AKTUALIZACE: 20. 2. 2021
Chystáte se za prací do Německa, ale nejste si jistí, co je potřeba zařídit na úřadech? Díky členství České republiky v EU je to úplně jednoduché – stačí zařídit pár formalit a je to! Zvládne to opravdu každý, i bez pomoci agentury.
Zjistěte, jaké dokumenty budete potřebovat před nástupem do práce v Německu a co musíte zařídit na úřadech jako zaměstnanec. Na konci článku najdete také návod krok za krokem, co zařídit před stěhováním do Německa a naopak při návratu zpět do České republiky.
- Je pro práci v Německu potřeba pracovní povolení nebo povolení k pobytu?
- Přihlášení k pobytu v Německu
- Daňové číslo – Steuer ID vs. Steuernummer
- Co musím zařídit jako pendler?
- Zdravotní pojištění v Německu
- Sociální pojištění v Německu
- Krok za krokem, co zařídit před odjezdem z ČR a po příjezdu do Německa a po návratu do ČR
Po návratu z Německa nezapomeňte na podání daňového přiznání.
Je pro práci v Německu potřeba pracovní povolení nebo povolení k pobytu?
Čeští občané mohou cestovat do Německa pouze s platným občanským průkazem nebo cestovním pasem. Při stěhování za prací je však potřeba nahlásit své německé bydliště na obecním úřadu.
Přihlášení k pobytu v Německu
Po přistěhování do Německa za prací mají čeští občané povinnost nahlásit své německé bydliště do 14 dnů na příslušném úřadu. Pokud to nestihnete, hrozí vám peněžní sankce, nicméně zatím jsem se nesetkala s tím, že by bylo pozdější přihlášení problém. Přesto je včasné přihlášení k pobytu velmi důležité, protože teprve poté vás zaregistrují na finančním úřadu a přidělí vám daňové číslo – Steuer ID.
Přihlášení k pobytu provedete na obecním úřadu nebo radnici obce, kde máte německé bydliště. Pokud si nejste jisti, vyhledejte si správný úřad na googlu. Například správný úřad v Erfurtu hledejte pod hesly “Meldebehörde Erfurt”, “Einwohnermeldeamt Erfurt” nebo “Anmeldung EU-Bürger Erfurt”.
Pro přihlášení k pobytu potřebujete podepsané potvrzení od pronajímatele vašeho bytu – Wohnungsgeberbestätigung (můžete ho stáhnout ZDE) a pasovou fotografii. Na úřadu dostanete formulář, kam vyplníte svoje údaje. Dejte si pozor na kolonku náboženství – pokud nejste věřící a nechcete platit každý měsíc církevní daň (Kirchensteuer), žádné náboženství nevyplňujte (a dejte si pozor, aby to za vás neudělala snaživá úřednice jako v našem případě). Odhlásit se od církevní daně je totiž poměrně složitá procedura.
Ve velkých městech si nezapomeňte zarezervovat termín na úřadu předem na internetu.
Pokud jste v Německu ještě nepracovali, po přihlášení německého bydliště vás automaticky zaregistrují také na finančním úřadu, který vám přidělí daňové číslo (Steuer ID). Nejlepší je hned se zeptat, jakým způsobem vám ho doručí. Měli byste ho dostat automaticky poštou, ale pokud to trvá moc dlouho, budete muset navštívit finanční úřad. Bez daňového čísla vás totiž po dvou měsících automaticky zařadí do daňové třídy 6, ve které se odvádí nejvyšší zálohy na daň z příjmu.
Proč je důležité mít německou adresu
Po přestěhování do Německa zjistíte, že bez německé adresy nezařídíte v podstatě nic. Budou ji po vás chtít na zdravotní pojišťovně, při založení konta v bance, nebo kvůli potvrzení o bezdlužnosti Schufa, až budete hledat bydlení… Přihlášení k pobytu je také důležité, abyste získali daňové číslo a mohli jste správně odvádět zálohy na daně.
Jenomže jak to udělat, když první dny bydlíte například na hotelu nebo přes Airbnb a nájem hledáte až na místě? V tom případě se vám všechno papírování bohužel odsouvá. Ze své zkušenosti vím, že paní na pojišťovně byla neoblomná. Jestli v Německu pracujete, tak musíte mít německou adresu a tečka. Do té doby mi potvrzení o pojištění odmítli vystavit.
Nakonec jsme tuhle prekérní situaci vyřešili pomocí Wohnen auf Zeit, neboli krátkodobého pronájmu. V Německu je to poměrně rozšířená forma ubytování, která se hodí právě první měsíce, než si najdete byt. Narozdíl od hotelu si adresu ubytování můžete přihlásit na úřadu a vyřídit si v klidu všechny formality.
Daňové číslo – Steuernummer vs. Steuer ID
Při nástupu do práce v Německu po vás pravděpodobně budou požadovat Steuernummer. To je staré daňové číslo, které se neustále měnilo, když se člověk přestěhoval. Pro usnadnění bylo od roku 2008 zavedeno jedinečné Steuer ID. To funguje na stejném principu jako rodné číslo v Česku, Němci ho získají hned při narození a celý život zůstává stejné. Někteří však tyto dva výrazy stále zaměňují. Proto se neděste, když po vás zaměstnavatel bude chtít Steuernummer – nejspíš má na mysli Steuer ID.
Steuer ID je podmínkou pro žádost o Kindergeld.
Steuer ID musí od 1. ledna 2020 předložit při nástupu do práce také pendleři. Dříve to u nich nebylo povinné a Steuer ID získali až s prvním daňovým přiznáním. To se teď mění a je potřeba o něj zažádat viz další kapitola Co zařídit jako pendler.
Pracovní povolení v Německu
V rámci volného pohybu pracovníků mají občané České republiky od 1. 5. 2011 právo pracovat v Německu bez pracovního povolení. V současné době tedy nepotřebujete žádné pracovní povolení, ani nemusíte splňovat speciální podmínky pro získání zaměstnání. Na české pracovníky se vztahují stejná práva jako na německé občany – například právo na minimální mzdu nebo sociální zabezpečení.
Návrat z práce v Německu zpět do ČR
Před návratem do Česka se musíte od přechodného pobytu v Německu opět odhlásit. Zařídíte to na stejném úřadu, na jakém jste se přihlásili. Není k tomu potřeba žádný formulář, stačí tam dojít a oznámit, že se stěhujete zpět do Česka. Pro jistotu je dobré mít s sebou výpověď pracovní smlouvy.
⇛ 8 VĚCÍ, KTERÉ MĚ PŘEKVAPILY NA ŽIVOTĚ V NĚMECKU
Co musím zařídit jako pendler?
Pokud každý den dojíždíte za prací do Německa, ale bydlíte stále v České republice, musíte si vyřídit všechny náležitosti jako pendler. To se mírně odlišuje od postupu popsaného výše.
Pendleři se v Německu nepřihlašují k pobytu. Místo toho musíte zažádat o zamezení dvojího zdanění a zároveň o určení daňové třídy. K tomu potřebujete formulář Žádost o projednání jako pracovník s neomezenou povinností k odvodu daně z příjmu – stáhnete zde.
Jako pendler jste povinni tento formulář podávat na českém finančním úřadu každý rok v lednu, bude vás to stát 100 Kč za kolek. Pokud byste si nevyřídili potvrzení každý rok včas, hrozí, že vás zařadí do daňové třídy 6 s největšími zálohami na daně a rozdíl získáte zpět až při podání daňového přiznání.
Formulář Žádost o projednání jako pracovník s neomezenou povinností k odvodu daně z příjmu musíte vyplnit ve třech vyhotoveních. První dvě jsou v češtině a jeden v němčině. Formuláře jsou stejné, takže vyplnění v němčině určitě zvládnete. Vyplníte oddíly A, B a pokud máte manžela/manželku, tak i odstavec C. Ve formuláři zaškrtněte také políčko pro daňovou třídu, u pendlerů se nejčastěji jedná o 1 (svobodný/á) nebo 3 (ženatý/vdaná).
Tento formulář podáte na českém finančním úřadu podle místa svého bydliště. Poprvé si s sebou vezměte i pracovní smlouvu. Během několika dní vám FÚ formulář potvrdí a zašle na adresu jednou česky a jednou německy. Udělejte si kopie a ty předejte zaměstnavateli, který je předá na německý FÚ. Následně vám z německého finančního úřadu přijde potvrzení Bescheinigung für den Lohnsteuerabzug, jehož kopii předejte zaměstnavateli. To je vše – postup budete opakovat každý rok v lednu.
⇛ PENDLEŘI A KORONAVIRUS: JAKÉ JSOU PODMÍNKY PRO DOJÍŽDĚNÍ ZA PRACÍ DO NĚMECKA
Nezapomeňte na to, že jako pendler máte v Německu povinnost podávat daňové přiznání, i když patříte do daňové třídy 1.
