Všichni víme, že studium je jedna věc a praxe věc druhá. Většina zaměstnavatelů v ČR po vás bude chtít minimálně nějaké pracovní zkušenosti a ohánět se titulem vám nepomůže. V Německu to ale může být jinak, třeba i z toho důvodu, že nejrůznější stáže jsou součástí studia, a tak absolventi vstupují na pracovní trh již se zkušenostmi z praxe.

Na důvody, proč byste měli dát přednost univerzitě v Německu před tou v tuzemsku, jsem se zeptala mladých lidí, kteří již v Německu uplatnění našli.

František: Studoval na TU Chemnitz přes studijní program s dvojitým diplomem ve spolupráci s VUT v Brně (Fakulta strojního inženýrství). Pracuje ve studovaném oboru jako konstruktér, zejména vývoj a konstrukce jednoúčelových strojů, výrobních a montážních linek. Téměř dva roky pracoval pro firmu Siemens a od června nastupuje na univerzitu jako výzkumný pracovník. 

Aneta: Už 3 roky pracuje jako wissenschaftliche Mitarbeiterin na Professur Kunststoffe TUC. Studovala na univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, fakulta technologická, polymerní materiály a technologie (inženýrství polymerů).

Barbora: Studovala na Katholische Universität Eichstätt-Ingolstadt, obor Werbung Interkulturell.

Vysoký plat i jako absolvent 

Platy v Německu jsou až třikrát vyšší než v Čechách a je to jeden z důvodů, proč stále více Čechů odchází za prací za hranice. Mohlo by se zdát, že po pěti (někdy i více) letech studia si absolvent zaslouží odměnu. V Česku to však většinou neplatí, jak jsem již zmínila –⁠ důležité jsou praktické zkušenosti, ne titul – a tak se platy absolventů a lidí s praxí liší až o několik desítek tisíc korun, na které si zaměstnanci musí několik let trpělivě počkat. V Německu to tak úplně neplatí.


František: V mém oboru je často Německo vnímáno jako země se silným průmyslovým zázemím a je určitě přínosné účastnit se projektů přímo zde. Zajímavým bonusem může být samozřejmě i ohodnocení práce, ihned po studiu lze najít uplatnění se slušným ohodnocením, na které absolvent na českém trhu práce mnohdy nedosáhne. A při případném návratu do ČR násobně stoupá hodnota na českém pracovním trhu (z vlastní zkušenosti).

Perfektní znalost cizího jazyka

Jedna věc je, když se cizí jazyk učíte jako prostředek ke komunikaci s přáteli, či při cestování. Druhá věc je, když se v něm denně pohybujete, musíte v něm číst skripta a naučit se odborné výrazy z oboru, které mnohdy neznáte ani česky. Po několika letech na univerzitě budete němčinu perfektně ovládat, což vám přinese výhody nejen na pracovním trhu, ale i v životě. Nikdy nevíte, kdy se z vás stane lektor němčiny jako v mém případě.

Aneta: Všem bych doporučila naučit se rychle německy. Důležitá je zejména odborná němčina. Nebát se a třeba zajít i za vyučujícím a říct mu že jste na Erasmu a úplně němčinu neovládáte. Mně se vyplatilo, že jsem na přednáškách řekla, že rozumím jen málo. Pak si mě přednášející pamatovala, a když jsem hledala místo na pracovní stáž, tak to nebyl problém a nakonec mi nabídli i práci.

František: Doporučuji určitě snahu co nejdříve mluvit německy a odstranit zvyk používat angličtinu. Ze zkušenosti vím, že toto je poměrně složité, ze začátku to bolí a člověk má snahu sklouznout do angličtiny. Anglicky se většinou domluvíte, ale zejména na východě Německa bude němčina obrovskou výhodou při hledání uplatnění. Navíc tím, že se učíte jazyk, ukážete snahu a vůli, tím ukazujete cílevědomost a firmy ji velmi cení.

VÝUKA NĚMČINY – LEKTOR, JAZYKOVKA, NEBO PO SKYPU? NAJDĚTE SI NEJLEPŠÍ ZPŮSOB!

Brigáda v oboru už při studiu

V České republice si většina studentů přivydělává na živobytí prací, a to po kavárnách, barech a fastfoodech, jinde by vás totiž s velkou pravděpodobností ani nezaměstnali. Tzv. poloviční či čtvrteční úvazky u nás nejsou příliš oblíbené. V Německu dosáhnete na dobré pracovní místo i slušné platové ohodnocené již během studia. Má to tři výhody – vyděláte si dobré peníze, vzděláváte se ve svém oboru i prakticky a často si tím zajistíte stálé pracovní místo.

