny online, ale podíváme se na zoubek i tradičním učebnicím a knihám. Pokud bych na něco zapomněla či máte jiný názor než já, určitě napište svoje zkušenosti do komentáře, ať se užitečné tipy dostanou k dalším studentům němčiny.
Učebnice němčiny
Já osobně moc velký fanoušek do učebnic nejsem. Možná jsem zatím neobjevila tu pravou a správně psanou, ale vzhledem k tomu, že se učebnice musí dobře prodávat, je psána pro širokou škálu studentů, tudíž pravděpodobně nebude odpovídat vašim požadavkům.
Často jsou učebnice velmi obsáhlé a již učebnice pro začátečníky obsahují gramatiku pro pokročilé – hodně teorie, málo cvičení i obrázků, žádná výslovnost. Někdy úplně chybí kontext použití dané gramatiky a slovní zásoba není ucelena do jednotlivým témat, ale je rozházená, jak se to zrovna hodí.
Videa
Určitě ano. Preferuji pouze německo–německá videa, jakmile to začnete míchat s angličtinou nebo češtinou, postrádají smysl. Na youtube doporučuji třeba Deutsch mit Marija – zejména na gramatiku, fröhlich Deutsch – skvěle vysvětlená výslovnost, či krátké filmy od Goethe institutu s tematikou každodenního života.
Knihy
V knihovnách i knihkupectvích najdete spoustu knih v dvoujazyčném provedení. Nejsem toho zastánce, protože člověk často pokukuje po českém překladu dříve, než se zamyslí nad tím, co německy přečetl.
Četbu určitě doporučuji, ale zkuste si najít knížečky DaF (Deutsch als Fremdsprache) s příběhy od začátečnické po pokročilou úroveň. Na střední škole jsem četla krátké příběhy (nakladatelství Cornelsten). Doporučuji také číst zprávy či nejrůznější články s tematikou, která vás zajímá.
Výuka němčiny online přes aplikace
Osobní zkušenost mám zatím pouze s aplikací Duolingo, která je sice dobrá, ale nikdy jsem u jejího používání nevydržela déle jak dva dny. Nemám ale ani instagram, a v ruce raději držím knihu, než telefon, proto pište do komentářů, zda o nějakých užitečných a dobrých aplikacích víte.
Vyzkoušejte aplikaci na sledování filmů Mooveez. Díky ní můžete sledovat zábavné filmy a zároveň se učit německy. Není to jen sledování filmu s titulky – k dispozici je celá řada cvičení, kvízů a dalších materiálů, které vám pomůžou naučit se němčinu tak, jak jí mluví běžní lidé v každodenních situacích. Mrkněte na krátkou recenzi.
Podcast
Poslech podcastů se stal součástí mého každodenního života, ať už při vaření, chůzi, jízdě vlakem či sportovní aktivitě. Efektivně zaměstná váš mozek při jakékoliv denní činnosti. Zkuste to taky! Nejen že si naposloucháte německou výslovnost, ale také se často dozvíte zajímavé věci. Začněte s podcastem Slow German mit Annik Rubens, pro pokročilé se hodí Langsam gesprochene Nachrichten či Smarter leben.
A potom samozřejmě hudba, filmy, seriály – německy s německými titulky. Máte svůj oblíbený film nebo pořad v němčině?
V tomto s Kikou 100% souhlasím. My jsme po příjezdu do Německa koukali na satirický pořad o politice Heute Show. Pár epizod se dá najít na youtube i s německými titulky. Nejen, že si naposloucháte němčinu, ale také se dozvíte o tématech, která hýbou německou společností.
Prokrastinujte užitečně
Jakmile si budete chtít během náročného dne odfrknout, pročítejte německé noviny, koukejte na seriály, sledujte německé youtubery. A nezapomeňte si přenastavit všechna elektronická zařízení do němčiny. Pár jednoduchých kroků vám pomůže s výukou němčiny nenásilnou formou. 🙂
Článek pro vás napsala lektorka němčiny Kristýna Šrédlová alias Kika z Kika’s German
- Odjela jsem do Německa na Erasmus a nakonec tam zůstala přes dva roky.
- Kromě studia na univerzitě jsem pracovala v baru, v jazykové škole, ve stánku s trdelníky či obsluhovala na rautech a oslavách.
- Momentálně cestuji a pracuji na volné noze – učím němčinu přes Skype a překládám.
- V případě zájmu o výuku či více informací mě neváhejte kontaktovat e-mailem kristyna.sredlova(@)seznam.cz nebo na Facebooku Kika’s German.
Jaký způsob výuky němčiny se vám osvědčil? Jaké materiály rádi používáte? Napište nám do komentářů, ať se mohou ostatní inspirovat!
„Langsam gesprochene Nachrichten“ pro pokročilé?
Ano, přímo u DW je to označeno jako úroveň B2 až C1: https://www.dw.com/de/deutsch-lernen/nachrichten/s-8030