Zároveň musíte od 1. ledna 2020 zažádat na německém finančním úřadu o Steuer ID. V minulosti jste ho jako pendleři získali až s prvním daňovým přiznáním. To se teď mění. I jako pendleři musíte předložit zaměstnavateli svoje Steuer ID hned od počátku zaměstnání, jinak budete zařazeni do daňové třídy 6, ve které se odvádí velmi vysoké zálohy na daně (až 40 % hrubé mzdy).
Pokud jste pendler a Steuer ID nemáte, neprodleně o něj zažádejte FÚ, pod který spadá váš zaměstnavatel. Žádost si stáhněte zde, musíte k ní přiložit kopii občanského průkazu. Steuer ID vám bude doručeno na adresu do ČR, ale ve formuláři můžete zaškrtnout, že si přejete rovnou ho zaslat i svému zaměstnavateli.
Na rozdíl od žádosti o určení daňové třídy stačí o Steuer ID zažádat jen jednou za život. Číslo vám zůstane stejné, i když práci v Německu přerušíte a opět se vrátíte.
Zdravotní pojištění v Německu: co je potřeba zařídit
Zdravotně pojištěni můžete být vždy jen v jednom státě Evropské unie. Proto se další postup odvíjí od toho, jestli:
- už máte podepsanou pracovní smlouvu v Německu,
- jedete do Německa hledat práci.
1. Máte podepsanou pracovní smlouvu v Německu.
Pokud v Německu začnete pracovat, musíte tam být i zdravotně pojištěni. Jestliže již máte domluvenou práci v Německu a podepsali jste pracovní smlouvu od určitého data, měli byste zajít na svoji zdravotní pojišťovnu ještě před odjezdem z ČR. Tam musíte nahlásit, od jakého data budete pracovat v Německu a vrátit svůj Evropský průkaz zdravotního pojištění (modrá kartička). Obvykle nemají pojišťovny na odhlášení žádný speciální formulář, ale budete muset předložit německou pracovní smlouvu.
Místo průkazu zdravotního pojištění si nechte vystavit Potvrzení dočasně nahrazující Evropský průkaz do té doby, než vám začne běžet německý pracovní úvazek. Například máte pracovní smlouvu od 1. 7. 2019, ale kartičku na pojišťovně vrátíte už 20. 6. 2019. Do konce června vám vystaví náhradní potvrzení, abyste měli nárok na lékařské ošetření.
Pokud jste pracovali jako OSVČ, musíte se před odjezdem odhlásit nejen ze zdravotního, ale také ze sociálního pojištění.
2. Jedete do Německa hledat práci.
Jestliže jedete do Německa práci teprve hledat, je nejlepší, když zůstanete zatím pojištěni v Česku. V případě potřeby se můžete nechat ošetřit na základě Evropského průkazu zdravotního pojištění, který slouží jako doklad o nároku na nezbytně nutnou lékařskou péči.
Na základě průkazu máte nárok na akutní ošetření za stejných podmínek jako místní obyvatelé. Pozor – to však také znamená uhradit stejné poplatky za ošetření jako německý pojištěnec. Zdravotním pojištěním není krytý ani případný převoz zpět do České republiky. Pokud chcete pokrýt i náklady na spoluúčast nebo převoz do ČR, je lepší uzavřít navíc ještě cestovní pojištění.
V případě, že se rozhodnete ponechat si prozatím české pojištění a odjet hledat práci do Německa, máte dvě možnosti (předpokládám, že jste již ukončili pracovní poměr v ČR):
- Přihlásit se na úřad práce: Pojištění za vás jako nezaměstnaného v ČR platí stát, ale musíte se dostavit na schůzky na úřad práce a dodržovat jeho nařízení.
- Přihlásit se u zdravotní pojišťovny jako samoplátce (OBZP): Máte volnost, ale musíte každý měsíc uhradit zdravotní pojištění ve výši 2052 Kč (sazba pro rok 2021).
V okamžiku, kdy v Německu začnete vykonávat výdělečnou činnost, musíte to neprodleně (do 8 dnů) oznámit svojí české zdravotní pojišťovně a vrátit průkaz pojištěnce. Stačí zaslat krátkou žádost o ukončení zdravotního pojištění a přiložit doklad o pracovním úvazku v Německu (pracovní smlouvu).
Aktuální informace si ověřte na stránkách zdravotní pojišťovny VZP.
Jak si vybrat zdravotní pojišťovnu v Německu
Při nástupu do práce v Německu se vás zaměstnavatel zeptá, u jaké zdravotní pojišťovny (Krankenkasse) jste zaregistrováni. Svoji zdravotní pojišťovnu si můžete vybrat. V Německu existuje kromě veřejného zdravotního pojištění ještě soukromé. Jedná se o duální systém, který v současné době zahrnuje přes 100 veřejných a 40 soukromých zdravotních pojišťoven.
Základní veřejnou pojišťovnou je AOK (obdoba české VZP). Od veřejné zdravotní pojišťovny můžete za splnění určitých podmínek přejít k soukromé. V roce 2021 je podmínkou pro přechod k soukromé pojišťovně minimální roční příjem 64 350 €. Ale pozor – jakmile jste jednou soukromě pojištěni, už se v podstatě nemůžete vrátit k veřejné pojišťovně, i když vaše příjmy klesnou pod minimální hranici.
Zaměstnavatel po vás při nástupu bude nejspíš vyžadovat Mitgliedsbescheinigung der Krankenversicherung – potvrzení o členství u zdravotní pojišťovny. To pochopitelně nemáte, protože jste byli doposud pojištěni v ČR. Stačí tedy zaměstnavatele požádat, aby vás přihlásil u vámi vybrané pojišťovny, protože jste ještě v Německu nepracovali. Všechny potřebné dokumenty pro vystavení kartičky pojištěnce dostanete poštou.
V případě, že vás zaměstnavatel odmítne přihlásit, dojděte si na pobočku vámi vybrané pojišťovny sami a požádejte o registraci. Vezměte si s sebou pasovou fotografii a svoji pracovní smlouvu. Pojišťovna vám vystaví Mitgliedsbescheinigung, které předáte zaměstnavateli a on za vás může začít odvádět zdravotní pojištění.
Plastovou kartičku pojištěnce obdržíte následně poštou. To může trvat několik týdnů. Do té doby si můžete na pobočce vyžádat papírové potvrzení, které průkaz pojištěnce nahrazuje. Vydají vám ho však až ve chvíli, kdy vás zaměstnavatel na pojišťovnu skutečně nahlásí – to musí udělat nejpozději s první výplatou.
Chci být zdravotně pojištěný jako pendler
Pokud každý den dojíždíte za prací do Německa, ale bydlíte stále v České republice, musíte si vyřídit všechny náležitosti jako pendler. Na zdravotní pojišťovně si však můžete zažádat o status pendlera i v případě, že máte přihlášenou adresu v Německu a do Česka dojíždíte méně často, například každý víkend. Je to dobré v tom, že budete mít nárok na ošetření v České republice, jako byste byli českými pojištěnci.
Jakmile vás zaměstnavatel přihlásí ke zdravotnímu pojištění (nejpozději s první výplatou), zažádejte si na pojišťovně o pendlera. Nejspíš budete muset vyplnit jednoduchý formulář, kde uvedete, jak často dojíždíte do Česka. Pojišťovna vám následně vystaví formulář E106/S1, se kterým přijdete na pobočku své české pojišťovny. Od české pojišťovny dostanete žlutý průkaz pojištěnce, který vám dává právo na plnou zdravotní péči v České republice. Počítejte však s tím, že vyřízení pár týdnů potrvá.
Někdy posílá německá pojišťovna formulář E106/S1 poštou přímo do vaší české pojišťovny. V tom případě byste měli na svoji českou adresu dostat dopis, ve kterém to potvrzují. S tím pak vyrazte do české pojišťovny, ať vám začnou vyrábět kartičku. Myslím totiž, že úplně automaticky to bohužel nefunguje. Jestli potřebujete jít v ČR k doktoru, než se žlutá kartička vyrobí, vyžádejte si na pobočce alespoň papírové Potvrzení o registraci, to je platné maximálně 6 měsíců.
Zdravotní pojištění při návratu do ČR – formulář E104
Po návratu z Německa se musíte opětovně přihlásit u své zdravotní pojišťovny a předložit doklad o zdravotním pojištění v Německu a jeho délce. Pokud takový doklad nepředložíte, musíte pojistné doplatit zpětně. Jako doklad o placení pojištění v zahraničí slouží formulář E104, ve kterém vám německá zdravotní pojišťovna potvrdí délku trvání vašeho pojištění.
