fbpx

Zaujal vás článek o studiu v Německu a hned vás napadlo „Kde na to mám vzít?“ Podíváme se dnes trochu podrobněji na to, kolik studentský život v Německu stojí a jakými způsoby se dá financovat. 

Tím nejpohodlnějším způsobem jsou samozřejmě rodiče, kteří nám celý život dávají to nejlepší k našemu vzdělání. Ne všichni si to však mohou dovolit, a jak jsem psala v předchozím článku, studium na německé univerzitě se leckdy protáhne až na dvojnásobný počet semestrů. Proto je nejlepším řešením nějaké stipendium či brigáda, abychom peněženky rodičů příliš nevysávali.

Náklady na studium v Německu

Výdaje na studium v Německu se značně liší podle spolkové země a města. Univerzita, kterou jsem si vybrala já, platí za jednu z nejlevnějších v Německu, a stejně tak Chemnitz je i mezi Němci považováno za jedno z nejméně nákladných měst na život. 

Na začátku je potřeba trochu větší finanční injekce tak, jak je tomu s nástupem na každou školu. Září je měsícem velkých výdajů. Nejenže si musíte koupit učebnice, ale musíte zaplatit Semesterbeitrag (250–600 €), zaplatit kauci na koleji či WG (400–800 €) a pokud si nejste jazykem jisti v kramflecích, tak také nějaký jazykový kurz. 

Na naší škole byl zejména pro Erasmus studenty organizován třítýdenní intenzivní kurz němčiny pro všechny úrovně, za směšné peníze – dotováno EU.

Na měsíc studia v Německu si připravte 500–1000 €

Co se týká běžných měsíčních výdajů, dá se v TU Chemnitz vyžít s 500 € na měsíc

 • jednolůžkový pokoj 190–250 €
 • jídlo v menze 1,80–2,20 €
 • Semesterbeitrag: 260 €/semestr
 • doprava je zahrnuta v Semesterbeitrag, jinak 2,20 € za jízdenku 
 • točené pivo 3,5 €
 • pití ve studentském kampusu – Pilsner lahev 2 €, víno 2 €, Cuba Libre 3,50 €

Podobné ceny jsou i v ostatních menších městech.

Universität Eichstätt-Ingolstadt

 • pokoj 250 €
 • jídlo v menze 2–3€

Tübingen Universität 

 • pokoj 290–350 €
 • jídlo v menze 2,75–4 €

Potraviny a drogerie jsou za stejnou cenu jako v ČR, mnohdy je vyšší kvalita a dokonce nižší cena – ostatně o tom už jsme psali v článku Ceny potravin v Německu: Kolik zaplatíte za nákup?

Simona studující na TU Chemnitz vidí náklady podobně jako v Česku: „Samozřejmě, některé výrobky jsou dražší, jiné levnější než v ČR, ale ve výsledku bych já osobně řekla, že výdaje jsou srovnatelné. Možná jen kolej stojí méně v ČR, ale např. v Liberci musíte bydlet v jednom pokoji ještě s někým. Pokud chcete pokoj sám pro sebe, tak se částka tolik neliší od ceny v Chemnitz, kde je ale samostatný pokoj samozřejmostí.

Tomáš to vidí stejně, náklady na kolej a jídlo jsou přibližně stejně vysoké jako v ČR, ale za služby platí víc: „Služby jsou tu o dost dražší než v Česku (posilovna, barber, restaurace).

Samozřejmě s vyššími částkami musíte počítat ve větších městech. Podle statistik vyjde jeden měsíc studia v Německu v průměru na 850 €. Ve všech městech byste se tak měli pohybovat mezi 500–1000 € měsíčně.

Způsob financování vysoké školy v Německu

Nejsnazším, nejzábavnějším a nejméně studijně náročným způsobem, jak se podívat do německých poslucháren, je program ERASMUS+.

V čerstvých devatenácti jsem si netroufla odstěhovat se do zahraničí. Nevěděla jsem ani, co jsou kredity a jaký je rozdíl mezi seminářem a přednáškou, a tak jsem se zapsala na ZČU v Plzni a podala ihned přihlášku na ERASMUS.

Program ERASMUS

Každá škola má v nabídce jiné zahraniční univerzity a má jiné podmínky pro přijetí. 

Co díky Erasmu získáte?

 • 5–12 měsíců na zahraniční univerzitě (podle nabídky vaší domácí univerzity)
 • grant 300–500 € měsíčně
 • studium v zahraničí, aniž byste museli přerušit nebo ukončit studium na vaší univerzitě v ČR (v závislosti na uznání kreditů na domácí univerzitě musíte nebo nemusíte prodlužovat)

Co za to?

 • získat minimálně 20 kreditů za semestr
 • vyřídit spoustu papírování a byrokracie před i po výjezdu (uznávání předmětů, jejich výběr, jazykový test, přijímací řízení apod.)

Na podobném principu fungují i programy CEEPUS a Freemovers. Univerzita vám zafinancuje pobyt na zahraniční instituci vlastního výběru, ale přesné podmínky, délku pobytu a částku si musíte ověřit na webu dané instituce, případně na oddělení zahraničních vztahů svojí alma mater. 

Pokud byste studijní pobyt řádně nedokončili či nezískali požadovaný počet kreditů, musíte grant vrátit. Mám pár přátel, kterým se to stalo a nebojte – univerzita vám vyjde vstříc. Často dostanete splátkový kalendář, který začne běžet až s nástupem do zaměstnání. Erasmus pobyt je většinou spíš o zábavě, než o učení, a 20 kreditů tak získáte celkem snadno, pokud se na to úplně nevykašlete. Ale jsou i univerzity, kde nemají Erasmus studenti žádné úlevy oproti ostatním. Proto je dobré si předem říct, co od pobytu očekáváte a podle toho si vybrat školu – pomůžou vám hodnocení bývalých Erasmáků.

