V Německu je propojení studia a praxe ve firmách zcela běžné, díky tomu mají absolventi lepší šanci uplatnit se hned po škole na pracovním trhu. I při studiu v České republice je možné udělat si skvělou praxi v německé firmě – právě tuto možnost využil Robin, který studoval v Plzni, ale praxi absolvoval v německé společnosti, do které hned po promoci nastoupil. Jak se mu pracuje v malé strojírenské firmě, kde nejsou žádní jiní cizinci, se dozvíte v rozhovoru.
Robine, prosím krátce se nám představ – jak dlouho už v Německu žiješ a v jakém oboru pracuješ?
V Německu bydlím trvale již dva roky a hned po vystudování magisterského studia na FAV ZČU v Plzni jsem začal pracovat pro inovativní strojírenskou firmu MTS Maschinentechnik Schrode AG v malém jihozápadním městečku nedaleko Stuttgartu. Můj obor, který jsem vystudoval, je kybernetika a řídicí technika. V této firmě tedy pracuji jako programátor se specializací na umělou inteligenci.
Ještě během studií jsi jezdil do Německa na letní brigády. V čem ti to pomohlo?
Ano, již od roku 2012 jsem jezdil po dobu svého studia pravidelně každé léto na 3 měsíce pracovat v gastronomii jako číšník. Díky této práci jsem si mohl vydělat nějaké peníze na své studium a nejdůležitější benefit je samozřejmě překonání jazykové bariéry, což vzhledem ke zdejšímu švábskému dialektu nebylo zpočátku vůbec jednoduché zvládnout.
Ve firmě, kde nyní pracuješ, jsi začínal praxí ještě při studiu VŠ. Je to v Německu běžný postup, že ti potom firma nabídne místo?
Ano, je to zde celkem běžný postup a jedná se tak o tzv. win-win situaci, kdy firmy si mohou zaháčkovat šikovné studenty a na druhou stranu student má jistotu, že hned po studiu bude zaměstnaný. Určitě bych doporučil dělat ať už bakalářskou, nebo diplomovou práci pro nějakou firmu!
Vaše firma je spíš tradiční německá firma, než velký nadnárodní koncern. Jak se ti podařilo zapadnout do kolektivu? Nechtěl bys radši pracovat v mezinárodní firmě, kde by ses mohl potkávat i s Čechy a jinými národnostmi?
Všechno má své pro a proti. Já jsem hledal právě spíše menší firmu, kde budu mluvit hlavně německy a budu se moci dynamicky kariérně posouvat. Koncern shledávám jako kostrbatý a byl bych tam pouze jeden malý článek ve velkém týmu, ale to se samozřejmě může kdykoliv změnit. Co se kolektivu týče, tak se zde cítím opravdu velmi dobře a rozhodně se necítím jako nějaký přivandrovalec. Co mi tu ale chybí je anglický jazyk, který mohu používat pouze v pasivní formě, protože se zde mluví opravdu jen německy, resp. švábsky :).
Do Německa se s tebou odstěhovala i přítelkyně. Bylo pro ni těžké najít si práci, když zároveň ještě studuje?
O práci není ve zdejším regionu nouze a to ve všech oborech, tedy kdo chce pracovat, vždycky něco najde. Samozřejmě pro nikoho není jednoduché najít si v cizí zemi bez hluboké znalosti jazyka hned skvělou práci v oboru, ale myslím, že se nám to povedlo i přesto, že přítelkyně stále ještě studuje v Čechách a pravidelně tam dojíždí.
Žiješ kousek od Stuttgartu, to je jedna z nejdražších oblastí Německa. Jak vnímáš náklady na život v porovnání s Českem?
Nebydlíme ve velkém městě, takže náklady na bydlení nejsou tak vysoké. Je třeba ale srovnávat náklady na žití vzhledem ke zdejšímu příjmu, který je bohužel pro ČR stále nedosažitelný. Je to jako když někdo porovnává žití v ČR na venkově a v Praze. Rád bych zdůraznil, že životní standard je zde velmi vysoký a za své peníze dostanete odpovídající kvalitu. Tento rozdíl vnímáme nejvíce u potravin, které jsou zhruba stejně drahé, ale kvalita a původ je značně rozdílný.
Jak bys hodnotil životní styl v Německu v porovnání s ČR? Co se ti na Němcích líbí a co ti naopak vadí?
Je tu velmi čisto. Lidé zde například nemají na pozemku žádné velké ploty a přesto se navzájem respektují a neobtěžují. Jako všude jsou lidé špatní a dobří, to si člověk asi nevybere a musí mít trochu štěstí na lidi. Němci jsou někdy velmi nacionální, velmi zvídaví a přátelští.
Plánuješ se v Německu usadit natrvalo nebo se chceš spíš vrátit do ČR – a proč?
Zatím nemáme důvod se vracet zpět do ČR a ani to neplánujeme do budoucna. Dokážeme si představit zde založit rodinu.
Pokud bys měl jmenovat tři největší výhody a nevýhody práce a života v Německu, jaké by to byly?
Výhody:
- výše mzdy v porovnání se životními náklady v jiné zemi
- výše životního standardu, zdravotnictví na vysoké úrovni
- není to daleko do ČR 🙂
Nevýhody:
- progresivní zdanění a sociální odvody jsou vysoké
- bez tzv. EC karty skoro nikde nezaplatíte (krom benzínek a vybraných supermarketů) – samozřejmě hotovost funguje všude 🙂
- počasí (často zde prší a je zataženo, ale lidé se do Německa nestěhují kvůli počasí 🙂 )
Další rozhovory a příběhy ze života v Německu najdete v rubrice Německo očima Čechů.
Chtěli byste se podělit o svoje zkušenosti s prací a životem v Německu? Tak mě neváhejte kontaktovat, stále hledám nové osobnosti pro rozhovory.