Formulář vám buď vystaví přímo na pobočce, nebo vám ho zašlou poštou do ČR. Pro jeho vystavení pojišťovna vyžaduje potvrzení o odhlášení z německého bydliště. Poslání poštou se může samozřejmě protáhnout a pravděpodobně nebudete mít potvrzení v ruce hned po vašem návratu do ČR. Přesto neprodleně vyrazte na pobočku svojí české pojišťovny a informujte je, že se vracíte do ČR a chcete se opět přihlásit k pojištění. Prozatím jim bude stačit například čestné prohlášení a výpověď německé smlouvy (nebo smlouva na dobu určitou), E104 doložíte dodatečně.
Sociální pojištění v Německu: Co je potřeba zařídit
Pro zaměstnance je sociální pojištění v Německu povinné. Jakmile si vyberete zdravotní pojišťovnu, začne za vás zaměstnavatel odvádět zdravotní i sociální pojištění. To funguje automaticky, vy nemusíte dělat vůbec nic.
V Německu existuje tzv. 5 pilířů sociálního pojištění:
- nemocenské pojištění,
- důchodové pojištění,
- pojištění pro případ nezaměstnanosti,
- úrazové pojištění,
- pojištění pro případ odkázanosti na dlouhodobou péči.
Sociální pojištění při návratu do ČR – formulář PD U1
Po ukončení pracovního poměru v Německu je dobré nechat si vystavit formulář PD U1. Ten plní v podstatě funkci zápočtového listu. Slouží jako potvrzení o době placení sociálního pojištění v Německu a budete ho potřebovat pro přiznání podpory v ČR.
Formulář vám vystaví úřad práce podle vašeho bydliště (Agentur für Arbeit). Žádost o vystavení PD U1 zašlete na adresu příslušné pobočky úřadu práce. Pokud nevíte adresu, získáte ji zadáním poštovního směrovacího čísla na odkazu na webu Agentur für Arbeit.
Žádost o vystavení formuláře PD U1 (Antrag auf Ausstellung eines PD U1) si stáhněte ZDE. K žádosti přiložte kopii potvrzení o zaměstnání (Arbeitsbescheinigung – stáhněte ZDE), které vám potvrdí zaměstnavatel. Nejlepší je nechat si ho vyplnit ještě poslední pracovní den.
Aktuální informace si ověřte na webových stránkách MPSV.
Postup krok za krokem, co je potřeba pro práci v Německu a po návratu zpět do ČR
Zdá se vám celý postup složitý? Vůbec není! Teď víte spoustu podrobností, co všechno je potřeba při stěhování za prací do Německa. Pro jistotu vám ale shrnu ještě jednou krok za krokem, jak budete postupovat.
Před odjezdem z ČR
1. Zkontrolujte si platnost dokladů (občanský průkaz/pas, řidičský průkaz).
2A. Pokud už máte podepsanou pracovní smlouvu v Německu od určitého data, zastavte se ve svojí zdravotní pojišťovně – odhlaste se z českého pojištění a vraťte kartičku.
2B. Pokud budete práci teprve hledat, do Německa odjedete s českou kartičkou pojištěnce. Jakmile zahájíte výdělečnou činnost, máte povinnost to nahlásit svojí české pojišťovně do 8 dnů.
Po příjezdu do Německa
3.A Do 14 dnů nahlaste svoje německé bydliště na příslušný obecní úřad nebo radnici (Meldebehörde). Tamtéž se zeptejte na Steuer ID, zda ho obdržíte poštou nebo si ho musíte vyzvednout na finančním úřadu.
3B. Jako pendler si musíte po podepsání pracovní smlouvy zařídit zamezení dvojího zdanění a přiřazení daňové třídy. Potřebujete k tomu formulář Žádost o projednání jako pracovník s neomezenou povinností k odvodu daně z příjmu. Ten nejdřív potvrdí český FÚ, pak německý a vydá vám Bescheinigung für den Lohnsteuerabzug. Zároveň musíte zažádat na německém finančním úřadu o Steuer ID.
4. Vyberte si zdravotní pojišťovnu a požádejte zaměstnavatele o přihlášení (případně si na pojišťovnu zajděte sami a zaměstnavateli přineste Mitgliedsbescheinigung der Krankenversicherung).
5. Přibližně po měsíci byste již měli obdržet Steuer ID – předejte ho co nejdříve zaměstnavateli. Daňové číslo je důležité pro odvedení záloh na daň z příjmu.
6. Nejpozději s první výplatou by vás měl zaměstnavatel přihlásit ke zdravotnímu pojištění. Pokud chcete, můžete si od této chvíle vyzvednout na pobočce potvrzení o pojištění (než vám vyrobí kartičku). Zároveň si můžete zažádat o pendlera (formulář E106/S1), pokud na něj máte nárok.
Ihned od začátku pracovního poměru v Německu můžete žádat o přídavky na děti – Kindergeld.
Po návratu do ČR
Před návratem se nezapomeňte opět odhlásit od přechodného pobytu v Německu na obecním úřadu/radnici.
Po návratu se ihned přihlaste ke zdravotnímu pojištění v Česku. Pro potvrzení doby pojištění v Německu budete potřebovat formulář E104 od německé zdravotní pojišťovny.
Pro potvrzení doby sociálního pojištění a nárok na podporu si vyžádejte na německém úřadu práce formulář PD U1.
Potřebujete poradit s hledáním práce v Německu? Tak využijte 10 tipů, jak najít práci nebo seznam užitečných odkazů, kde hledat.
Jestli nejste s němčinou zrovna kamarádi, mrkněte na článek, co je dobré zvážit při hledání práce v Německu bez jazyka.
Pokud máte děti, zjistěte, jak žádat o Kindergeld.
Stále se v důležitých dokumentech a úřadech ztrácíte? Ptejte se v komentářích, pokud budu znát odpověď, ráda vám poradím. 🙂
Prosim kde hledat praci v Torgau nemecko bydleni mame,ale moc neumime mluvit.praci potrebuji co nejdrive jinak nam nespustej davky.Dekuji za kazdou radu.S pozdravem Holomkovi
Dobrý den,
celou řadu zdrojů, kde hledat práci v Německu, jsem sepsala v tomto článku https://jakdonemecka.cz/prace/kde-hledat-praci-v-nemecku/
Zdravím,
Jana
Nemám A1. Nikdy ji po mně nechtěli. Dané a vše okolo platím. Je nutný tento papír mit
Dobrý den,
z vaší otázky nechápu, zda v Německu pracujete jako zaměstnanec nebo OSVČ. Pokud jste zaměstnanec v německé firmě, tak A1 nepotřebujete. Jako OSVČ (nebo zaměstnanec české firmy vykonávající činnost v Německu) jste povinna A1 mít.
Více informací o A1 najdete zde: https://www.cssz.cz/web/cz/urceni-statu-pojisteni
S pozdravem,
Jana
Dobrý den,
děkuji za krásný článek! Chtěla bych se zeptat na povinné pojištění v Německu pro selbständige Künstlerin (OSVČ). U AOK mám zařízené Kranken- a Pflegeversicherung. Je nutné platit Rentenversicherung či jiné pojištění? Prozatím bych něco dobrovolného raději neplatila kvůli nízkému příjmu.
Děkuji za odpověď. Hanka
Dobrý den,
s tím vám bohužel neporadím, protože otázce OSVČ v Německu jsem se nevěnovala podrobněji. Na vašem místě bych se zeptala na veškeré povinnosti přímo na úřadě, kde jste si živnost zařizovala. 🙂
Hezký den!
Jana
Dobrý den, pracuji v Německu jako OSVČ , mám pracovní smlouvu s firmou a vyřizuji přihlášení k řemeslném cechu, osvědčení o kvalifikaci mám z ministerstva. Potřebuji ještě A1? Děkuji.
Dobrý den,
ano, pokud pracujete v Německu na český ŽL, potřebujete A1.
S pozdravem,
Jana
Dobrý den pracuji v Německu 9 let jako pendler a nyní uvažuju že se i z rodinnou odstěhuji do Německa syn 15 pravděpodobně půjde do školy a syn 19 půjde pracovat zajímá mě co je potřeba vyřídit a na co máme nárok kindergeld máme a zda manželka která bude v domácnosti bude mít ze synem co chodí do školy nějaký příspěvek ???dekuji
Dobrý den,
nejsem si vědoma, že by se kromě Kindergeldu poskytovaly příspěvky na takto staré dítě. Informujte se na sociálce.
S pozdravem
Jana
Dobrý den,jak dostat ot zamestnavatele ,výplatní pásky a zbylé podklady pokud mi dal výpověď?
Věřím, že Vám zaměstnavatel vše poskytne i po skončení smlouvy. Ze zákona má povinnost Vám doklady dát, případně poslat na Vaší adresu. Po skončení roku byste jěště měla dostat Lohnsteuerbescheinigung (sumarizaci mzdy a odvedených daní), abyste si mohla požádat o vrácení daní. Držím palce.
