Život v Německu není jen růžový. Své o tom ví Lucka, která po prvních čtyřech měsících v Německu přišla o práci a musela si poradit i bez skvělé znalosti němčiny. Teď žije v Německu téměř pět let, jak se na svoje zkušenosti dívá zpětně? To se dozvíte v dnešním rozhovoru.

Lucko, prosím krátce se nám představ. Jak dlouho už v Německu žiješ a co tady děláš?

Jmenuji se Lucie, je mi 26 let a pocházím z jihomoravského Bzence, kde jsem studovala hotelovku. Kamarádka mě tehdy seznámila se svou dobrou kamarádkou, s tou jsem na střední byla ve stejném ročníku. Díky nové kamarádce jsem odcestovala do Německa, ve kterém žiji téměř 5 let. Pracuji ve fabrice, kde dělám jednoduchou montáž.

Kde jsi hledala práci? Jak dlouho ti to trvalo? A uměla jsi vlastně na začátku německy?

Kontakt mi dohodila kamarádka, vyšlo to až na druhý pokus. Někdy na podzim jsem odeslala svůj životopis do české agentury, ale neobdržela odpověď. V listopadu jsem to zkusila znovu a během čtyř dní jsem musela zabalit svůj život do obrovské krosny a tašky. Německy jsem neuměla. Měla jsem jen středoškolskou němčinu, ale v zahraničí se nikdo neptá, jakou úrovní se domluvíš, prostě mluv!

Zavzpomínej ještě na svoje začátky – jak se ti v Německu první měsíce líbilo? Musela jsi řešit i nějaké nepříjemnosti?

Nebylo to těžké, ale ani jednoduché. Obrovskou výhodou bylo, že jsem zde měla kamarádku s nyní již manželem. O dva měsíce později jsem se seznámila se Slovákem, se kterým jsem strávila dva a půl roku, poznala jsem díky němu spoustu dalších Slováků, se kterými jsme pracovali v jedné firmě. Nepříjemnosti? Ty si děláme jen v hlavě. 🙂 Ale nastaly mi zdravotní problémy, po čtyřech měsících jsem byla nezaměstnaná, protože to šlo s celou firmou od desíti k pěti, takže následovalo stěhování a hledání nové práce.

Pokud bys měla porovnat pracovní podmínky v Česku a v Německu, v čem cítíš největší rozdíly?

Každý odpoví prvořadě plat, ale vše je na úkor něčeho, i tak se zde stále žije lépe než v Česku a člověk si dokáže splnit jedny z největších snů, v mém případě to byly ty cestovatelské.

Dále stojí za zmínku pracovní agentury, které zde hodně profitují a od toho se odvíjí i pracovní smlouva. Ne vždy a hned dostane člověk po zkušební době smlouvu na neurčito. Já musela čekat dlouhé čtyři roky, ale dřina se vyplatila a přinesla své ovoce. 

Zaskočily mě kuřácké přestávky. Nikdy jsem v Česku od nikoho neslyšela, že si může skočit zapálit, jen to teda nemá placené. U nás v práci v době největších veder děláme i delší přestávky. Do důchodu sice ještě daleko, ale nárok na něj vzniká po pěti odpracovaných letech.

Co se ti na životě v Německu líbí nebo naopak nelíbí? V čem se životní styl odlišuje od našeho?

Německo je hodně internacionální země. Vzhledem k tomu, že hodně cestuji a ráda poznávám nové kultury, tak mi v tomto zcela vyhovuje. Jednoznačně se mi nelíbí migrační krize, sama už mám nějaké zkušenosti, které naštěstí doposud vyvrcholily maximálně slovním napadením, ale zaznamenala jsem již jen očním kontaktem, že mají lidé respekt, obavy, strach.

Jak vnímáš vztah Němců k tobě? Dostala ses někdy do nepříjemné situace?

V každé zemi jsou dobří a zlí lidé, není tomu jinak u nás ani v Německu. Je fakt, že Bavoři jsou hodně sví. Byla jsem již v situaci, kdy jsem nerozuměla a pán na mě začal schválně mluvit dialektem. Všeobecně jsou zde lidé mnohem milejší a usměvavější než u nás.

Je něco, co ti v Německu vyloženě chybí?

Rodina, přátelé, česká úroveň zdravotnictví.

Co bys vzkázala Čechům, kteří přemýšlejí nad stěhováním do Německa?

Ať to zkusí. Jakmile se člověk vydá kamkoliv do zahraničí, vždy si z toho člověk něco odnese, i když zjistí, že z nějakého důvodu je v Česku lépe. Hlavně se nebát a překonat prvotní obavy a strach z jazykové bariéry. Moje rada nad zlato: nespoléhat se na Čechy a Slováky, ne vždy to je výhra.

Lucku můžete sledovat na jejím Facebooku.


Další rozhovory a příběhy ze života v Německu najdete v rubrice Německo očima Čechů.

Chtěli byste se podělit o svoje zkušenosti s prací a životem v Německu? Tak mě neváhejte kontaktovat, stále hledám nové osobnosti pro rozhovory. 

Newsletter jakdonemecka.cz