František: Myslím si, že jsou obecně lidé s technickým vzděláním velmi žádaní, zejména na východě Německa. Při studiu jsem si našel brigádu (stáž), kde jsem psal diplomovou práci a poté prakticky ihned nastoupil do zaměstnání. Práci v oboru jsem měl tedy zajištěnou již při ukončení studia.

Aneta: Studovala jsem v Čechách a v Německu jsem byla na Erasmu a na stáži. Pracovní stáž jsem měla na Professur Kunststoffe, pracovala jsem tam na své diplomce. Po odevzdání v Česku jsem tam ještě jednou jela, abych odprezentovala výsledky a po prezentaci mi řekli, že když odstátnicuji, a budu chtít pracovat v Německu, můžu začít u nich. Když jsem se asi za cca 2 měsíce vrátila jako oficiální zaměstnanec, tak se nic nezměnilo, zůstala mi i kancelář a výhodu to mělo takovou, že jsem již všechny znala a nemusela jsem se dlouho zaučovat.

Barbora: Budoucím absolventům německých univerzit bych doporučila absolvovat během studia nějakou stáž či praktikum. U mých spolužáků to bylo běžné, že už nějakou praxi měli za sebou, hodně se na to při pohovorech kouká. My Češi taky občas chodíme na stáže, ale určitě ne v takovém rozsahu.

Jak si v Německu vybrat univerzitu?

O výběru univerzity byste měli začít přemýšlet minimálně půl roku dopředu. Příprava k přihlášení se na německou univerzitu zabere čas, a to zejména proto, že k přihlášce přikládáte spoustu dokumentů – nejen ověřené a přeložené dokumenty, ale také jazykový certifikát C1.

Simona: Je nutné, aby se zájemce o studium začal informovat o blížících se termínech na zkoušku z německého jazyka. Certifikát lze získat u různých institucí v různých městech světa. Seznam těchto uznávaných institutů uvádí každá škola individuálně. Je nutné rezervovat si termín, mít dostatečné znalosti v jazyce, naplánovat cestu apod. Zkouška se skládala v našem případě ze dvou částí. Každá část byla v jiný den. Bylo tedy nutné zajistit si ubytování. Pokud uchazeč certifikát získá, musí počítat s jeho doručením, které trvá cca 5 týdnů.

STUDIUM NA VYSOKÉ ŠKOLE V NĚMECKU

Jak a kde studijní obor v Německu hledat?

Nejdříve byste sami měli vědět, o jaký obor se zajímáte a co byste chtěli v Německu studovat. Má-li to být některý z oborů jako medicína či právo, začněte s přípravou ještě o několik let dříve a opravdu dobře se učte. O tyto obory je velký zájem i mezi Němci a přijati jsou pouze studenti s nejlepším prospěchem, tzv. Numerus Clausus.

Máte-li představu o oboru, může vám posloužit katalog vysokých škol, ve kterém najdete kolem sedmiset vysokých škol a dvaceti tisíc oborů.

Priority aneb Co vám ještě pomůže s rozhodováním

Vzdálenost od domova

Nezapomeňte si ujasnit, jak často chcete jezdit do České republiky. Pokud chcete být doma často, mrkněte na univerzity v Sasku a Bavorsku, ze kterých je dobré spojení zpět do Česka. Německo je velká země, a pokud budete studovat například v Hamburku, moc často si domů na víkend nezajedete.

Finance

Dalším důležitým faktorem jsou ceny. Vyberete-li si malou univerzitu v menším městě, tak jako TU-Chemnitz nebo Universität Eichstätt-Ingolstadt, vystačíte si s 400–500 € na měsíc. Pokud se však rozhodnete pro život v Mnichově, počítejte s náklady minimálně dvojnásobnými.

KOLIK STOJÍ STUDIUM V NĚMECKU ANEB STUDENTSKÝ ŽIVOT BEZ PŮJČEK

Franzi: V Mnichově jsem měla malý pokoj (11m2) a zbytek bytu jsem sdílela se dvěma dívkami. Platila jsem za ten pokoj 540 eur, a to jsme bydleli na okraji města, 40 minut od centra.

Monika: Studovala jsem v Durynsku. V Erfurtu bylo ubytování hodně levné, kolem 190 euro za pokoj. Po zaplacení Semesterbeitrag jsme měli dopravu po městě zdarma. Vybrala jsem si Erfurt záměrně. Není to daleko, z Prahy jezdí přímý spoj a univerzitní město je malé a komorní.