Dobrý den,
ideální je vždy písemnou cestou. To znamená poslat mu oficiální písemnou žádost o zaslání potřebných dokumentů. Na základě písemné žádosti je povinen vám je vydat.
Dobrý den, jsou informace ohledně stěhování a práce v Německu, co se zařizování papírů týče, stále aktuální?
Dobrý den,
ano, pokud by jste ale měla konkrétní dotaz, napište nám 🙂
Dobrý den, dostal jsem pracovní nabídku pracovat pro německou firmu, ale s tím, že bych dojížděl jen max. 1 x týdně do DE a zbytek práce z ČR z domova. Je v tomto případě nutné se v Německu přihlašovat k daním, soc. A zdrav. pojištění? Děkuji, Kamil
Dobrý den,
bohužel v tomto případě to není tak jednoduché. Je možné být zaměstnancem v Německu se všemi pojištěními v DE a stát se vyslaným pracovníkem do ČR (https://europa.eu/youreurope/business/human-resources/posted-workers/posting-staff-abroad/index_cs.htm) anebo by německá firma mohla založit v ČR pobočku, kde vás zaměstná přímo. To by si ale měla zjistit především firma, aby bylo z hlediska pojištění a daní všechno „čisté“.
Hezký den!
Jana Březinová
Dobrý den jsem invalidní důchodce v České republice a chci se odstěhovat do Německa za manželem co musím všechno zařídit. Děkuji za odpověď
Dobrý den,
to byste se měla informovat především na ČSSZ, jak je to s převedením dávek do zahraničí.
S pozdravem,
Jana
Dobrý den,
Chtěla bych se optat.
S dcerou jsem se přestěhovala do Německa, kde se mi povedlo sehnat si práci. Nevím ale jak to chodí s přihlašování dcery k sociálnímu a zdravotnímu pojištění. Vzhledem k tomu,že její otec i obě naše rodiny žijí v ČR tak bych potřebovala aby byla pojištěnec v Německu i v ČR, ve chvíli kdy bývá u otce aby mohla navštěvovat tamní školku i v případě nemoci jejího pediatra a opačně když je většinu času se mnou tak to samé i zde v Německu.
Předem děkuji za radu.
S pozdravem
Hanzlíková
Dobrý den,
to je složitá problematika, bohužel s tím nemám žádnou zkušenost. Obraťte se přímo na zdravotní pojišťovnu v ČR a Německu, tam vám poradí, jak to nejlépe vyřešit.
S pozdravem
Jana
Prosim, jaky formular potrebuji od AOK, pokud bych chtela zajit ke svemu specializovanemu lekari v Cechach (napr. gynekologovi, zubari apod.) a nasledne proplaceni od AOK? Dekuji Lenka
Dobrý den,prosím o radu.Přítel je Ukrajinec a chceme odjed do Německa za prací.Co potřebuje přítel za dokumenty,aby tam mohl pracovat?Děkuji kulíšková Irena
Dobrý den,
bohužel se zaměstnáváním osob mimo EU nemám žádné zkušenosti, ale našla jsem vám alespoň několik zdrojů do začátku.
Občané mimo EU musí zažádat o Aufenthaltstitel – povolení k pobytu. Existují různé druhy. Ještě před příjezdem do Německa by si měl vyřídit vízum pro vstup do země a tam by mu měli také poradit, jaký druh je ten správný, aby se vízum dalo následně přeměnit na povolení k pobytu, jehož součástí je i pracovní povolení.
Více informací najdete například zde: http://www.bamf.de/SharedDocs/Anlagen/DE/Publikationen/Broschueren/bildung-und-beruf-in-deutschland.pdf?__blob=publicationFile#page=7
http://www.bamf.de/DE/Migration/Arbeiten/BuergerDrittstaat/einreise-ausland.html?nn=3752624
http://www.muenchen.de/dienstleistungsfinder/muenchen/1086574/
Snad vám to alespoň trochu pomůže.
Přeji hezký den!
Jana
Dobrý den chci dělat v Německu jako OSVČ A1 mám co potřebují ještě za papiry? A jak je to S placením daní atd dekuji za odpověď.
Dobrý podvečer. Prosím vás,byl jsem přes tři roky zaměstnán u německé firmy. Ale teď jdeme na pracák povinně celá firma. Bydliště mám v Čechách, dojížděl jsem. Šéf tvrdí že budu dostávat v Německu podporu,je to pravda. A jaké papíry si mám vzít na německý úřad práce. Děkuji Stanislav Vidtman
Dobrý den,
pokud jste dojížděl do Německa každý den, tak si žádáte o podporu v ČR. Pokud jste dojížděl domů méně než jednou za týden, můžete si vybrat, kde o dávky v nezaměstnanosti zažádáte (buď v ČR nebo Německu). Více informací najdete zde: https://europa.eu/youreurope/citizens/work/unemployment-and-benefits/unemployment/index_cs.htm
Hezký den!
Jana
Dobrý den,
chci se zeptat, co musím zařídit, když se vracím zpět do CZ.
Moje situace: 1.2.2020 jsem nastoupila do firmy v Německu. Jsem řidička kamionu. Zkušební doba je půl roku a včera jsem podepsala výpověď, kterou mám do konce května. Chci se vrátit zpět do CZ, ale nerada bych měla nějaký problém, kdybych se chtěla časem vrátit zpět do Nemecka. Vím, ze se musím odhlasit z AOK. Mám už sehnanou práci v ČR. Potřebuji formulář U1? Děkuji a přeji hezky den.
Dobrý den,
jak popisuji v závěru článku, v podstatě jsou potřeba 3 věci:
– Abmeldung na úřadě (v případě, že jste měla bydliště v DE)
– odhlásit se od ZP – vyžádat si E104 a přihlásit se zpět v ČR
– formulář U1 potřebujete, když si chcete žádat o dávky v ČR, jestli práci už máte, tak není nutný. Na druhou stranu plní i funkci jako zápočtový list pro prokázání doby placení soc. pojištění v DE, kdyby byl v budoucnu nějaký problém (hlavně kvůli důchodu). Ale na to by případě měly stačit výplatní pásky, resp. Lohnsteurbescheinigung. Ale pro jistotu si o něj zažádat můžete, vyřízení obvykle zabere pár měsíců.
Pokud byste se chtěla vracet do Německa, tak vám už zůstane SteuerID i číslo soc. pojištění stejné.
Pěkný den!
Jana
Dobry den sem osvc a chci jet za praci do nemecka potrebuji povoleni A1 ale nevim kde to vyridim jak dlouho to trva popripade kolik stoji dekuji
Dobrý den,
A1 má na starost ČSSZ. Zde najdete potřebné informace: https://eportal.cssz.cz/web/portal/tiskopisy-zosvcp
Zde máte ještě podrobný postup: https://www.cssz.cz/web/cz/podani-zadosti-o-urceni-prislusnosti-883-2004-987-2009
Hezký den!
Jana
Dobry den od 1.11.2019 budu pracovat jako pendler v nemecku ze clanku chapu jak na pozadat o status pendlera na pojistovne. Ale co ta zadost o Steuer ID? Dostanu ho jako pendler bez nemecke adresy?
dekuji hadra
Dobrý den,
pokud budete v Německu jako pendler, potřebujete potvrzení z českého daňového úřadu – viz postup zde: http://czinde.caffcaffe.com/pojisteni-dane-zamezeni-dvojiho-zdaneni.php
Na základě toho vám přiřadí daňovou třídu, následně si můžete zažádat i o SteuerID, nejlépe by vám s tím měl pomoci zaměstnavatel, případně postup zde:
http://czinde.caffcaffe.com/pojisteni-dane-steuerid.php
Ať se vám v nové práci líbí!
Hezký den,
Jana
Dobrý den,
mám stálou práci v ČR, ale chci v Německu pracovat jako brigádník pouze o víkendech a ve dnech mého volna. Potřebuji mít německou pojišťovnu a německý účet?
Děkuji
Dobrý den,
mělo by to být možné, pokud si vyřídíte A1, které potvrzuje, že platíte odvody v ČR. Informujte se na ČSSZ https://www.cssz.cz/web/cz/soubezny-vykon-cinnosti
Bankovní účet nemá na nic vliv, můžete mít klidně český.
Hezký den
Jana
Dobry den, chybi mi varianta, kdy clovek pracuje jako externista v Nemecku, ale fakticky zustava z hlediska smlouvy pod ceskou firmou. klasicky na 40h tydne, v Nemecku pronajaty byt. Jak se toto resi? Dekuji.
Dobrý den,
pokud správně rozumím vašemu dotazu, ptáte se na situaci, kdy vás český zaměstnavatel vyšle vykonávat práci do Německa, ale zůstáváte českým zaměstnancem. V tom případě je důležité mít potvrzení A1, které se vztahuje na vyslané pracovníky – viz: https://www.cssz.cz/web/cz/vyslani-pracovnici
Hezký den!