Copernicus

Líbilo by se vám studovat v Berlíně či Hamburku? Zkuste stipendijní semestr v rámci programu Copernicus. Stipendium je vhodné zejména pro studující práv, ekonomie, sociálních nebo humanitních věd. Na studijní pobyt navazuje dvouměsíční pracovní praktikum absolvované v německém podniku nebo organizaci. Podpora zahrnuje ubytování, měsíční stipendium, zdravotní pojištění a uhrazení cestovních nákladů. 

Předpokladem pro získání stipendia je ukončení 4. semestru, dobré znalosti němčiny a společenská angažovanost.

Stipendia v Německu 

Georgius-Agricola-Stipendium

Dalším stipendiem, se kterým mám vlastní zkušenost, je tzv. Agricola. Na začátku vás sice čeká strašlivé papírování, kdy musíte dodat nejen kopie maturitního vysvědčení, bakalářského diplomu, výši příjmů, ale také doporučení některého z profesorů alma mater v němčině – ten o vás napíše, proč si zrovna vy zasloužíte podporu při studiu. 

Výše stipendia se pohybuje mezi 300–500 € na měsíc a společně s Erasmus stipendiem se dá dosáhnout na slušný příjem cca 800 € měsíčně, aniž byste pracovali.

Papírování se tedy vyplatilo a získala jsem jednorázovou finanční injekci asi 1200 €.

DAAD

Ke stipendijnímu programu DAAD se musíte přihlásit na webu www.daad.de.

Jedná se o podporu studentů, kteří dokončili bakalářské studium a rádi by se věnovali výzkumu či studiu magisterského oboru v Německu. Vyplácí se ročně a výše se pohybuje mezi 750–1000 € na měsíc. Po roce je možné zažádat o prodloužení, a tak se z něj dá teoreticky financovat celé studium (2 roky).

GFPS

Pracujete-li na nějakém projektu, výzkumu, či diplomové práci, můžete popis svého projektu předložit organizaci GFPS, která poskytuje podporu kolem 600 € měsíčně, a k tomu vám pomůže financovat Semesterbeitrag i pokoj na koleji. Výsledek vaší práce však musíte na závěr semestru prezentovat na konferenci (samozřejmě v němčině).

Stipendium se vyplácí po dobu jednoho semestru.

BTHA pro studium v Bavorsku

Při studiu ve spolkové zemi Bavorsko můžete žádat o příspěvek u Česko-bavorské vysokoškolské agentury. Jedná se o 735 € měsíčně. Podmínkou je dokončený bakalářský titul. Stipendium se uděluje na 1 rok, ale dá se každoročně prodloužit až na 3 roky. Termín podání žádostí je v prosinci. 

Česko-německý fond budoucnosti

Pokud se tématem česko-německých vztahů zabýváte v bakalářské či diplomové práci, využijte toho a zažádejte o stipendium 650–800 € měsíčně. Stipendium se uděluje na semestr nebo na rok. 

Po odeslání veškerých podkladů vybere fond čtyři nejlepší studenty a na základě toho jste pozvání na setkání stipendistů do Prahy.

Barbora se programu účastnila: „V září je setkání stipendistů, kteří pobyt absolvovali a těch, kteří chtějí vyjet. Pokud to máš za sebou, tak prezentuješ to, k čemu jsi dospěla, nebo prezentuješ návrh toho, co chceš dělat. Stejně to platí pro Němce, kteří chtějí studovat v ČR. Většina projektů byla zaměřená na kulturu.

Nadace pro studium v Německu a další možnosti financování

Širokou škálu stipendií nabízí Nadace Roberta Bosche, další možností je Nadace Hertie.

Na konkrétní požadavky a výše stipendií se musíte podívat na jejich web. 

Pokud jste nenašli žádné vhodné stipendium k vysněnému studiu, tak nezoufejte, a podívejte se ještě na web stipendien-tipps.de, kde naleznete různé stipendijní programy, z nichž sice nejsou všechny vhodné pro české studenty, ale můžete narazit na něco, co zrovna hledáte.

Ideální přivýdělek ke studium v Německu – minijob

Poslední možností, jak financovat svá studia, je najít si přivýdělek. Ať už je to práce v oboru, který momentálně studujete, nebo úplně něco jiného jako prodej v obchodním centru, v Německu najde minijob každý, kdo pracovat chce. 

Osobně jsem vyzkoušela práci na cateringových akcích, prodej ve stánku, obsluhu v baru a výuky češtiny pro cizince v jazykové škole. 

Podmínkou je, že si můžete vydělat max. 450 € za měsíc.

Opravdu nebylo nijak těžké sehnat práci. Na úřadech jste zaregistrovaní, přidělí vám Steuer ID, které nadiktujete svému zaměstnavateli, a pokud nepřekročíte výši výdělku, o nic se nemusíte starat. Minijob je osvobozen od daní i placení pojistného.

A výdělky v Německu? Za minijob je to kolem 10–15 € za hodinu. Rozhodně to nesmí být méně než 9,35 € za hodinu, protože to je minimální mzda stanovená zákonem.

Existuje i jednorázový minijob, kde si smíte vydělat i více, ale zase práci nesmíte vykonávat dlouhodobě. Podívejte se na veškeré informace o minijobu v podrobném článku.

Tak vidíte – mnohdy si můžete žít dokonce lépe než jako student vysoké školy v Čechách. Stačí jen trochu hledat, ptát se a přežít nekonečné papírování, na které jsou Němci mistři. 🙂

Autorkou článku je Kristýna Šrédlová z Kika’s German.

Newsletter Jak do Německa