Nejlepší obory a univerzity v Německu

TUM – Technická univerzita Mnichov

Platí nejen za jednu z nejlepších univerzit Německa, ale i celé Evropy v mezinárodním měřítku. Nabízí asi 170 oborů, podporovaných komunitou učitelů a profesionálů. www.tum.de

LUM – Ludwig-Maximilians Universität München

V Mnichově můžete studovat také na LUM. Tato univerzita nabízí širokou škálu oborů – od humanitních a ekonomických, až po právo či medicínu. Ve všech fázích akademického vzdělání se tu klade důraz na vazby mezi výzkumem a obsahem kurzu. Univerzita je kosmopolitní a cení si rozmanitosti. Velmi se angažuje v kulturním dění. www.uni-muenchen.de

Ruprecht Karls Universität Heidelberg

Heidelberg je nádherné město s nejstarší univerzitou Německa, která je celosvětově vyhlášená a ve světových žebříčcích se umisťuje dokonce výše než americké univerzity považované za elitní vysoké školy. Na univerzitě je dvanáct fakult rozmístěných do prostor historického centra (humanitní a právní vědy) a kampus na Neuenheimer Feld (přírodní a sportovní vědy) a lékařské obory. Mimo to má univerzita spoustu dalších institutů a pracovišť ve městě i v jeho okolí. www.uni-heidelberg.de

Humboldt Universität Berlin

Berlín, úžasné město plné příležitostí, historie, mladých lidí a také vzdělanosti – HU Berlin byla první univerzitou, která sjednotila výzkum a výuku, prosazovala výzkum bez omezení a poskytovala studentům komplexní vzdělání. Momentálně můžete studovat na devíti fakultách více než 180 různých oborů. www.hu-berlin.de

Universität Hamburg

Tento ústav je největší výzkumnou a vzdělávací institucí v severním Německu. Jako jedna z největších univerzit v zemi nabízí širokou škálu studijních programů (170 oborů na 8 fakultách) a vynikající výzkumné příležitosti

Studujete-li medicínu, mohla by vás zajímat oblast infekčního výzkumu, kde doktorandi a studenti zkoumají strukturu, dynamiku a mechanismy infekčních procesů na podporu vývoje nových léčebných metod a terapií. www.uni-hamburg.de

Eberhard Karls Universität Tübingen 

Menší univerzita v jihozápadním Německu, kterou vystudovala řada slavných filozofů jako Hegel či Schelling. Možná proto byla zařazena mezi nejlepší univerzity v Německu a pyšní se titulem Excellence. Nabízí sice jen 7 fakult, ale zato 300 oborů. uni-tuebingen.de

Leibniz Universität Hannover

Jedna z nejlepších technických univerzit v Německu s ideálním zázemím pro mladé vědce. Nabízí nejen široké spektrum oborů, ale i výzkum v oblasti biomedicíny, strojírenství, kvantové optiky či gravitační fyziky. Kromě technických oborů zde můžete studovat architekturu, právo a ekonomii nebo společenské a humanitní vědy. www.uni-hannover.de

Pokud stále hledáte a na prestiži univerzity vám záleží, stačí vygooglit best universities in Germany a můžete se prodírat webovými stránkami více než sedmi set univerzit.

Rady a tipy pro studenty – co se ještě může hodit

František: Snažte se být již při studiu aktivní a vyhledávat příležitosti. Při začátcích hledání práce doporučuji konzultaci s kariérním centrem. Na naší univerzitě byla tato služba zdarma a nejenže mi poradili, ale také mi formálně upravili životopis, což výrazně pomohlo při komunikaci s potenciálními zaměstnavateli. Dnes velké množství firem využívá platformy LinkedIn a v německém prostředí XING, zde je komunikace rychlejší, flexibilnější a snad i o něco méně formální. Je to skvělý nástroj, ale radil bych kandidátům, aby byli obezřetní, a nenadchli se pro první firmy, ze kterých je personalisté oslovili. Na nejlepší pozice se pravděpodobně budete muset hlásit sami a budete mezi více uchazeči, než naopak. 

Aneta: O práci není nouze. Všechno má své pro a proti, člověk si na ten univerzitní systém musel jen zvyknout. Ráda bych opustila práci na univerzitě a našla si zaměstnání v průmyslu. 

Kika: Během studia na univerzitě mě oslovila místní jazyková škola s tím, že hledají lektory českého jazyka pro cizince (Němce). Připadalo mi to jako cool nápad, a začala jsem tedy vyučovat češtinu. V jazykovce jsem se seznámila se svým studentem, jehož firma expandovala do České republiky a on kromě lektorky potřeboval i tlumočnici a překladatelku. Po roce spolupráce s touto firmou jsem začala pracovat i pro české jazykové školy a učila jsem němčinu pro Čechy. Chtěla jsem cestovat a pracovat z domu (z cest), proto jsem si vybrala Skype výuku a momentálně je to rok, co jsem na volné noze. Člověk zkrátka nikdy neví, jaké příležitosti na něj kde čekají. 

Autorkou článku je Kristýna Šrédlová z Kika’s German.

Newsletter jakdonemecka.cz