Jana
Dobrý den, ano, jedná se o tuto situaci.
Děkuji za zaslání relevantních zdrojů. Vyplnit tedy tiskopis, přiložit pracovní smlouvu a doručit na danou pobočku OSSZ. Následně čekat na vystavení A1 – co ale s ním potom? Je nutné podniknout nějaké kroky ještě přímo v Německu? Jinak co se týče Anmeldung, máte nějakou zkušenost s tím, když nejpřijde člověk na úřad do oných 14 dnů? Vím o Meldegesetz, ale neznám plné znění. Jako cz zaměstnanec není Steuernummer nikde potřeba, paušál je firemní, bankovní účet zůstává také český, když výplatu platí český zaměstnavatel… Tak jak moc se na tom lpí. Moc děkuji za případné rady a za to, co děláte!
Dobrý den,
určitě musíte mít A1 pro případ kontroly, ale jinak bohužel nevím, to by si měl především zjistit váš zaměstnavatel, který vás tam vysílá. Co se týče té lhůty pro přihlášení, mám zkušenost od kolegů, kteří to udělali až po měsíci nebo dvou a nebyl to problém. Oficiálně se s pozdním přihlášením pojí pokuta, ale ještě jsem neslyšela o tom, že by ji někdo platil, takže na tom asi moc nelpí. Každopádně až půjdete na Meldebehörde, tak nahlašte, že jste v Německu na A1 a možná se s tím pojí nějaké úplně jiné přihlášení. Určitě vám poradí, úředníci v Německu jsou většinou ochotní. 🙂
Přeji hezký den!
Jana
dobrý den,
plánuji se odstěhovat za přitelem do Německa a asi jen na půl roku. Musím teď dát vypověď v práci a nahlásit se na pracák a být v ČR jestě 4 týdny?
Dobrý den,
ano, pokud si chcete zažádat o převod dávek do Německa, musíte být nejdřív 4 týdny registrovaná v ČR.
Tady najdete více informací: https://europa.eu/youreurope/citizens/work/finding-job-abroad/transferring-unemployment-benefits/index_cs.htm
Hezký den!
Jana
Dobrý den, přítel pracuje jako OSVČ v Německu, ale smlouvu o dílo podepsal se slovenskou firmou. Musí si vyřídit tzv. Freistellung ( povolení o osvobození od placení daní v Německu). Daně platí u nás v ČR. Finanční úřad v Německu po něm neustále vyžaduje nějaké informace ( adresu pracoviště, kolik si vydělá atd.). Neměl by státní úřad zasílat dopisy přeložené do češtiny?Děkuji za odpověď
Dobrý den,
pokud pracuje v Německu, měl by se řídit místními zákony a pravidly, která jsou samozřejmě v němčině. Rozhodl se pro práci v Německu dobrovolně, tudíž nechápu, proč by mu měli cokoliv překládat do češtiny. Pokud si neví tady, ať se zastaví na FÚ osobně a zkusí se domluvit, často mluví i anglicky a jsou ochotní. 🙂
Hezký den!
Jana
Dobrý den,
jsem student střední školy a rád bych po maturitě pracoval měsíc v Německu, než nastoupím v ČR na VŠ. Bydlení v Německu mám obstarané.
Chci se tedy zeptat. Pakliže bych pracoval na nějaký ekvivalent české Dohody o provedení práce (pouze 1 měsíc), jak mám postupovat? Je nutné si měnit zdravotní pojištění a vše více popsané, pakliže mám v ČR stále status studenta?
Děkuji mnohokrát.
Dobrý den,
ekvivalentem DPP je v Německu minijob, ale v tom případě potřebujete potvrzení A1, ale jelikož jako za studenta za vás stát odvádí jen zdravotní a nikoliv sociální, raději se informujte na ČSSZ, zda je to pro vás vůbec možná varianta.
Hezký den!
Jana
Dobrý den,jak je to s kindergeldama, když jsem pendler a v zimě chodím na úřad práce? V prosinci mi přišel dopis,že mi je v Německu od ledna zamítli. Tak při nástupu zpátky do zaměstnání je sami začnou zase posílat? Nebo o ně budu muset zase žádat?
Děkuji za odpověď
Dobrý den,
pokud jste bez práce, jste povinen to neprodleně nahlásit na Familienkasse a v tu chvíli jako pendler samozřejmě na Kindergeld nemáte nárok. Veškeré informace se dozvíte v tomto článku: https://jakdonemecka.cz/prace/kindergeld/
Hezký den!
Jana
jak zalozit ucet v bance v nemecku co k tomu potrebuji dekuji za odpoved
Dobrý den,
požadavky se momentálně u každé banky liší, někde vyžadují potvrzení o bydlišti, nebo když jste pendler tak pracovní smlouvu, některé banky prověřují i na základě potvrzení o bezdlužnosti Schufa. A jinak klasicky občanský průkaz. Ale z mojí zkušenosti nejsou služby německých bank na tak dobré úrovni, jako u nás a za vše jsou poplatky, takže jsem to raději vyřešila eurovým účtem u Airbank, za 100 Kč měsíčně máte všechny převody na eurové účty zdarma a výběry z bankomatu v celé EU také zdarma.
Hezký den!
Jana
Dobrý den, od 1.9.2019 pracuji v Sasku. Každý den dojíždím. ID. již mám, zdravotní pojištění u AOK taky a teď jsem se dočetl, že musím podat prohlášení na CZ FÚ. Ohledně dvojího zdanění. Je to opravdu potřeba. Nerad bych něco zanedbal.
Hezký den
Petr
Dobrý den,
ano, je potřeba zažádat o zamezení dvojího zdanění a zároveň o určení daňové třídy. K tomu potřebujete formulář Žádost o projednání jako pracovník s neomezenou povinností k odvodu daně z příjmu. S neomezenou daňovou povinností máte v podstatě stejná práva jako Němci žijící v Německu, je to důležité zejména pro podání daňového přiznání (odpisy) a máte pak také právo na Kindergeld apod.
S pozdravem,
Jana
Dobrý den,
ráda bych jen aktualizovala informaci o povinných odvodech zdravotního pojištění jako samoplátce, které od 1.1.2020 vzrostlo na 1971 Kč 🙂
Dobrý den potřeboval bych nově požádat o freistellung jak se to prosím dělá a vyřizuje? A zažádat o vracení daně jak na to děkuji Michal.
Dobrý den,
požádat o osvobození od srážkové daně je potřeba tehdy, kdy začnete vykonávat v Německu stavební práce. Toto osvobození musí být platné v okamžiku úhrady faktury. O Freistellungsbescheinigung si zažádáte na německém finančním úřadě. Pokud máte na mysli vrácení daní ze zaměstnání, je potřeba podat daňové přiznání, můžete to udělat sám (do konce července následujícího roku) nebo pomocí daňového poradce (do února přespříštího roku).
Pěkný den!
Jana
Dobrý den, přítelkyně pracuje jako pendler v Německu. Náš syn je stejně jako ona přihlášen ke zdravotnímu pojištění u AOK. Já jsem zaměstnán v Čechách. V poslední době jí kolegyně tvrdí, že bude muset syna pojistit zpět v České republice, ale on má zubaře i ortodontistu v Německu. Nevíte kde zjistit nějaké relevantní informace, jak to je správně se zdravotním pojištěním dětí pendlerů? Děkuji za radu.
Dobrý den,
nic se mi o tom nepodařilo dohledat, že by mělo dojít k nějaké změně, předpokládám, že má syna pojištěného v rámci Familienversicherung. Pokud máte obavy, nejrelevantnější informace vám podají přímo na AOK.
S pozdravem,
Jana
Dobrý den. Pokusim se shrnout mou situaci. Od roku 2014 pracuji v Nemecku a kazdy vikend jezdim domu, mam ID Nummer i Steuer Nummer, Zamestnavatel, soc, zdravotni, banka v Německu. Do nedávna jsem byla vždy přihlašena i k pobytu, me zamestnani bylo a je pod agenturou, ktera me pronajima na různe dlouhou dobu na Kliniky jako salovou zdr. Sestru. Takze situace byla takova, ze vzdy po 12, ale treba i po 2 ci 6 měsicich jsem zmenila kliniku, tudiz i ubytovani a tim se mi neustale menilo steuernummer a take osoba, ktera mi spravovala danove priznani🙈, musela jsem neustale i menit maly technicky prukaz od vozu a nemohla jsem pobirat od zamestnavatele tzv. Diety, ketre dostavaji nemecti kolegove, protoze jsem v podstate to bydliste mela i v Nemecku. V zari 2019 jsem zmenila zamestnavatele a snížila si uvazek ze 100 na 80% takze po-ct v Německu a pa az nedele v Čechách. Jinak stejne podminky, ale nový zaměstnavatel mi řekl, at se jiz v Německu odhlásím a nechám si jen českou adresu. Dostavam ted sice diety, ale opet se mi zmenil FU do spadu zaměstnavatele, a ty me po vypsani formulaře zařadili z daňove tridy 3 do třidy 1, přestože jsem vdana a mame 1 dite, ktere je ale jiz 21 a ma ukončene vzdelani a pracuje.
Jde mi ale o to, kdyz teda nejsem hlasena k prechodnemu bydlisti v nemecku, zda to pri ukonceni prace u nich nebude někde vadit. Nyni tu informaci ale vi ma banka i financni urad i zdravotni poj AOK. Nerada bych pozdeji řešila problém. Děkuji Romi
Dobrý den,
chápu tedy správně, že jste se odhlásila i na úřadě? Tedy jste se dostala do režimu pendlera. Vypadá to, že s FÚ to za Vás zařídil zaměstnavatel, ale je dobré si pohlídat, abyste měla neomezenou daňovou povinnost v Německu, tím dosáhnete na všechna zvýhodnění jako Němci. Co se týče toho, že jste spadla do daňové třídy 1, tak si i jako pendler můžete žádat o daňovou třídu 3. Jak na to najdete v tomto odstavci https://jakdonemecka.cz/prace/prace-v-nemecku-co-je-potreba/#pendler
Jako pendler si také můžete zažádat u AOK o E106, abyste měla nárok na zdravotní péči v ČR tak, jako byste byla pojištěná v ČR.
Taky si dejte pozor na to, že jako pendler musíte podávat daňové přiznání, i když jste teď v daňové třídě 1.
Hezký den!
Jana
Dobrý den.Jsem OSVČ pracuji v Německu u jedné firmy.Daně a pojištění odvádím v ČR.Práce je vždy na dva tři měsíce pak deset dní doma.Spadám do kategorie Pendler?
Dobrý den, teoreticky ano, protože v nařízení stojí toto:
Pendlerem zůstává jenom ten, kdo pravidelně překračoval hranice za účelem výkonu práce bez toho, aniž by na území toho státu, kde pracuje, měl bydliště.
Toto nové usnesení vlády tedy nerozšířilo skupinu osob, které jsou pendlery, rozšířilo pouze 100 km hranici a stanovilo povinnost turnusování pro skupinu překračující hranice s Německem nebo Rakouskem. Jako příklad, kdy osoba není pendler – německý občan běžně žijící a pracující v ČR, co chce jet i s rodinou na Velikonoce do Německa – není tedy pendler, protože běžně nepřekračuje za účelem výkonu práce hranice a bydlí na stejné straně hranice, kde pracuje.
https://www.mvcr.cz/clanek/preshranicni-pracovnici-tzv-pendleri.aspx
Je tedy uvedena podmínka „pravidelně“ překračovat hranice za výkonem práce a nikoliv „každý den“. To z Vašeho popisu chápu, že pro Vás platí. Každopádně nikde není uvedeno, jak je to v případě OSVČ.
Bližší informace Vám k tomu podají přímo na Ministerstvu vnitra.
Pěkný den
Jana
Dobrý den, Pracuji v Německu od 01.06.19 v listopadu jsem žádala o dětské přídavky do dnes žádná reakce, o SteuerID mám zažádáno. Můžete mi prosím poradit jak dále pokračovat? Předem děkuji Petra.
Dobrý den, zavolejte si přímo na Familienkasse a informujte se, zda Vaši žádost zpracovávají. Může se totiž stát, že se ztratí někde v poště apod. a vůbec ji nedostali. To byste pak o Kindergeld zbytečně přišla, protože se vyplácí jen půl roku zpětně.
Hezký den,
Jana
Dobrý den chtěla bych se zeptat zda je to pravda,že musím v Německu do 3 měsíců od potvrzení trvalého pobytu najít práci….Bydlím s přítelem a máme už skoro vyřízené papíry k svatbě… Ale jsem zde hlášena od 13.3.2020. MUSIM si rychle najít práci na smlouvu nebo je vše v poradku? Pojištěna jsem zatím v Česku. Děkuji Simona
Dobrý den,
v první řadě máte předpokládám v Německu přechodný pobyt (nahlásila jste se a máte Meldebescheinigung), trvalý můžete získat až po 5 letech, co tam žijete. Jinak skutečně byste v Německu měla mít práci (nebo studovat), pokud to tak není, tak tam můžete být jako vyživovaná osoba a měla byste předložit důkazy o dostatečném finančním zajištění, případně o dlouhodobém vztahu s vaším partnerem, pokud zatím nejste sezdaní. Tady si o tom můžete přečíst víc: https://europa.eu/youreurope/citizens/residence/residence-rights/index_cs.htm#family
Pěkný den!
Jana
Dobrý den,
Chci se zeptat, pokud jsem přihlášená na PÚ v ČR, kde za mě hradí zdravotní pojištění, mohu si najít brigádu minijob v Německu a být stále nahlášená na PÚ v ČR nebo se i v případě brigády v Německu musím z PÚ v ČR odhlásit?
Děkuji za info.
Dobrý den,
s tím vám bohužel neporadím, nevím, jaké jsou podmínky pro přivýdělek během registrace na ÚP v ČR. Informujte se nejlépe přímo tam.
Pěkný den!
Jana
Konečně článek, kde je vše přehledně popsáno. Ráda bych se ještě zeptala, budu v Německu nastupovat na doktorské studium. Nebudu dojíždět určitě ani 1x týdně domů, tedy zřejmě nebudu moct mít pojištění jako pendler (nebo ano?), ale pojistím se u zdravotní pojišťovny v Německu, tím pádem budu muset zrušit pojištění tady. Nicméně v létě a na podzim mám naplánované zdravotní zákroky a návštěvu lékaře v ČR. Zahlédla jsem někde také něco o tom, že pro některé studenty stačí potvrzení o pojištění v ČR a nemusí mít pojištění v Německu. Nevíte, jak se dá tato situace řešit? Paní z pojišťovny mi do telefonu řekla, že si můžu tady u lékaře vše zaplatit sama a pak to chtít proplatit po německé pojišťovně, ale moc se mi to nezdá.
Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Kateřina
Zdravím,
bohužel jak je to se studenty, a navíc doktorského studia, opravdu netuším, možná tam bude nějaký speciální status. Ale může být problém, že student doktorského studia už není úplně ten student ve smyslu do 26 let, tu hranici pravděpodobně během studia překročíte atd. Tedy nejrelevantnější informace vám opravdu podají přímo ve zdravotní pojišťovně, ale výslovně bych je upozornila na to, že se jedná již o doktorské studium.
S pozdravem,
Jana
Dobrý den.
Pracoval jsem 2 roky v Německu jako pendler.
Neprodloužili mi smlouvu, tak jsem se vrátil do Čech a zaevidoval se na úřadu práce, kde jsem byl 2 měsíce. Bylo to v prosinci a lednu. Od února opět nastupuji do Německa a nevím co vše zařídit jak v Česku tak Německu.
Děkuji za odpověď
Dobrý den,
postup je úplně stejný jako napoprvé. Tudíž předpokládám, že jste se přihlásil zpět ke zdravotnímu v ČR, takže se zase odhlásíte a přihlásíte v Německu a vyřídíte si pendlerskou kartičku. SteuerID už máte, to zůstává stejné, takže případně jen daňové formuláře na FÚ.
S pozdravem
Jana
Dobrý den. Co vše potřebuji na osvobození od daně v Německu?
Dobrý den,
s tím nedokážu poradit, ale můžete se zkusit obrátit na tuto agenturu: https://www.exportdosrn.cz/
Měli by se tím zabývat.
S pozdravem,
Jana
Dobry den,
U me je to takovy orisek, jsem zamestnany v Cesku, ale zamestnavatel mi umoznil pracovat i pro Nemeckou firmu v Mnichove, kde mi zacina pracovni smlouva od listopadu. Jak tohle mam resit?
Dobrý den,
záleží, jakou budete mít v Německu pracovní smlouvu? Dvě smlouvy na HPP to asi nebudou. 🙂
Dejte vědět.
Jana
Dobrý den,
měl bych dotaz ohledně zdravotního pojištění. Co když bude chvíli trvat než seženu adresu, abych se mohl registrovat? Chápu to tak, že v Německu musím být pojištěn od prvního dne začátku prácovní smlouvy a pojištění musí navazovat s českým ukončeným pojištěním. Ale co ta doba mezi začátkem pracovní smlouvy (třeba 1.11.) a registrací u pojišťovny po sehnání bydlení (třeba 20.11.)? Funguje pojištění zpětně? Co když se mi v té době, kdy jsem ještě nesehnal adresu nutnou k registraci něco stane?
Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
to je právě obvyklý problém, že je třeba sehnat německou adresu, abyste si mohl vyřídit všechny náležitosti (nejen zdravotní pojištění, ale také získat SteuerID atd.). Řešením může být tzv. Wohnen auf Zeit. Více informací, jak si s touto situací poradit, najdete třeba v mém e-booku: https://jakdonemecka.cz/ebook-o-praci-a-zivote-v-nemecku/
S pozdravem,
Jana
Dobrý den,
chtěl bych poprosit o radu ohledně situace, na kterou jsem nenašel jednoznačnou odpověď. Stěhujeme se s manželkou do Německa, kde jsem získal práci pro místní firmu. Manželka pracuje pro českou firmu a chtěla by v této práci pokračovat na zkrácený úvazek z Německa. V České republice nám zůstane trvalé bydliště, ale v Německu se budeme registrovat k pobytu. Manželčina firma je toho názoru, že nemůže zároveň pracovat pro českou firmu a trvale žít v jiné zemi EU (bez toho, aby tam musela firma zakládat provozovnu). Máte zkušenosti s podobnými případy a existuje podle Vás nějaký způsob, jakým tuto práci na dálku realizovat? Moc díky.
Dobrý den,
ano, skutečně je to tak, protože při dlouhodobém výkonu práce v jiné zemi by tam mělo docházet i ke zdanění. Samozřejmě jednoduché cesty jsou, ale nejsou tak docela legální. Další možností je být tzv. vyslaný pracovník, to lze ale jen po omezenou dobu. Třeba by to byla možnost, více informací najdete zde: https://europa.eu/youreurope/citizens/work/work-abroad/posted-workers/index_cs.htm
Případně by si manželka mohla udělat živnostenský list v Německu a vykonávat práci pro firmu jako OSVČ, ale tam zase pozor na švarcsystém.
S pozdravem,
Jana
Dobrý den nemužů nikde najít tu = Žádost o projednání jako pracovník s neomezenou povinností k odvodu daně z příjmu
Děkuji
Dobrý den,
koukám, že odkaz zmizel. Tak tady: http://www.top-agentur.com/formulare/Antrag_FA_unbe.pdf
🙂
Jana
Dobry den, jsem cizinka a mam povoleni k pobytu v CR (jsem tady 3 roky – studium na VS a zamestnani). Pritel je cech a dela v Nemecku. Je to mozny ziskat trvaly pobyt v CR v nejblizsi dobe? Nebo mohla bych se nejak zamestnat v Nemecku ? Dekuji moc predem za odpoved.
Dobrý den,
opravdu netuším, jaké jsou podmínky pro získání trvalého pobytu v ČR. A co se týče práce v Německu, záleží na tom, jaký máte druh víza – zda smíte pracovat jen v ČR, nebo ve všech zemích EU. Informujte se na ambsasádě.
Pěkný den!
Jana
Dobrý den, přítel pracoval pro českou firmu v Německu. Nastaly komplikace a tak se domluvil přímo s firmou v Německu. Má s nimi pracovní smlouvu, má ID, musel vplnit a odevzdat domicil. A1 kdysi měl, když pracoval jako zaměstnanec. Nyní je OSVČ a fakturuje přímo němcům. Chci se tedy zeptat zda skutečně potřebuje A1 formulář? děkuji
Dobrý den,
pokud je český OSVČ a pracuje v Německu, potřebuje A1 – je to potvrzení, že odvádí sociální pojištění v ČR.
Pěkný den!
Jana
Dobrý den, jsem v Čechách osvč, a v Německu zaměstnanec u firmy.
Tudíž sociální pojištění platím jak v Česku tak i v německu?
Když budu podávat daňové přiznání, tak jak v Německu tak i v Česku musím uvést oba příjmy, nebo to spolu nesouvisí?
A ještě prosím jeden dotaz,
pokud jsem pendler samoživitel s dítětem, a pobyt mám v Česku, dostanu v DE daňovou třídu 2, nebo musím mít pobyt v Německu?
A dá se uplatnit sleva na dani a zároveň pobírat kindergeld?
Děkuji za odpověď, Jarka.
Dobrý den,
tohle je poměrně složitá situace, se kterou si často neví rady ani přímo na FÚ a ČSSZ. Proto bych vám doporučila získat informace přímo na úřadech od někoho zkušeného nebo od dobrého daňového poradce.
Pokud vím, tak daňovou třídu 2 nemůžete dostat jako pendler. V Německu si musíte vybrat – buď pobíráte KG nebo uplatníte Kinderfreibetrag.
Ve vaší situaci bych se opravdu obrátila na daňového poradce a nechala si poradit, jak si všechno ideálně nastavit, abyste neplatila zbytečně moc na daních a měla jste vše v pořádku.
Pěkný den!
Jana
Ok, moc děkuji. D.Ž.
Dobrý den,
»Žádost o přidělení daňového identifikačního čísla finančním úřadem pro osoby bez oznamovací povinnosti«
1) mohu zaslat žádost s předstihem, i když nejsem ještě v Německu? (v práci od 01.02.2021), jako pendler
2) ve formuláři – (zatím cvičně) – jsem zaškrtla, že nemám aktuální pobyt v Německu a následuje vyplnění adresy v Německu – řádky mám ponechat prázdné?
3) těsně před podpisem se vyplňuje znovu adresa – jedná se o adresu, kam mi mají zaslat IdNr. nebo třeba zaměstnavatele?
Přiložím kopii dokladu totožnosti – více nepotřebuji? Kopii smlouvy?
Dále jen zaslat?
Poradíte prosím. Velice děkuji…… JB
Dobrý den,
ano, poslat v předstihu by neměl být problém.
Adresu v Německu necháte prázdnou.
Poslední adresa těsně před podpisem – tam se píše, zda chcete svoje SteuerID s někým sdílet (např. se zaměstnavatelem) – pokud ano, tak vyplníte jeho jméno a adresu a finanční úřad mu rovnou pošle informaci o SteuerID.
Pěkný den!
Jana
Dobrý den, prosím o Vaši radu v mém případě, který je poněkud netypický a ke kterému se mi prozatím nepodařilo najít dostatek informací. Žiji v ČR, kde pobírám řádný starobní důchod, už zde nepracuji. Dostal jsem nabídku práce v Německu – jedná se o několikaměsíční práci, kde většina činností musí být provedena přímo na místě u firmy v Německu. Vzhledem k současným omezením (covid) přichází zřejmě v úvahu prakticky pouze možnost pravidelného dojíždění (alespoň jednou týdně – status pendlera) na základě pracovní smlouvy, po dobu pobytu v Německu předpokládám ubytování v hotelu.
1/ Jak je to s pojištěním v takovém případě? Podle informací na stránkách ČSSZ bych měl patřit do skupiny „Neaktivních osob“ – musím v takovém případě platit nějaké pojištění v Německu?
2/ Jak je to v tomto případě s daněmi – jaké dokumenty potřebuji a kde budu odvádět jaké daně?
3/ Které z kroků, které uvádíte v „návodu“ musím podniknout?
Děkuji předem za Vaši odpověď nebo alespoň odkaz, na koho se v tomto případě obrátit.
Milan
Dobrý den,
toto jsem bohužel zatím neřešila, a tak neumím poradit. Zkuste se obrátit na https://jakdonemecka.cz/top-agentur/ vyřizují i přihlášení na FÚ a pomoc s nástupem, tak by mohli vědět.
S pozdravem
Jana
Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. Jako česká firma jsme uzavřeli kontrakt o tom, že náš pracovník bude pracovat pro německou firmu v Německu. Bude tam i bydlet a je otázka, jak mu zajistit lékařskou péči. Nejedná se o pendlera. Doposud bylo řešeno cestovním pojištěním. Děkuji
Dobrý den,
obraťte se prosím na společnost TJ Legal, která se zabývá i dokumenty pro podnikatele a firmy.
Tady je odkaz: https://jakdonemecka.cz/tj-legal/
Pěkný den!
Jana
Dobrý den, pracuji jako OSVČ v ČR, dále jsem na rodičovské dovolené a jako zaměstnanec v Německu, Všichni v ČR po mě chtějí vystavený formulář A1 z Německa, prosím jakým způsobem a kde o něj požádat? Děkuji -zuzana.
Dobrý den,
A1 vystavuje sociálka. Tady se dočtete podrobné info: https://www.deutsche-rentenversicherung.de/DRV/DE/Ueber-uns-und-Presse/Presse/Meldungen/2019/190312_a1_bescheinigung.html
Pěkný den!
Jana
Dobry den,
V pripade, ze budu pracovat v Nemecku, s trvalym pobytem, a manzelka zustane v CR jedna se o tridu 3, stejne jako u pendleru?
Diky,
Tom
Dobrý den,
dnes jsem se s dcerou, se kterou jsem do konce října 2021 na rodičovské dovolené v ČR, zaregistrovala na Rathausu v Bavorsku, kam jsme se přistěhovaly k přítelovi. Pracovní smlouvu na Teilzeit a dcera školku, budeme mít od října. V současné době tu máme cestovní pojištění a já jsem pojistěna v rámci rodičovské dovolené do 10/2021 v ČR. Mohu tu ten měsíc, než mi začne platit německá pracovní smlouva a požádám zaměstnavatele o to, aby za mě (a dceru?) platil pojištění, být s dcerou takto „nepojištěna“ u Německé zdravotní pojišťovny, nebo jakmile se tu člověk zamelduje, musí si sjednat nemecké pojištění a odhlásit se u české pojištovny, i kdybych si to v Německu ten měsíc platila jako samotplátce? Mám v tom trochu hokej a nerada bych začala život v nové zemi nějakým průšvihem.
Moc děkuji za odpověď.
Dobrý den, ráda bych věděla jak je to se zdravotním pojistenim (zaměstnanec, plánuji v Německu bydlet) v Německu, resp. pojištění u veřejné zdravotní pojistovny + další zdravotní připojištění u soukromé z. pojišťovny. Někde jsem cetla, ze v Německu u veřejného zdravotniho pojištění je hrazené predevsim omezené základní osetreni a vysetreni, na ostatní doplacite. Z toho důvodu je udajne možné za určitých podmínek mít připojištění ještě u soukromé pojišťovny právě pro „rozšířenou“ zdravotní péči. Dekuji
Dobrý den,
z veřejného zdravotního pojištění jsou v Německu hrazené úkony asi tak, jako jsme zvyklí v ČR. Existuje katalog zdravotních úkonů, který vydává GBA, kde najdete přesně popsané, na co se pojištění vztahuje a na co ne. Od veřejného zdravotního pojištění můžete přejít k soukromému za předpokladu, že minimální roční příjem činí 64 350 € (pro rok 2021). Ale pozor na to, že jakmile si jednou zvolíte soukromé pojištění, už se přechází velmi těžce zpátky do veřejného, a to i když vám výrazně poklesnou příjmy. Další podrobnosti, jak to funguje v Německu s pojištěním a kolik se platí u lékaře/v nemocnici se dočtete v e-knize https://jakdonemecka.cz/ebook-o-praci-a-zivote-v-nemecku/
Pěkný den!
Jana
Dobrý den, začal jsem před týdnem pracovat částečně i v Německu na český OSVČ a plus mám osvědčení A1 z OSSZ. Činnost budu vykonávat i v ČR. Bydliště v Německu zatím nemám, bydlím u známých a ani Steur ID (Steurnummer) nemám.
Prosím, nevíte, zda-li si lze otevřít účet v bance v Německu u Sparkasse nebo jiné banky aniž bych měl Steuer ID?
Děkuji za případné odpovědi
Dobry den,
Chtel bych se zeptat ohledne specificke situace.
Ja bych mel zacit od noveho roku pracovat z Nemecka, manzelka se synem by zustali v CR. Firma mi bohuzel nechce povolit status pendlera, ale jezdit na vikendy, dovolene a dokonce i urcity pocet pracovnich dnu do CR muzu. Jedna se o praci na dalku z domu odkudkoliv, ale z Nemecka.
Chtel bych se zeptat, je mozne zazadat o pendlera alespon z pohledu zdravotnictvi (jezdeni domu na vikendy) bez toho aniz by to firma vedela? Vypliva z toho, ze budu jezdit do CR na vikendy i to ze v CR musim platit dane nebo se na me budou vztahovat jen Nemecke dane, predpokladam, ze pouze Nemecke, pokud budu vetsinu roku v Nemecku?
Jak se v takovemto pripade resi zdravotnictvi pro syna? Podle manzelky, dokud ma HPP v CR?
Dobrý den, zajímalo by mne, zda musím mít přihlášení k pobytu v případě, že jsem pendler vracející se na víkendy do Čech. Bydlím zatím u kolegyně, ale chystám si pronajmout byt. Děkuji za info
Dobrý den,
když jste pendler, tak nemusíte mít přihlášení k pobytu. Ale když si budete pronajímat byt, tak by pro vás asi bylo snazší přihlásit se k pobytu, je s tím míň papírování – nepotřebujete např. vyřizovat potvrzení z FÚ, možná se zbavíte povinnosti podávat daňové přiznání apod.
S pozdravem
Jana
Dobrý den,
nastupuji do zaměstnání na částečný úvazek v Berlíně. Obávám se však, že do té doby neseženu dlouhodobý nájem a s tím spojený Anmeldung, kdy budu nejprve bydlet jak „sublet“ v krátkodobém podnájmu přes WG Gesucht.
Z minulosti již mám ID Steur a zaměstnavatel mně vyrozuměl, že Anmendulg nepožaduje.
Je to možné?
A jak je to se zdravotním pojištěním? Z vašeho článku chápu, že německá pojišťovna ho vyžadovat bude. Můžu být ale nějakou dobu veden jako Pendler a mít jen české zdravotní pojištění?
Děkuji moc za Váš názor,
V.
Dobrý den,
měl by jste mít pojištění tam a s pomocí formuláře S1, který vám tam potvrdí, pak budete mít hrazenou péči i v ČR (musíte pak formulář odnést na svou pojišťovnu v ČR). S tím Anmendulgem je to možné, nicméně vždy je lepší registraci udělat co nejdříve, vážou se na to různé dávky apod.
Pěkný den
Dobrý den,
od září 2022 jsem zaměstnán v Německu. V Německu mám „obvyklé místo pobytu“ a daňové identifikační číslo. Trvalé bydliště bydliště mám v ČR, kam jezdím na víkendy. Manželka je s dcerou v ČR a pobírá rodičovskou do června 2023 (momentálně bez zaměstnavatele).
Měl bych několik dotazů:
1) O Kindergeld mám žádat já, nebo moje žena?
2) Uvádí se v bodě 5.1 ve formuláři KG51 i zaměstnání v ČR? Pak mi přijde trochu nejasný bod 5.2.
3) Počítá se ženina rodičovská do dávek na dítě, které se vyplňují ve formulářích (body 4 a 6 ve formuláři KG1 a body 3 a 5.3 ve formuláři KG51)?
3a) Pokud se rodičovská počítá, máme na Kindergeld vůbec nárok? Nebo vznikne ten nárok až po ukončení rodičovské v červnu 2023?
Děkuji za případné odpovědi.
Petr Cejpek
Dobrý den,
žádat si můžete vaším jménem pokud jste manželé.K žádosti by jste měl přiložit E401 formulář potvrzený v ČR, kde budete mít uvedené ud úřadu i dávky, které se započítavájí, tedy i případnou rodičovskou. Na Kindergeld máte nárok, pokud odvádíte do německého daňového systému 🙂
Pěkný den
Dobrý den, ukončila jsem pracovní poměr v Německu jako pendler a vracím se zpět do ČR. Zeregistrovala jsem se na ÚP v ČR, následně mi přijde poštou U, které předložím na ÚP, následně jsem si zašla na zdravotní pojišťovnu ČR, kde jsem se opět přihlásila. Moje otázka zní: musím se odhlásit z Německé zdravotní pojišťovny, sociálního, či finančního úřadu, nebo se tak stane automaticky? Dekuji a pekny den
Dobrý den,
doporučujeme udělat odhlášení sama, aby jste měla vše v pořádku 🙂
pěkný den
Dobrý deň, potreboval by som poradiť s mojou situáciou. Kamarátka mi zohnala prácu v Nemecku kde sme išli vybaviť najskôr zdravotnú poisťovňu 27.3. no ešte sme nemali vybavené bývanie ani podpísanú zmluvu. Zmluvu sme podpisovali 17.4. kedy sme zároveň nastúpili prvý krát do práce. Od 18.4. máme od zamestnávateľa poskytnuté bývanie no keďže sme dovtedy nemali vybavené bývanie zatiaľ nemám kvôli tomu ani priradené daňové číslo a v zdravotnej poisťovni nie je ešte zaevidovaná adresa a tým pádom nemám ani odhlásenú zdravotnú poisťovňu na Slovensku. Mám však už odpracovaný 1 týždeň no zo zdravotných a rodinných dôvodov som sa rozhodol ukončiť prácu výpoveďou v skúšobnej dobe. Chcem sa spýtať či je potrebné najskôr získať daňové číslo a zaevidovať adresu v nemeckej zdravotnej poisťovni a odhlásiť sa zo slovenskej zdravotnej poisťovne alebo je možné ukončiť pracovný pomer ešte kým tieto náležitosti nie sú vybavené. Nechcem mať kvôli tomu žiadne problémy a neviem na koho sa obrátiť s danou situáciou. Ďakujem.